[Çözüldü] Synaptic Sürekli Çöküyor

Başlatan mozakca, 18 Mayıs 2009 - 19:13:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mozakca

Hiç karşılaşmadığım sorunu 9.04 sürümünde yaşamaya başladım. Synaptic'i açtıktan birkaç saniye sonra kararıyor ve öylece donup kalıyor. Bir forumda sudo apt-get update ile güncelleme yaptıktan sonra düzeldiği söylendi denedim başlarda işe yarıyordu ama şimdi nafile. Konsoldan sudo synaptic dediğimde ise hiçbir sorun olmuyor.

Bu problemle ilgilenebilir misiniz?
sevgi, emek ister.

esezen33

Alıntı yapılan: mozakca - 18 Mayıs 2009 - 19:13:12
Hiç karşılaşmadığım sorunu 9.04 sürümünde yaşamaya başladım. Synaptic'i açtıktan birkaç saniye sonra kararıyor ve öylece donup kalıyor. Bir forumda sudo apt-get update ile güncelleme yaptıktan sonra düzeldiği söylendi denedim başlarda işe yarıyordu ama şimdi nafile. Konsoldan sudo synaptic dediğimde ise hiçbir sorun olmuyor.

Bu problemle ilgilenebilir misiniz?

Maalesef 9.04 sorunlu geldi aynı sorunu arkadaşımda yaşıyordu. Cevap gelecektir muhakkak

mozakca

Sadece Synaptic çökse iyi bazen hiç olmadık zamanlarda sistem donup kalıyor. Öyle aman aman bir sürü pencere açsam, programlar açsam neyse. Daha da ilginci bilgisayarım çok eski olsa diyeceğim ki bilgisayar eski ve ben birçok programı da aynı anda açtım bu yüzden oluyor böyle ama değil.

Sistemim yeni ve öyle birden fazla programla aynı anda çalışmıyorum.
sevgi, emek ister.

esezen33

Alıntı yapılan: mozakca - 18 Mayıs 2009 - 19:41:20
Sadece Synaptic çökse iyi bazen hiç olmadık zamanlarda sistem donup kalıyor. Öyle aman aman bir sürü pencere açsam, programlar açsam neyse. Daha da ilginci bilgisayarım çok eski olsa diyeceğim ki bilgisayar eski ve ben birçok programı da aynı anda açtım bu yüzden oluyor böyle ama değil.

Sistemim yeni ve öyle birden fazla programla aynı anda çalışmıyorum.

Aynısını yaşıyorum durup durduk yere donmalar bıktırdı beni çalışamıyorum müzik dinlerken internette gezemiyorum anlamadım gitti 8.10 süperdi ama 9.4 kısa sürede açılıyor sağolsun programlarda da bayılıyor :)

garafatma

Compizi kapatıp denermisiniz? Ekran kartı driverları tam kurulumu?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

esrama

Alıntı yapılan: keiser_soze - 18 Mayıs 2009 - 19:50:55

Eğer bunun altından da ati çıkarsa pes derim artık :)

esezen33

Alıntı yapılan: esrama - 18 Mayıs 2009 - 19:52:46
Alıntı yapılan: keiser_soze - 18 Mayıs 2009 - 19:50:55

Eğer bunun altından da ati çıkarsa pes derim artık :)

%90 ati çıkar altından :) Bendede ati var oyun oynayamıyorum :D

mozakca

Ekran kartı driverları kurulu. Bunun dışında ubuntuyu orjinal ayarlarıyla kullanıyorum. Compizi kapatıp tekrar denedim ama yine aynı

Sizin ekran kartlarınız ati ama benimki nvidia. Ati ile bir alakası yok bence
sevgi, emek ister.

garafatma

Ekran kartı ATI mi?

glxinfo | grep render

Çıktısını alabilirmiyiz?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

mozakca

Odirect rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 7600 GS/PCI/SSE2/3DNOW!
    GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,
sevgi, emek ister.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mozakca

Alıntı yapılan: bytan - 18 Mayıs 2009 - 21:00:13
Güncellemeleriniz tam mı?

Güncellemeleri çıkar çıkmaz yapıyorum.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Synaptic sorunu ile donma sorunu farklı bir kefede değerlendirilmeli.
Synaptic eğer sudo ile sorunsuzca çalışıyorsa hak sahipliği konusunda bir sıkıntı olabilir. Fakat bizde olmayıp sende olması biraz garip. Sistemin güncel olduğuna göre buna sebep olan şeyi ne yazık ki belirlememiz güç. Synaptic yerine Ekle/Kaldır kullandığında da aynı sorunu yaşıyor musun?

sudo synaptic yerine
synaptic ile denediğinde (sana bir uyarı verecektir, tamam de geç) aynı şeyi yapıyor mu?

Donma meselesi dediğim gibi farklı bir kefeye girebilir. İşletim sistemi ne kadar ağır olursa olsun, sistem donma seviyesine gelmez. Kısacası bu eski/yeni bilgisayar meselesi değildir bence. Evet, çok ağırlaşabilir ancak çakılmaz. Bu nedenle o hatayı da hangi durumlarda alıyorsun diye biraz gözlemlemen lazım. Örneğin oyun oynarken mi? İnternette Flash içerikli sitelerde gezinirken mi? Metin dosyasına bir şeyler karalarken mi? Yoksa hiçbir şey yapmadığında da oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mozakca

Synaptic'i eğer normal System»Administration»Synaptic yolunu izleyerek açmaya çalışırsam hiçbir şey yapamıyorum. Kararıp kalıyor. Fakat konsonldan sudo synaptic ile girdiğimde bir sorun çıkmıyor.

Donma ve kilitlenme durumuna gelince. Örneğin dün bu olayı iki kez yaşadım. Bu sitede gezinirken üst menüden bir programı çalıştırmaya çalışırken bilgisayar öylece kaldı. Fareyi bile hareket ettiremeyecek hale geliyorsunuz.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Donma için açıkçası çok fazla neden var, bir şey söylemek çok güç.

Synaptic içinse sudo kullanmadan dene demiştim, ondan da aynı şeyi yapıyor mu? Yapıyorsa hata döndürüyor mu?

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude dist-upgrade

ile herhangi bir güncelleme alabiliyor musun?

mozakca

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
sudo aptitude dist-upgrade

bu komutlarla işlem yaptığımda herhangi bir sorun yok. Güncellemeleri de alabiliyorum. Benim sorunum synaptic normal yollarla açılmıyor. Açılsa da kararıp kalıyor.

Ayrıca bu sistemin donması da ayrı bir sıkıntı.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

sudo olmadan Synaptic açtığında ne oluyor diye sormuştum?

Bir de

metacity --replace

dedikten sonra Synaptic'i normal menüden açıp dener misin?

mozakca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mayıs 2009 - 01:19:44
sudo olmadan Synaptic açtığında ne oluyor diye sormuştum?

Bir de

metacity --replace

dedikten sonra Synaptic'i normal menüden açıp dener misin?

Sudo olmadan synaptic gayet normal bir şekilde açılıyor. metacity --replace komutundan sonra normal menüden açmayı denedim açıldı fakat bu sefer pencere kenarları kayboldu. Kapatmayı denerken de bilgisayar donup kaldı. Resetlemek zorunda kaldım bilgisayarı. Bu donma işi baya can sıkıcı.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Deopdan fusion-icon'u kurup, açıp Compiz'i ve Emerald'ı devre dışı bırakıp dener misin?

Ayrıca sudo olmadan çalışması da ilginç. Acaba bir yetkilendirme sorunu mu yaşıyorsun? Bunu kontrol etmek için yeni bir kullanıcı oluşturup, adm ve admin gruplaına dahil edip deneme yapman mümkün mü? 

mozakca

Sanırım ilk kurulumda hatalar oluşmuş. Ben bilgisayarı yeniden kurdum ve öyle çökme ve donma gibi problemler artık yok oldu. İlginiz için teşekkür ederim.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Yeniden kurulum da olsa en azından sorun çözülmüş. Umarım sorunların tekrar geriye gelmez. Şimdilik başlığı kapatalım.