[Çözüldü] Hp pavilion 1260ET Ses sorunu

Başlatan Necaty, 16 Mayıs 2009 - 14:13:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Necaty

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda yaygın olarak bulunan hoparlörden ses gelmiyor sorunu bendende var, kulaklıktan geliyor ama hoparlörden gelmiyor. Çözümleri var fakat ne yaptıysam çözemedim. Günlerdir araştırıyor, deniyorum.

Henüz ubuntuda yeniyim. Bazı şeyleri kullanmayı bilmiyorum ama denedim.
Bu bilgisayarı kullanıp sorunu çözmüş birisi yardımcı olursa çok sevinirim.
Lütfen çözüm konusunu vermeyin. Forumda çözümleri var ama uygulamayı yapamıyorum

Şimdiden teşekkürler

garafatma

Uygulamada nerede takılıyorsun? Sen yapamıyorum dersen bizim buradan destek olma olanağımız iyice düşüyor. Buradan çözüm yollarını vereceğiz ki, sende bilgisayarın başındaki kişi olarak bunları denemelisin.

Ne yaptın, nerede takıldın?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Necaty

Denediğim konuyu bulamıyorum ama bazı kodlar girilip alınan çıktılar arasında ses kartını bulup, ona göre yeni işlemler yapılıyordu. O kısımda takılmıştım. Ancak şuan başını hatırlamıyorum. Tamamen yardımcı olursanız buradan kademe kademe ilerlersek sanırım rahatlıkla çözerim.

garafatma

O zaman Uygulamalar>donatılar>uçbirim' açıp

lspci

yazıp, çıktısını buraya yapıştır ile başlayalım.

Necaty

Tamamdır .

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) Thermal Subsystem (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 9600M GT (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN [Shiloh] Network Connection
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
06:00.0 FireWire (IEEE 1394): JMicron Technologies, Inc. IEEE 1394 Host Controller
06:00.1 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. SD/MMC Host Controller
06:00.2 SD Host controller: JMicron Technologies, Inc. Standard SD Host Controller
06:00.3 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. MS Host Controller
06:00.4 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. xD Host Controller

Necaty

Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

Başlığında göreceğin üzere aynı karta sahibiz. Oradaki adımları dene ve tıkandığın yerde burada yardım iste.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Necaty

İlgin için teşekkürler.

Ve son paket yazan kodlarda make komutunda hata veriyor.
Ayrıca sonraki işlemde aldığımız çıktıdan sonra configurationa girip birşey aramamız isteniyor. Bende açılan conf. dosyası boş.

heartsmagic

@Necaty, yaptığın işlemleri verdiğin komutlar ve aldığın hata çıktıları ile buraya aktarırsan çok güzel olur, aksi takdirde yorum yapamayız.

Necaty

Arkadaşlar yapıyorum ama ne yaptığımı bilmeden yapıyorum. Eğer msn ile destek verebilirseniz çok memnun olurum, hataları anında yazar çözüm buluruz. Daha sonra çözümü buraya yazarım.

Teşekkürler

bytan

Sen hatayı buraya çıktı olarak aktarırsan aynı yardım buradan da olur.

O dosyayı aşağıdaki ile açmayı dene:

gedit /usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.19/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt

Yine boş çıkarsa /usr/src/alsa dizinine nautilus kullanarak gidip alt klasörlerinde ALSA-Configuration.txt dosyasını bulup açabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Necaty

Tamam şimdi açtım ve bende bunlar çıkmıştı

Codec: IDT 92HD71B7X
Codec: LSI ID 1040
Codec: Nvidia MCP78 HDMI

Açtığım dosyada nasıl arama yapacağım  92HD.. diye bul dedim bulmadı diğerlerini denedim yine bulmadı .

heartsmagic

model=hp-m4

olarak bir dener misin?

Necaty

Malesef bulunmadı. Ben bu nedenle msn desteği istedim ama özel mesaj sistemi yok galiba.

Tutunamayan

Alıntı yapılan: Necaty - 18 Mayıs 2009 - 01:34:55
* maalesef bulunmadı. Ben bu nedenle msn desteği istedim ama özel mesaj sistemi yok galiba.

@Necaty, forumumuzda özel mesaj sistemi var da, kullanabilmek için forum genelinde belli bir sayıda mesaj yazmış olmak gerekiyor. (Sanırım alt limit 30 mesajdı.)

Ayrıca siz de takdir edersiniz ki, herhangi bir sorunla karşılaştığımızda bunu özel mesaj ya da MSN üzerinden çözümleyeceksek, aynı ya da benzer sorunla karşılaşan başka arkadaşlarımız, nereyi referans alarak sorunlarına çözüm arayacaklar...?
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Necaty

Alıntı yapılan: Tutunamayan - 18 Mayıs 2009 - 01:42:41
Alıntı yapılan: Necaty - 18 Mayıs 2009 - 01:34:55
* maalesef bulunmadı. Ben bu nedenle msn desteği istedim ama özel mesaj sistemi yok galiba.

@Necaty, forumumuzda özel mesaj sistemi var da, kullanabilmek için forum genelinde belli bir sayıda mesaj yazmış olmak gerekiyor. (Sanırım alt limit 30 mesajdı.)

Ayrıca siz de takdir edersiniz ki, herhangi bir sorunla karşılaştığımızda bunu özel mesaj ya da MSN üzerinden çözümleyeceksek, aynı ya da benzer sorunla karşılaşan başka arkadaşlarımız, nereyi referans alarak sorunlarına çözüm arayacaklar...?

Merhaba,

Ben de en az sizler kadar forumlarda gezinmiş, forum adabını bilen bir forum yöneticisiyim. Msn desteği istememde ki tek neden çözüme hızlı ulaşabilmektir. 2 gündür çözüm için karşılıklı yazışmalar yapmaktansa 1 saatte halledip çözümü buraya yazabiliriz ki daha önce araştırmış olmama rağmen bulunan çözümleri uygulayamadım. Dolayısıyla herkesin benim gibi yeni bir linux kullanıcısı olabileceğini düşünürsek, yapılacak işlemleri daha basit tanımlayarak anlatmak ve bu tip önemli konuları sabit başlık olarak kaydetmek gerektiğini düşünüyorum.

Çözüm üreten tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ellerinden geldikleri kadar yardımcı oluyorlar. O konuda bir sıkıntımız yok ancak çevremde ubuntuya teşvik ettiğim arkadaşlarım da aynı sorunu yaşıyorlar. Sonuçta forum dahilinde olmasa da bu sorunun çözümünü bekleyen birkaç kişi daha var. Bu nedenle bu tip bir istekte bulundum.

İyi çalışmalar

heartsmagic

@Necaty, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html başlığı zaten bunun için hazırlandı. Tek tek, detaylarıyla anlatılıyor orada her şey. Tabir-i caizse hap şeklinde bir belge o. Bunu söylerken içim rahat zira indirilecek paketleri bile ara ara güncelleyerek wget ile doğrudan indirilmesini sağlıyorum. Ardından hangi dosyada ne aranacağı anlatılıyor. Nereye ne ekleneceği de sıralanıyor. Senin özel durumun "codec"lerin için bir sonuç bulamamış olman ki ben bir önceki iletimde neyi denemen gerektiğini yazdım. Onu aramayacaksın dosyada, sana verdiğim seçeneği sabit başlıkta anlatılan dosyaya gerektiği şekilde ekleyip deneyeceksin. İşe yarar veya yaramaz bunu bilemiyorum, ancak sen denemeden bunu anlayamayız. Vermiş olduğum başlığa dikkatlice bakarsan ne yapacağını anlamış olursun.

Necaty

@heartsmagic

Önerdiğin ekleme işlemi başarıyla sonuçlandı. Artık ses alabiliyorum.
Yardımların ve diğer arkadaşların yardımları için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

garafatma

Geçmiş olsun, bize de kilitlemek kaldı.