"primary slave hard disk fail" sorunu

Başlatan sabian, 12 Mayıs 2009 - 03:27:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

arkadaşlar bugün bir arkadaşımdan bir harddisk aldım, getirip bilgisayara kurayım da depo alanım artsın deyi. ama taktığımdan itibaren sesler çıkmaya başladı, düdük sesi gib daha sonra bios'tan hdd seçeneklerine bakayım dedim biraz kurcaladım daha sonra sanki full hız çalışır gibi bi ses çıkarmaya başladı. daha sonra yeniden başlattın şu uyarıyı verdi ve diski tanımadı bi türlü.

primary slave hard disk fail

bu durum neyin göstergesi olabilir. harddisk bozuk mu acaba? ya da bi yerde bir yanlış mı yapmaktayım. bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. zira mevcut hdd 40 gb. bunu da eklersem olacak 80 :) onada ya mandriva ya da debian kurmayı düşünüyorum. gözünüzü seveyim yardımcı olun :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Tutunamayan

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

sabian

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

garafatma

Şöyle bir deneme yaparmısın? Dvd/Cd-rom'unu çıkartıp yerine arkadaşından aldığın HDD'yi takarmısın?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Diski nasıl takarsan tak, Ubuntu'nun kurulu olduğu diskin adı,sanı değişmemeli. Aksi takdirde Grub mızıladanıp açmaz sistemi.
Sen bu hatayı Ubuntu açıldığında mı alıyorsun yoksa Ubuntu açılmıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabian

Alıntı yapılan: keiser_soze - 12 Mayıs 2009 - 09:11:17
Şöyle bir deneme yaparmısın? Dvd/Cd-rom'unu çıkartıp yerine arkadaşından aldığın HDD'yi takarmısın?

dediğini deneyeceğim sonucu buraya yazarım, şimdilik sınavım var ona yetişmeliyim :)

Debian Sosyal Sözleşme

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mayıs 2009 - 10:10:29
Diski nasıl takarsan tak, Ubuntu'nun kurulu olduğu diskin adı,sanı değişmemeli. Aksi takdirde Grub mızıladanıp açmaz sistemi.
Sen bu hatayı Ubuntu açıldığında mı alıyorsun yoksa Ubuntu açılmıyor mu?

ben bu hatayı harddiski takıp restart çektiğim her zaman alıyorum. önceki harddikimin bağlı olduğu kablonun ucuna da bağladım, cd-rw'in bağlı olduğu kabloya da bağladım aynı, slave durumunda görünmüyor. Hatta şöyle bi gıcıklık ta var, bazen ilk açılışta primary'nin altında slave olarak görünüyor ama biraz sonra tekrar aynı duruma dönüyor.

Debian Sosyal Sözleşme

sabian

Alıntı yapılan: keiser_soze - 12 Mayıs 2009 - 09:11:17

bunu sistem açıkken takarsam diski görebilir miyim direkt, yoksa restart mı yapacağım?

Debian Sosyal Sözleşme

heartsmagic

Benim anladığım bu hatanın Ubuntu ile ilgisi yok o zaman?

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mayıs 2009 - 11:19:48
Benim anladığım bu hatanın Ubuntu ile ilgisi yok o zaman?

fdisk -l çıktısı şöyle ve sadece eski harddiski görüyor, yeni taktığımın esamesi yok.

saim@saim-desktop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for saim:

Disk /dev/sda: 40.0 GB, 40060403712 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 4870 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x47a347a2

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        2802    22507033+   5  Ek
/dev/sda2   *        2803        4870    16611210   83  Linux
/dev/sda5               1        2611    20972794+  83  Linux
/dev/sda6            2612        2802     1534176   82  Linux takas / Solaris

Debian Sosyal Sözleşme

heartsmagic

Diski taktın, BIOS'a girdin ve orada gördün mü?
Eğer cevap evetse sorunumuz Ubuntu iledir. Ancak disk sistem üzerinde aktif değilse hiçbir işletim sistemi bir şey yapamaz sanırım.

sabian

@heartsmagic  yardım çabaların için öncelikle teşekkürler. sorduğun soruya gelince bios ayarlarını yapmaya çalıştım ingilizce sıkıntım olduğu için pek anlamıyom ya neyse :) ama bios bazen görüyor bazen görmüyor. Önce slave bölümünde ikinci diski görüyor daha sonra bir süre sonra disk görünmüyor.

bir de sorunun teşhisinde yardımcı olur mu bilmem ama diski elektrik kablosuna bağlayınca ortalama saniye başına "bip" sesi duyuyorum bir süre devam ettikten sonra harddisk içinde disk dönmesi sesi geliyor ve eski cd-rom'lar fazla sesli dönüyor :) umarım sorunun çözümünde yardımcı olur dediklerim.

Debian Sosyal Sözleşme

heartsmagic

Diski aldığın kişi bu diski kullanıyor muymuş?
Eğer bir görünüyor bir görünmüyorsa donanımsal bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

sabian

daha önce kullanıyorlardı evet, bi sıkıntısı yok demişti. Bide harddiskler sağlam malzemeden yapılır üzerinden silindir geçse birşey olmaz diyorlardı, eve gelirken yolda elimden düşürmüştüm, arıza yapmış olabilir mi? :o

Debian Sosyal Sözleşme

heartsmagic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 12 Mayıs 2009 - 17:38:55
Bide harddiskler sağlam malzemeden yapılır üzerinden silindir geçse * bir şey olmaz diyorlardı.

O zaman hiçbirimizin sabit disklerinin bozulmaması gerekirdi! Üzgünüm ama kim demişse bunu yanlış söylemiş, sabit diskler de her parça gibi bozulabilirler. Ancak senin sorunun kesinlikle bundan mıdır bilemiyorum. Dediğim gibi BIOS altında görüp görmediğin benim açımdan iyi bir ipucu.

AguilaNegra

eve gelirken yolda elimden düşürmüştüm, arıza yapmış olabilir mi? :o

Büyük ihtimal bu sebepten,
Tecrübe ile sabittir,ben sizden biraz daha şanslıyım,çalışır halde düşürdüğüm dizüstü nün 75 GB Hdd nin20-25 GB lar arası gitti,
tamir edemedim ama o bölümü swap olarak ayırdım,şimdilik sorun yok.
Siz de mümkün ise,daha önce o HDD in kullanıldığı pc ye takarak yüzey taraması yapabilirseniz sorunu daha kolay tespit edeblirsiniz.

sabian

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 13 Mayıs 2009 - 11:37:23
eve gelirken yolda elimden düşürmüştüm, arıza yapmış olabilir mi? :o

Büyük ihtimal bu sebepten,
Tecrübe ile sabittir,ben sizden biraz daha şanslıyım,çalışır halde düşürdüğüm dizüstü nün 75 GB Hdd nin20-25 GB lar arası gitti,
tamir edemedim ama o bölümü swap olarak ayırdım,şimdilik sorun yok.
Siz de mümkün ise,daha önce o HDD in kullanıldığı pc ye takarak yüzey taraması yapabilirseniz sorunu daha kolay tespit edeblirsiniz.

teşekkür ederim, çözüm bulamasak ta en azından boşa zaman harcamaktan kurtulmuş oldum :D  ne yapalım para biriktrip yeni bişey alacağız artık.

Debian Sosyal Sözleşme

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mayıs 2009 - 12:04:07
Diski taktın, BIOS'a girdin ve orada gördün mü?
Eğer cevap evetse sorunumuz Ubuntu iledir. Ancak disk sistem üzerinde aktif değilse hiçbir işletim sistemi bir şey yapamaz sanırım.

kardeş bu arada bios'ta görünüyor, ama bilgisayar açılmıyor, başlıktaki uyarıyı veriyor o zaman.

Debian Sosyal Sözleşme

garafatma

daha önce kullanıyorlardı evet, bi sıkıntısı yok demişti. Bide harddiskler sağlam malzemeden yapılır üzerinden silindir geçse * bir şey olmaz diyorlardı, eve gelirken yolda elimden düşürmüştüm, arıza yapmış olabilir mi? :o

Harddiskler neymiş öyle? Eğer düşürdüysen bu mümkün bozulma ihtimali var.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

@dewrim2, bu durumda diskin tamamı değil de @AguilaNegra'nın söylediği gibi bir bölümü bozulmuş olabilir. Fakat daha önce de söylediğim gibi bundan emin değilim.

localhost

DIsk tamamen bozulmus olabilir. Bunu anlamaniz icin. Sistem kapaliyken eski kullandiginiz HDD yi ve CDRW yi komple sökersiniz. Sadece sizin düsürdügünüz HDD yi sisteme baglarsiniz. Start tusu ile birlikte HDD den cikacak ilk sesi duymaya calisirsiniz. HDD calistiginda ilk TEST asamasinda tuhaf bir ses duyarsaniz HDD niz bozulmus demektir. Bu sesi tanimlamam mümkün olmadigi icin  Youtube : Harddrive start test   dediginizde ilgili videolarda sesleri duyarsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA