sistem temizliği ve hız

Başlatan kemaltahir, 18 Mayıs 2009 - 15:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kemaltahir

mrb arkdaşlar ubuntu da firefox da çok siteye giriyorum. Bunların çerezleri zamanla birikiy sanırsam ubuntuda bunu nasıl temizlerim windows ta cclener vardı ama ubuntu da nasıl olacak ? ubuntuya yeni başladım ve acemiyim. Ayrıca sistemi hızlandırmak istiyorum önrebileceğiniz program var mı ? Bj iki konuda gereken başlıkları inceledim ama yeniden sorayım dedim. mesela windowsta advanged system care vardı ubuntu da ne yapabilirm temizlik olsun hızlanma olsun onarım olsun yardımlarınızı bekliyorum.....

heartsmagic

Firefox için Araçlar-Özel Verileri Temizle ile bunu yapabilirsin. Ancak çerezlerin zamanla birikmesi yavaşlamaya nasıl sebep oluyor?

Sistemi hızlandırmak derken neyi kast ediyorsun? Linux altında Windows'tan alışık olduğun tekdüze programları arama. Benzer şeyler bulabilirsin ancak Linux'un yapısı açık olduğundan dolayı neyi, nerede, nasıl yapacağın sana bağlıdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kemaltahir

en iyi persformansı elde etmek için yapabilceğim ayarlar ya da bir program var mı ? örneğin avvanged care ile windowsta çok belirgin performan artışı oluyodu.

2.olarak da firefox da sitelere giriyorum sitelere girdikçe windowsta girilen sitelerin dosyaları yükleniyodu ubuntuda da böyle değil mi mesela ben 5 sitede geziniodum ccleaner ile temizlik yaptığımda 100 mb alan temizliyodu ben bu temizliği burda nasıl yapcam yoksa sitelere gire gire çöp dosya birikmeyecek mi ?

zeitgeist

Firefox Düzen>Seçenekler>Gizlilik bölümünden çerezleri silebilirsin.

Ubuntu'ya bir parça daha hız kazandırmak için önerilen bir kaç yöntem vardı forumda. Sistem>Yönetim>Hizmetler ve Sistem>Tercihler>Başlangıç uygulamaları bölümlerinden açılışta ya da arka planda çalışmasını istemediğin uygulamaları kapatabilirsin ama bunu yaparken dikkatli olmalısın; Sistem için ya da senin için gerekli bir uygulamayı kapatmak soruna neden olabilir.

Ayrıca Compiz'i kapatmak sistemi hissedilir derecede rahatlatır.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kemaltahir

Compiz derken bu ne işe yarar ve nasıl kapatırım ben bunu.

kemaltahir

o söylediin program ne işe yarar dedim ama ben araitırayım bari:)

erginemr

Compiz, masaüstü efektleri. Masaüstüne sağ tıklayarak "görsel efektler" bölümünden kapatabilirsiniz.

Sistem temizliği ve ayarları konusunda iki güzel araç da "ubuntu-tweak" ve "ubucleaner". Forumdan araştırabilirsiniz.