Ubuntu Sorularım

Başlatan cihandicle, 11 Mayıs 2009 - 16:41:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cihandicle

Arkadaşlar öncelkle özür diliyorum.siteye yeni üyeyim konuyu nereye açmam gerektiğinden emin değilim.Umarım doğru yere açmışımdır.
Ubuntuyu arkadaşımdan duydum.Bilgisayarıma kurmak istiyorum.Kafama takılan sorularım var.Umarım  cevap alabilirim.
-Öncelikle sitelerde gezerken 32bit dvd sürümü  birde 32bit cd sürümü var.aralarında çok fazla mb farkı var.özellikleri farklımı.DVD sürümü dahamı gelişmiş.
-Ben bir laptop kullanıcısıyım laptop umun xp vede vista sürücüleri var.Ubuntuda sürücü işleri nasıl oluyor acaba.Kendisinin tanıma gibi bi özelliği varmı.
-Bir sorumda Ubuntu proğram kurulumu açısından sorun yaratıyormu.Proğramları xp veya vista gibi destekliyormu.
Teşekkür ederim şimdiden.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: cihandicle - 11 Mayıs 2009 - 16:41:09
Arkadaşlar öncelkle özür diliyorum.siteye yeni üyeyim konuyu nereye açmam gerektiğinden emin değilim.Umarım doğru yere açmışımdır.
Ubuntuyu arkadaşımdan duydum.Bilgisayarıma kurmak istiyorum.Kafama takılan sorularım var.Umarım  cevap alabilirim.
-Öncelikle sitelerde gezerken 32bit dvd sürümü  birde 32bit cd sürümü var.aralarında çok fazla mb farkı var.özellikleri farklımı.DVD sürümü dahamı gelişmiş.
-Ben bir laptop kullanıcısıyım laptop umun xp vede vista sürücüleri var.Ubuntuda sürücü işleri nasıl oluyor acaba.Kendisinin tanıma gibi bi özelliği varmı.
-Bir sorumda Ubuntu proğram kurulumu açısından sorun yaratıyormu.Proğramları xp veya vista gibi destekliyormu.
Teşekkür ederim şimdiden.

- 32 bit DVD sürümünü hiç denemedim ama anladığım kadarıyla multimedya tüm programlar kurulu.
- Laptop'ınıza hem XP hem de Vista mı var? Sabit diskinizde bir bölüm daha ayırıp Ubuntu'yu kurabilirsiniz, Laptop'ınızın donanımı hakkında bilgi verebilirseniz yardımcı olabiliriz veya forumun http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,89.0.html bu kısmı laptoplarla ilgili girip sizin bilgisayarınız var mı bakabilirsiniz. Daha önce hiç Linux kurmamışsanız, kurmadan evvel muhakkak kurulum belgelerini okuyunuz. Forumda gerkl bilgiler var, Gerçi Ubuntu 9.04 ile kurulum ekranında "Yanyana kur" seçeneğini seçebilirsiniz, Ubuntu kendisini boş alana kuracaktır.
- Linux'ta Windows programlarını "Wine" kurarak çalıştırabilirsiniz (hepsini değil) programları ya Uygulamalar > Ekle/Kaldır kısmından veya Sistem > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisinden veya çeşitli internet sitelerinden (mesela http://getdeb.net/) kurabilirsiniz. Ubuntu Debian tabanlıdır. Bu sebeple ".deb" uzantılı paketleri Sürümüyle uyumluysa (32 bit ve 64 bit olmasına da dikkat ederek) kolayca kurabilirsiniz.

Önce size tavsiyem : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html bu linki dikkatlice gezmenizdir..

Kolay gelsin

Tutunamayan

@cihandicle; aramıza hoş geldiniz. Sorularınıza madde madde cevap verelim. Elimizden geldiğince. Ustalarımız da cevap yazacaklardır mutlaka:

1- Ubuntu'nun DVD sürümü ile CD sürümü arasındaki tek fark, DVD'de mümkün olduğunca güncellemelerin ve ek programların olması. Eğer internetiniz kotalı değilse, CD versiyonunu indirip, ihtiyacınız oldukça da gerekli programları yine internetten indirip kurmanız bence daha mantıklı.

2- Laptop'unuzun donanımının büyük kısmını zaten Ubuntu kendiliğinden tanıyacaktır. Sorun çıkartacağı kısımları da (forumumuzu bir dolaşırsanız göreceğiniz gibi) elbirliği ile çözmeye çalışıyoruz.

3- Bu sorunuz 2 kutuplu. Genel anlamda Windows ve Linux çekirdekli OS'lar teknik olarak birbirlerinden farklılar. Ancak Linux çekirdekli OS'ların biri olan Ubuntu'da (ve aslında sanırım diğerlerinde de) seçeneklerinizden biri:

-Windows'ta kullandığınız programların muadillerini (eş değerlerini) kullanmak. Yani Nedir? Photoshop'un Linux muadili Gimp'tir. MS Office'nin Linux muadili Open Office'tir. GOM Player'ın Linux muadili SMPlayer'dır, vs... vs... Bu liste uzatılabilir.

-Bir diğer seçenekte: "Yok ben Windows programlarından vazgeçmem" derseniz, Wine adı verilen bir uygulama ile birçok Windows programını, Ubuntu altında çalıştırabilirsiniz. Ancak böyle bir uygulama altında çalışan programlarda ister istemez performans kayıpları yaşanacaktır...

Naçizane tavsiyem, forumumuzu ve http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ana_Sayfa adresindeki Wikimizi biraz dolaşmanız.
Zaten internetten indireceğiniz Ubuntu CD'si aynı zamanda hem kurulum CD'si ve hem de Live -Canlı- CD olduğundan, CD'yi laptop'unuza takıp, CD'den başlatır ve karşınıza gelecek ekranda "Hiçbir değişiklik yapmadan Ubuntu'yu denemek istiyorum" seçeneğini seçerseniz, hem tanınan donanımınızı, hem Ubuntu performansını, hem de karşılaşma ihtimaliniz olan sorunları az çok görmüş olursunuz...

Benden bu kadar, zira ben de Ubuntu ve Ubuntu TR ailesi arasına yaklaşık 2 ay önce girdim. Bilgilerim şimdilik buna yetiyor.

Not: Aslında foruma ve Wiki'ye biraz bakarsanız göreceksiniz ki, hem Ubuntu hem de XP (Vista) bir arada kullanabilirsiniz. Çift işletim sistemi olarak yani. Böyle yapmanız birdenbire Ubuntu'ya geçip, karşılaşacağınız sorunlarda (çare üretene kadar) sıkıntı çekmenizi engeller. Ancak böyle bir yönetimin de dezavantajı, zorlandıkça çare aramak yerine diğer OS'a geçmek. Ubuntu'ya hakim olmanızı biraz geciktirir...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

cihandicle

Yorumlarınız için her ikinizede çok teşekkür ederim.çok yardımcı oldunuz.

Tutunamayan

Alıntı yapılan: cihandicle - 11 Mayıs 2009 - 17:24:54
Yorumlarınız için her ikinizede çok teşekkür ederim.çok yardımcı oldunuz.

Biz teşekkür ederiz. Eklemek isterim ki; gözünüzün korkacağı bir durum söz konusu değil. Ubuntu-TR ailesi her türlü sorununuzda bu platformda yanınızda olacaktır. Dışarıda muhtemelen duyduğunuz (ya da duyacağınız) Linux çekirdekli işletim sistemleri hakkındaki olumsuz görüşlerden etkilenmeyin. Ubuntu son kullanıcıya en çok hitap eden Linux dağıtımıdır. Çoğu dağıtımda ne yazık ki -şimdilik- bulunmayan Türkçe kaynak eksikliği olsun, sorunlar karşısında çözüm üretme olsun, sizin de gördüğünüz gibi çok gelişmiş bir organizasyona sahip. En azından ilk mesajımda da belirttiğim gibi kurulum yapmadan deneyebilirsiniz...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

iKo

Bende her zamanki gibi, madem XP'den Vista'dan geçiyorsun, kurulum kolaylığı arıyorsun, sana Linux Mint'i öneriyorum ;) Bir çok konuda Ubuntu'ya göre daha kolay kullanım kolaylığı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, Compiz Fusion Settings Manager Ubuntu'nun içinde gelmezken, Linux Mint'de Menu altında kolaylıkla bulunuyor.

Resimli install seçenekleri, puanlamalı update özelliği de bir diğer özellikleri. Ve dahası var tabi... Araştır istersen...

www.linuxmint.com

zeitgeist

Forumda küçük bir araştırma ile tüm sorularının ve daha fazlasının yanıtını bulabilirsin. Öncelikle buradan başlamanı tavsiye ederim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles