bölüm alanı arttırma sorunu

Başlatan dosto, 13 Mayıs 2009 - 14:01:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dosto

merhaba arkadaşlar;

bugun arkadaşımın bilgisayarına ubuntu 9.04 kurdum. çalışan cd ile çalıştırdım önce sonra kuruluma başaldım. bilgisayarda önce xp vardı. kurulum sırasında yan yana kurseçeneğini seçip devam ettim. d sürücüsünün tamamına kuracağını varsayıyordum ben. ancak kurulum sorunsuz bi şekilde bittikten sonra gparted ile disklere baktım, d sürücüsünün bi kısmına ubuntuyu kurmuş bi kısmını swap lanı olarak ayırmış geri kalanını ntfs olarak bırakmıştı. gparted ile ntfs olan bölümü de ext3 olarak biçimlendirdim. ancak ubuntu kurulu olan bölümü nasıl arttıracam bulamadım. ayrılan alan resimden de görüleceği gibi çok küçük sadece 2,33 GiB hiç bişey kuramıyorum. nasıl bu bölümün boyutunu arttırabilirim?

[IMG]http://img17.imageshack.us/img17/2453/ekrangrntsdevsdagparted.th.png[/img]

raspacı

Ubuntunun bulunduğu diskin ardında boş bir disk olsaydı boyutlandır butonundan boyutunu artırabilirdin. Bu işin riskli olduğu uyarısını veriyor gparted ama ben yaptım sorun olmamıştı. Senin durumunda ben yeniden kurulum dışında bir seçenek görmüyorum. ext3 yaptığın büyük diski ihtiyacın oranında bölümleyip kurabilirsin. Kurulumda elle bölümlendir kısmını seçersen daha rahat olur. Bu arada daha tecrübeli arkadaşların bir önerisi olabilir. Kurulum yapmadan önce beklesen diğer öneriler için daha iyi olur.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

dosto

22.5 GiB boş alanım var ama işte onu kullnamıyorum tekrar baştan kurmakla da uğraşmak istemiyorum. benim anlamadığım ubuntu kurulu olan kısımda boyutlandırmaya neden izin vermiyor acaba

raspacı

İzin veriyor aslında ama boş diskin yeri de önemli. Ubuntudan hemen sonra gelseydi boş disk gayet rahat artırabiliyorsun ki ben daha bir hafta önce yaptım. Ama ubuntunun kurulu olduğu bölümden önceki boş diske doğru artırım yapmak mümkün olmuyor .

raspacı

dev/sda5 diskini sil komutu ile silince(gparted da) sda6 diskine tıklayıp boyutlandır dersen boyutu artırma imkanı olabilir belki. Denemek lazım. Ne de olsa sda5 boş görünüyor. Ama genişletmekte hep risk vardır unutmamalısın.

heartsmagic

Kötü bir tavsiye belki ama ben de temiz bir bölümleme,temiz bir kurulum tavsiye ediyorum.
Ancak illa uğraşacağım diyorsan bölümlerle oynamadan önce ayırmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dosto

g parted live cd si ile de uğraştım ama yine beceremedim. baktım çok uğraştıracağa benziyo zaten sistemi de yeni kurmuşum kaybolacak bişi yok nasıl olsa baştan temiz bi kurulum yaptım. bölümlendirmeyi elle yapınca hiç problemle karşılaşmadım. önerileriniz için teşekkürler... (demekki ubuntunun varsayhılan ayarlarına fazla güvenmemek gerekiyormuş :) )

heartsmagic

Normalde işini güzelce yapar Ubuntu. Kaldı ki sana bir döküm verir bölümleme yapmadan önce. Ona birazcık dikkatli bakmak gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.