Pidgin'de video chat

Başlatan Çağlar, 16 Mayıs 2009 - 01:05:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağlar

Pidgin kendi içinde çok yönlü ve hızlı bir anında mesajlaşma yazılımı olduğundan linux dünyasında sıkça tercih edilir. Ancak video chat desteği vermemesi çoğumuzu Amsn'in şu anki betası gibi destekleyen alternatif yazılımlara itmiştir.

Ancak Fonomo isimli tarayıcı üstünden video aktarımı yapan bir sitenin basit bir butonu pidgine adapte etmesi ile bu sorun artık sorun olmaktan çıkmıştır. Üstelik Fonomo'nun eklediği buton tüm protokoller tarafından desteklendiği için artık irc üstünden dahi video chat açabiliyoruz.

Pidgin-dev paketinin kurulu olması gerekiyor daha sonra;

ftp://ftp.grokthis.net/pub/fonomo/pidgin-fonomobutton-0.1.5.tar.bz2

Yukarıdaki adresten fonomobutton eklentisini indiriyoruz. (14kb)

Dosyayı açıyoruz ve klasörün içindeyken super user yetkileri ile

make all install

komutunu veriyoruz.

Daha sonra yapmamız gereken tek şey Pidgin üstünden eklentilere girip Fonomo'yu aktif hale getirmek ve butona basmak. Sistem iki tarafı otomatik olarak bir odada buluşturuyor. Şimdiden iyi görüşmeler.

Kendimin Tuks'daki yazımdan alıntıdır.
We got a badass over here!

bytan

Pidgin'de cam desteğini herkes dört gözle bekliyor. Bu tür alternatiflerin olması güzel. Teşekkürler Çağlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

raspacı

Eğer becerirsem ve kullanışlıysa windowsa tek bağımlılığım flash cs4 kalacak. Amsn bende randımanlı çalışmıyor ses bozuk. Sana da çok duacı olurum çağlar. ;)
Bu bir internet sitesine yönlendiriyor ama hiç yoktan iyidir. Bu saatte canlı deneyemiyorum tabi.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

btermeli

Artık sadece görüntü kesmiyor :) Hem ses hem görüntü hakkımız :):)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

raspacı

heartsmagic

Her ne kadar kendim kullanmasam da sormak istiyorum, MSN protokolü üzerinden kamera olayını çözüyor mu?
Haber için ayrıca teşekkürler @Çağlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

@levi kullanışlı gibi duruyor şu anlık ama sizin istedikleriniz ve beklediklerinizi karşılar umarım (= @btermeli geliştir abi özgürüz :D @heartsmagic evet Msn'den de attığınızda sizi ve karşınızdakini bir web sitesinde buluşturuyor.

heartsmagic

Bu durumda en azından elde bir alternatif olmuş oluyor. Tekrar teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Çağlar

Çağlar

btermeli

Haberler süper Çağlar, teşekkürler :)

btermeli

Eklentiyi ekledim ama kamera simgesi kocaman çıktı :) Sizde de öyle mi?
Bir de bu saatte kimse bulamadığım için deneyemedim :(

umutubuntu

Ben denemesini yaptım, görüntü aMSN'e oranla daha iyi ancak ses çok düşük seviyedeydi, belkide biz ayarlayamadık.

Osman Üngür

Sesli ve kameralı görüşmede Skype üzerine hiç bir şey tanımam. Bu kadar net görüntü ve ses kalitesini başka hiçbir yazılımda bulamadım. Mac üzerinde skype çok harika çalışıyor. Ubuntu üzerindede sadece sesli görüşebiliyoruz.
Mediubuntu source'lerini eklerseniz yükleyebilirsiniz.

İllaki görüntülü derseniz Ubuntu üzerinde meebo.com üzerinden en iyi performansı aldım diyebilirim

umutubuntu

Ubuntu'da Skype ile hem sesli hemde görüntülü mümkün.
Meebo.com üzerinden nasıl görüntülü yaptığınızı anlatırsanız o da bizleri için bir alternatif olur.

Osman Üngür

Alıntı yapılan: umutubuntu - 16 Mayıs 2009 - 12:17:53
Ubuntu'da Skype ile hem sesli hemde görüntülü mümkün.
Meebo.com üzerinden nasıl görüntülü yaptığınızı anlatırsanız o da bizleri için bir alternatif olur.
Merhaba umut
Meebo.com'da örneğin msn kısmından login oluyorsunuz
Karşınızdaki kişiye kamera isteği gönderdiğinizde bu fonomo da olduğu gibi karşıya bir link gidiyor
Böylece firefox içinden flash tabanlı olarak görüntülü görüşebiliyorsunuz.
Çok stabil bir uygulama, askerde fazlasıyla test ettim.

Skype içinde örneğin bir kullanıcıya çağrı yaparken görüntülü görüşme başlat gibi bir seçenek göremediğimden farkedememişim. Ama ayarlar sekmesinde kamerayı test edip görüntü alabiliyorum, Akşam denemek lazım.

umutubuntu

@Osman Üngür teşekkürler.

Daha önce bu konuda bir bilgilendirme olmamıştı.
Ubuntu kullanıcıları için bir alternatif daha :)

Wolverine

Arkadaşlar ben kuramadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
gcc `pkg-config pidgin --cflags --libs` --shared -Wall -O2 fonomobutton.c -o fonomobutton.so
fonomobutton.c: In function 'send_button_cb':
fonomobutton.c:65: UYARI: biçim bir dizge sabiti değil ve biçim argümanları yok
fonomobutton.c:68: UYARI: biçim bir dizge sabiti değil ve biçim argümanları yok
fonomobutton.c: In function 'create_fonomo_button_pidgin':
fonomobutton.c:112: UYARI: passing argument 2 of 'gtk_icon_theme_choose_icon' from incompatible pointer type
/usr/bin/ld: /tmp/ccTEi1kj.o: relocation R_X86_64_32S against `a local symbol' can not be used when making a shared object; recompile with -fPIC
/tmp/ccTEi1kj.o: could not read symbols: Bad value
collect2: ld çıkış durumu 1 ile döndü
make: *** [all] Hata 1

Osman Üngür

Aynı hatayı bendede verdi ama çalıştı
Pidgin'deki eklentiler kısmından aktif ediniz

kozanibo

arkadaşlar ben sadece dosyayı indirebildim masaüstüne daha sonrasını yapamadım. daha önce pardus kullandm ama daha bugün ubuntu yükledim. windowstan alışkanlık içinde setup aradım ama bulamadım. bunu nasıl ekleyeceğiz pidgine?

aks

Wolverine aynı hatayı bende de verdi fakat pidgin-dev paketinin kurulu olmadığını farkettim.Bu paketi kurduktan sonra hata mesajı ortadan kalktı.

İbokozan arkadaşım senin sorunun içinde uç birimi aç buradan indirdiğin dosyanın klasörünün içine gir
cd "dosyanın adresi"
daha sonra aşagıdaki kodu ver
sudo make all install
şifreni girdikten sonra kurulum gerçekleşecektir.

Ben kurulumu yaptım eklentilerden de fonomo yu etkin durumuma getirdim ama henüz denemeye fırsat bulamadım. Denedikten sonraki görüşlerimi tekrar paylaşırım başarılar...

btermeli

Sizde de kamera simgesi kocaman mı??

raspacı

Bende kamera oldukça şık bir  şekilde ve küçük.

kozanibo

arkadaşlar ben indirdiğim o dosyayı kurmasını beceremedim ne yapmam gerekiyor lütfen anlatır mısnız?

kozanibo

Alıntı yapılan: aks - 16 Mayıs 2009 - 23:33:55
Wolverine aynı hatayı bende de verdi fakat pidgin-dev paketinin kurulu olmadığını farkettim.Bu paketi kurduktan sonra hata mesajı ortadan kalktı.

İbokozan arkadaşım senin sorunun içinde uç birimi aç buradan indirdiğin dosyanın klasörünün içine gir
cd "dosyanın adresi"
daha sonra aşagıdaki kodu ver
sudo make all install
şifreni girdikten sonra kurulum gerçekleşecektir.

Ben kurulumu yaptım eklentilerden de fonomo yu etkin durumuma getirdim ama henüz denemeye fırsat bulamadım. Denedikten sonraki görüşlerimi tekrar paylaşırım başarılar...

teşekkür ederim :) görmemişim  hemen deniyorum