Creative 7.1 Live Ses kartı sorunu

Başlatan Serkan Aytın, 14 Mayıs 2009 - 20:55:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serkan Aytın

Arkadaşlar Ubuntu 9.04 kullanıyorum. Creative 7.1 live ses kartım var fakat müzik yada film seyrederken sadece 2 kanaldan ses geliyor.

speaker-test -Dplug:surround71 -c8 -l1 -twav

komutuyla test yaptığımda tüm kanallardan ses geliyor sırasıyla dolayısıyla ses kartımda yada sistemimde bir problem olduğunu sanmıyorum.

Evet mp3ler 2 kanal yayın yapıyor fakat yinede bu 2 kanalı tüm ses sistemine yaymanın bir yolu olmalı.

amarok'u kurdum onda ise açılırken şu hatayı aldım.

Forumda arayıpta yaptığım işlemler,
sudo apt-get install xine-ui
sudo apt-get install libxine1-ffmpeg

Özellikle Amarok'u kullanmak istiyorum, fakat bu hatadan dolayı başaramadım.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Serkan Aytın

küçük bir gelişme kaydettim. Araştırmalarım sonucu,

phonon-backend-xine yükleyip, sistemdende phonon-backend-gstreamer paketini kaldırınca ses aldım. Şimdi ses 2 kanal olsa dahi bunu 8 kanala birden yaymaya geldi. :)

heartsmagic

Onu da halledersen güzel bir belge bekleriz senden :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Serkan Aytın

Bende sevinmiştim cevap geldi @heartsmagic ten diye :) yeterki bulalım hocam. Hallederiz. Kimse ubuntu üzerinde 5.1 sistem kullanmıyor mu forumda acaba ben çok sık karşılaşılan bir problemdir diye düşünmüştüm :)

zeitgeist

5+1 ses sistemi kullanıyorum ve bu ses çıkışını destekleyen film, müzik ve oyunlardan 5+1 ses alıyorum. Buradaki yöntemi uyguluyorum ve mesele çözümlenmiş oluyor. Film ve oyunlardan 5+1 ses alıyorum ama mp3 lerden alamıyorum. Ancak bunun nedeni ya mp3 lerin kendisi ya da oynatıcılar olmalı. Eğer oynatıcılardansa ayarları kurcalamak gerek yok eğer mp3 lerden kaynaklaıyorsa zorla 5+1 ses vermelerini sağlamanın ses kalitesi anlamında bir getirisi olacağını sanmıyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Serkan Aytın

Zaten normalde mp3 ler stereo oldukları için yani 2 kanal normal şartlar altında 6 * ya da 8 kanala ses vermesi beklenemez. Ama windowstaki gibi bu sesi dağıtmanın bir yolu olmalı. Upmix mi ne deniyordu bu işleme.

Sizin kullandığınız yöneti işlemlerin en başında yaptım zaten dediğim gibi eğer destekliyorsa özellikle ac3 5.1 filmlerde bu ses çıkışını alabiliorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Serkan Aytın - 15 Mayıs 2009 - 10:45:51
Bende sevinmiştim cevap geldi @heartsmagic ten diye :) yeterki bulalım hocam. Hallederiz. Kimse ubuntu üzerinde 5.1 sistem kullanmıyor mu forumda acaba ben çok sık karşılaşılan bir problemdir diye düşünmüştüm :)

Hiç 5+1 ses sistemim olmadığı için üzerinde durmadığım bir konu bu. Ancak şu an kullandığım dizüstünde buna yakın bir sistem var. Fakat pek üzerine düşmeye vakit bulamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.