Mavi girişten ses gelmiyor...

Başlatan Khan, 12 Mayıs 2009 - 19:01:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Khan

Ubuntu Hardy Heron(8.04 LTS)'da anakarttan çıkan yeşil girişe herhangi bir donanım(kulaklık veya hoparlör) bağladığımda ses geliyor. Ancak mavi girişe herhangi bir donanım bağladığımda ses gelmiyor. Sorun nedir?

btermeli

Mavi ve yeşil girişlerin görevi ne??
Yeşil veya siyah genellikle OUT yani dışarı ses verir, pembe genelde mikrofondur. Sende belki mikrofon mavi çıkıştır.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Khan

Konuyu dalgınlığımdan yanlış yere açmışım. Uygun yere taşınmasını arz ederim.

Bende üç çıkış var. Mavi, yeşil ve pembe. Mikrofon pembe, kulaklık veya hoparlör yeşil, "Subwoofer"(vb. gibiler için) mavi. Xp'de yeşilde kulaklığı, mavide "Subwoofer"i kullanıyordum. Ancak şimdi "Subwoofer" çalışmıyor.

zeitgeist

Ses denetimlerindeki ayarları bakmış mıydın?

Not:Konuyu ilgili bölüme taşıyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Khan

Baktım. Galiba giriş olarak gözüküyor. Xp'de kendi sürücüsü yüklü olduğu için, ben bunu çıkış yapacak şekilde de ayarlayabiliyordum. Ancak GNU/LINUX'ta giriş olarak gözüküyor. Çıkışa nasıl dönüştürebilirim?

zeitgeist

Anlamadım, "giriş olarak gözüküyor" ne demek, hangi neden böyle düşünmene sebep oldu? 2+1 ses sistemi mi kullanıyorsun?

Eğer 2+1 ise ve eğer aşağıda resimlerini verdiğim ses ayarlarıyla (5+1) ilgili değişiklikler işe yaramazsa daemon.conf dosyasına 2+1 işlenerek ve ses ayarlarından gerekli düzenlemeler yapılarak ses alınabilir sanırım.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

GNUbuntu

Alıntı yapılan: Khan - 12 Mayıs 2009 - 20:15:12
Baktım. Galiba giriş olarak gözüküyor. Xp'de kendi sürücüsü yüklü olduğu için, ben bunu çıkış yapacak şekilde de ayarlayabiliyordum. Ancak GNU/LINUX'ta giriş olarak gözüküyor. Çıkışa nasıl dönüştürebilirim?

Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir ki? Benim bildiğim, mavi renkli yer daima bilgisayara ses girişi için kullanılır. Örneğin ben müzik setini bu şekilde bağlayarak, kaset çalardan bilgisayara ses aktarımı yapıyorum bazen.

vindos'da bunu nasıl çıkışa dönüştürebiliyorsun merak ettim doğrusu? Böylece iki tane ses çıkışı mı kullanıyorsun ve ne işe yarıyor?
Önce Saygı...

Khan

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 12 Mayıs 2009 - 21:05:15
Alıntı yapılan: Khan - 12 Mayıs 2009 - 20:15:12

Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir ki? Benim bildiğim, mavi renkli yer daima bilgisayara ses girişi için kullanılır. Örneğin ben müzik setini bu şekilde bağlayarak, kaset çalardan bilgisayara ses aktarımı yapıyorum bazen.

vindos'da bunu nasıl çıkışa dönüştürebiliyorsun merak ettim doğrusu? Böylece iki tane ses çıkışı mı kullanıyorsun ve ne işe yarıyor?

Herhangi bir donanımı taktığımda önüme bir pencere açılıyor. İstediğimi seçip uygulayınca o şekilde çalışıyor.

"Ne işe yarıyor?" -Yeşil girişe kulaklık bağlıyorum, mavi girişe "Subwoofer"...

garafatma

Normalde Mavi giriş dediğin yer, Line-in'dir. Eskiden olsa walkman'inin falan o girişe takıp kasetten mp3 yapardık. veya bazen insanlar müzik aletlerini microfon girişi yerine Line-in girişine bağlıyorlar. Bu gibi şeyler için kullanılır.

Ses kart üzerinde olan artık tüm anakartlar (Yanlışım varsa düzeltin) 6 kanallı, yani 5+1 olarak geliyor. Ve bağlama şekliyle Line-in yardımı ile 5+1 ses alıyorlar. Senin yapman gereken @zeitgeist'in verdiği resimlerde Line in gişrinin seslerini açmak.

Eğer bu yorgun kafamla yanlış algılamadıysam problem bundan ibaret.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

localhost

Sanirim sizde asagidaki linkte örnek gösterilen ses girislerine ait bir anakart resmi buldum. Burada yapmaniz gereken @zeitgeist`tin önerisini dinlemek. Eger ses girisleriniz linkteki gibiyse.

http://www.ocaholic.ch/pics/news/GA-N680SLI-DQ6-1.jpg
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Sanirim sizde asagidaki linkte örnek gösterilen ses girislerine ait bir anakart resmi buldum. Burada yapmaniz gereken @zeitgeist`tin önerisini dinlemek. Eger ses girisleriniz linkteki gibiyse.
Resimdeki anakartta bulunan ses girisleri bende ayni. Ve tüm cikislari kullanabiliyorum.

http://www.ocaholic.ch/pics/news/GA-N680SLI-DQ6-1.jpg
Linux LPIC1 - MCSA

GNUbuntu

Resimdeki kartta, ki artık hepimizde benzer çıkışlar var, üstteki üç çıkış analog 5+1, 6+1 veya 7+1 (sonuncusundan tam emin değilim) için olur. Biri subwofer + ön, biri yanlar, diğeride arka hoperlörler için olmalı. Ben şu anda 2+1 streo hoparlör kullandığım için renklerini tam olarak hatırlamıyorum. Son çıkan anakartlarda bir tane de dijital çıkış oluyor artık.(dijital ses sistemin varsa kullanılır).

Alttaki üç tanesi ise, pembe mikrofon, yeşil streo ses çıkışı (line-out) 2 veya 2+1 hoparlörler için , mavi ise, bilgisayara kayıt yapmak için kullanılan ses girişi (line-in) dir. 
Önce Saygı...