Linuxten tek isteğim Divx izlemek (şimdilik)

Başlatan flashpointk, 12 Mayıs 2009 - 20:01:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flashpointk

Herkese merhaba

İlk defa bilgisayarıma linux kurmaya karar verdiğimde ubuntunun daha iyi olacağı ve pek çok driver ve programı barındırdığını PC WORLD dergisinde okudum. Burdan aldığım bilgiler ile 8.10 sürümünü indirdim ve kurdum hiç bi sıkıntı yaşamadım. içinde pek çok program mevcuttu. Ekle/Kaldırdan kurdum işime yarayacak olanları. Buraya kadar çok iyi geldim. Ancak Divx filmleri izlerken altyazıları izleyemiyorum. Ubuntunun içindeki programdan yani Film Oynatıcı yazıyor, programı açınca Totem Movie Player yazıyor. İlk önce codeclerdeki sorunu halletti otomatik indirdi ama altyazı yüklenmiyo. Ben buna bi çözüm arıyorum. Siteden araştırdım biraz ama anlayabileceğim şeyleri yapmaya çalıştım, terminal yada uçbirim ekranlarından anlayabildiğim kadarıyla forumlarda yazan komutları girdim. ama nafile bi yere varamadım. Sanırım anlatabildim. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Saygılar
Cengiz KARAMAN

OKAN

Paket yöneticisinden smplayer ı kurun. Oldukça kullanışlıdır.

ironic

altyazı ile filmin adlarını aynı yapın ve ikisi de aynı dizinde olsun. Ayrıca ayarlar bölümünden kodlamayı Türkçe yapın.

zeitgeist

Sanırım doğru şekilde araştırmadın çünkü bahsettiklerin çok temel meseleler olduğu için forumda geçmemesi imkansız.

Öncelikle burayı inceleyin. Özellikle "Kurulumdan sonra yapılması gerekenler" Sonrasında da burayı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

darkfriairs

Ayrı başlık açmak istemedim,

Divx filmlerin görüntüsü çok kötü çıkıyor, Lenovo g550 kullanıyorum, ekranında mı sorun vardır, yoksa 9,1 de yapmam ayarlar mı vardır?

Divx izlemek için Totem kullanıyorum. Mplayer kurdum, tam ekran yapamadım...

zeitgeist

Ekran kartı sürücülerini sağlıklı bir şekilde yüklemiş miydin? Video çıkışlarını değiştirmeyi denedin mi?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

xwes

smplayer dicx izlemek için (alt yazili) bs player ve gomplayer aratmayan bir oynatıcıdır. Kurduktan sonra forumda smplayer ince ayarlar sayfasını inceleyin.

özgürubuntu

Altyazıyı otomatik ekletmeyi hiç düşünmedim, totemde veya vlc'de altyazıyı sürükleyip bıraktım, yapılabiliyorsa iyi bişi ama yapılamıyorsa da önem vermem

eribol

O kadar ince ayarlara gitmesine gerek yok. Totem zaten ağır çalışan bir oynatıcı. Mplayer kullanılsa en kötü ihtimal sürükle bırak altyazı çalışır. Tam ekran için de "F" tuşu. Eğer daha detaylı kullanılacaksa wikide mplayer kullanım rehberi vardır muhakkak.

xwes

smplayer altyazi ayni isimle olmasa bile klasör içindeki altyazıyı direkt görebiliyor.

eribol

Evet smplayer gerçekten çok süper bir oynatıcı. Hatta kmplayer ve kaffeine'de öyle. Ancak ne yazık ki qt kütüphane bağımlılığı yüzünden ben hiçbir zaman istediğim randımanı alamadım gitti. Gerçi birazda benim suçum alpha sürümden ancak bu kadar. Tabii Ubuntu'nun kde çalışmalarını da eklemek lazım.

darkfriairs

Dizüstü makinede nasıl ayar yapacağım?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.