Ubuntu'dan FTP, SFTP ve WebDAV kaynaklarını mount etmek (bağlamak)

Başlatan Osman Üngür, 15 Mayıs 2009 - 16:27:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Osman Üngür

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, internette sıkça kullandığımız, FTP, SFTP ve WebDAV kaynaklarını mount etmek (bağlamak) konusunda bir anlatım hazırlamak istedim. Umarım işinize yarar.

Windows altında Expandrive, Mac altında ise MacFuse / MacFusion ikilisiyle yaptığımız bu işlemi Ubuntu altında gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Öncelikle Ekle / Kaldır uygulamasını başlatıp Remote Filesystems uygulamasını kuruyoruz

Uygulamayı yükledikten sonra, Sistem Araçlarından Remote Filesystems uygulamasını çalıştırıyoruz.

Karşımıza şekildeki arayüz gelecek, Burada bağlı olan dosya sistemlerini ve sık kullanılanlarınızı görebilirsiniz

İlk bağlantımızı kurmak için Bağlan butonuna tıklıyoruz.

Burada Servis Türü olarak kullandığımız protokolü seçiyoruz. En sık kullanılan protokoller shared hosting'lere bağlanmak için FTP, tüm sunucuya bağlanmak için ise SSH'tır. Ben örnekte SSH yoluyla kendi sunucuma bağlanacağım. Gerekli bilgileri girdikten sonra Bağlan butonuna tıklıyoruz. Size şifrenizi girmenizi sağlayan bir ekran gelecek, burada şifremizi yazıyoruz.

Ardından Bağlan'a tıklıyoruz

Şayet bağlantı başarılı ise karşı dosya sistemine bağlanmanızı sağlayan masaüstünde bir simge oluşacaktır.

Masaüstündeki simgeye tıklayarak karşı sunucuyu Nautilus içerisinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tutunamayan

@Osman Üngür; anlatım için teşekkürler ve Ubuntu'dan FTP, SFTP ve WebDAV kaynaklarını mount etmek (bağlamak) maddesi Wikimize eklenmiştir.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

heartsmagic

@Osman Üngür anlatım için teşekkürler.
Bu arada programın ismi oldukça ilginçmiş :)
Not: Görünen isminden bahsetmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.