Sistemi Geri Alma?

Başlatan XRumer, 15 Mayıs 2009 - 19:17:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Windows kullanmış olan arkadaşlar bilirler, Windows'da bir sistem günlüğü vardır ve bilgisayarı bu günlük sayesinde herhangi bir tarihteki haline geri döndürebilirsiniz. Benim merak ettiğim şey Ubuntu'da böyle bir şey olup olmadığı.

xwes

Maalesef şimdiye kadar bpyle bir şey ile karşilaşmadim ancak stnaptic paket yoneticisinden hangi tarihte hangi paketlerin yuklendigini ya da kuruldugunu ogrenebilir ve buna gore bir nebze de olsa sistemi geri alabilirsiniz. Ya da home klasorundeki gizli dosyalardan istediginizi silerek programlar bazinda sistemi ger alamasaniz bile bu program için ayarlari sifirlayabilirsiniz. Bu iki yontem bazen sorunlarimi çozebiliyor. Anca windowstaki gibi topkuca geri alma şeklinde bir  şey ile karşilaşmadim.

heartsmagic

Kendiliğinden yapan bir sistem veya uygulama yok. Forumda yedekleme belgeleri mevcut, onlar kullanılabilir ancak elle yapmak gerekmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Pek ihtiyaç duyacağını snamıyorum :) Arada bir forumdaki ve wikideki yedekleme belgerine göz atmanı tavsiye ederim.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

localhost

https://edge.launchpad.net/nssbackup
Linkte birseyler anlatiliyor ama anlamadim. Almanlarin Wikisinde istediginiz zaman sistemi yedekleyebilirsiniz diye bir ifade geciyor.
Linux LPIC1 - MCSA

GNUbuntu

Ne kadar gerekli tartışılır ama Pardus'da 2008 sürümünden itibaren 'Geçmiş Yöneticisi' olarak var. Pardus kullanırken denemiştim. vindoz kullanırken herhangi bir düzeltemediğimiz hata durumunda kullanıyoruz ve çoğu zaman işe yarıyor. Ama Pardus'da sadece, belirli tarihte yüklenen yazılımları toplu halde kaldırmaya yarıyor. Yanlış mı biliyorum?
Önce Saygı...

garafatma

Ne windows'ta kullandım, ne de şimdi kullanma gereği hissetmedim, belkide ondan gerek varmıdır diye merak ettim. Pardus kısmını bilemiyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

xwes

Bir ara bu konuda bir araştirma yapmiştim internette, ancak bir şey bulamamiştim. O zamanlar ilk haftalarimdi ubuntuda, ancak artik ihtiyaç duymuyorum açikçasi. Ama yine de olmasini isterdim.

XRumer

aslında ben bu soruyu verileri geri getirmek için veya yedeklemek için sormamıştım.
windows'un böyle bir özelliği var ve bilgisayarın güvenliğini tehlikeye attığı için bundan rahatsızdım resmen kişi hakkında bilgi toplayan bir özellik, sadece silinen programlatı değil her şeyi geri getiriyordu, tarihlere göre de bunları sıralayarak hangi tarihte ne yapıldığını gösteriyordu.
ubuntu'da böyle bir şey olmaması beni çok memnun etti.

cos

son güncellemeleri yaptıktan sonra ati ile ilgili dosyalar indirdim. Bu ati dosyaları ekranımı kilitliyor. Paket yöneticisinden son yaptığım güncellemeleri kaldırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Pardusta yanılımıyorsam pisi hs komutu ile bütün paket güncellemelerini görüyorum. Bu sayede istediğim güncellemeleri iptal edebiliyorum. Ubuntu da böyle bir şey var mıdır. Son yaptığım güncellemeleri iptal etmek istiyorum.

FeNDeR

@cos
Synaptic paket yöneticisini açın. Dosya > Geçmiş 'e girdiğinizde kurulan ve yükseltilen paketleri görürsünüz. Buradan bu paketleri bulup kaldırabilirsiniz. Eski sürümünü kullanmak istediğiniz paketleri de http://packages.ubuntu.com adresinden aratarak bulabilmeniz lazım.

cos

Teşekkür ederim. En kısa zamanda deneyeceğim.