[Çözüldü] otomatik başlayan programlar

Başlatan kelebekx, 10 Mayıs 2009 - 14:37:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kelebekx

kubuntu 9.04 kullanıyorum. sistem her başladığında kopete açılıyor. kubntuda otomatik olarak başlayan programlar nerede bulunuyor? windowstaki gibi msconfig'in bir karşılığı var mı?   yardımcı olacaklara teşekkürler.

canosayan

kubuntuda yönetim uygulamalarını bilemeyeceğim. hiç kubuntu kullanmadım. ama ubuntu üzerinde sistem tercihler başlangıç uygulamaları ile yapıyorum
Chmod bizim işimiz.

Tutunamayan

Bilmem yardımı olur mu ama Ubuntu altında Sistem > Tercihler > Başlangıç Uygulamaları yolunu takip ettiğimizde açılan menüden, sistem başlangıcında açılan uygualamaları ayarlayabiliyoruz. Ben de daha önce hiç Kubuntu kullanmadığım için tam olarak yardımcı olamıyorum...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

GNUbuntu

Anlamadığım şey @kelebekx Kopeteyi nasıl otomatik başlatmış. Ben böyle bir ayar göremedim. Yani nasıl yaptığını biliyorsa, iptal edebilir diye düşünüyorum.

Ben de Kubuntu'da Güncelleme Bildiricisi'ni açılıştan kaldırmak istiyorum. Bulamadım  :( KDE 3.5 olsa kolaydı da, yeni KDE ile çok şey değişmiş; her şey tam oturmuş gibi değil henüz.

Hele biraz daha karıştırayım Kubuntuyu ben :) İlk kurduğumda panel ayarlarını bozmuş ve bir türlü düzeltememiştim. Şimdi daha dikkatli olmam gerek.
Önce Saygı...

kelebekx

kubuntuda sistem ayarları>gelişmiş>otomatik başlat var ama orada da başlayan programların listesi yok. kopeteyi nasıl otomatik açılışa ekledim bilmiyorum. ama herhangi bir ayarına dokunmadığımdan eminim.nasıl olduğu konusunda bir fikrim yok.

heartsmagic

ls -l .kde4

ne diyor?

Not: Sanırım dizin ismi .kde4'tür. Eğer başka bir şeyse buna göre değiştirilebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Kubuntu sistemi kapatirken acik program varsa, bir dahaki acilista en son acik olan programi sistem ile birlikte aciyor. Tam klasör adini hatirlamiyorum ama .kde klasörüydü sanirim bu dosyayi silerek önüne geciyordum. Tabiki bu klasör silinince sistem kurulumdan sonraki görünümle acildigini unutmamak gerek :)
Linux LPIC1 - MCSA

erginemr

Varsa, ".kde" altındaki "Autostart" klasörüne de bir göz atılabilir.

kelebekx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2009 - 01:44:56
ls -l .kde4

ne diyor?

Not: Sanırım dizin ismi .kde4'tür. Eğer başka bir şeyse buna göre değiştirilebilir.

ls -l .kde4 komutuna
ls: .kde4'e erişilemedi: No such file or directory diye cevap verdi.
ama "ls -l .kde" komutuna:
drwxr-xr-x  2 theone theone 4096 2009-05-04 22:39 Autostart
lrwxrwxrwx  1 theone theone   24 2009-04-25 23:40 cache-theone -> /var/tmp/kdecache-theone
drwxr-xr-x  2 theone theone 4096 2009-05-02 22:54 env
drwx------ 12 theone theone 4096 2009-05-04 19:14 share
drwxr-xr-x  2 theone theone 4096 2009-05-02 22:54 shutdown
lrwxrwxrwx  1 theone theone   19 2009-04-25 23:40 socket-theone -> /tmp/ksocket-theone
lrwxrwxrwx  1 theone theone   15 2009-04-25 23:40 tmp-theone -> /tmp/kde-theone

şeklinde cevap verdi. hiç bişi anlamadım. theone pc adı bu arada.
Autostart klasörünün içi boş ayrıca. herkese teşekkürler...

heartsmagic

Benim amacım da Autostart dizinini görmekti. KDE4 ile isim değişmemiş demek ki. Eğer Autostart dizini boşsa bu KDE ayarlaması değildir. Kullandığın programı kontrol etmeyi dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

KDE3 için, "/usr/share/autostart/" klasöründeki "*.desktop" kısayolları da otomatik olarak başlatılıyormuş. Bir de "/usr/share/autostart/" klasörüne göz atın.

Kaynak: http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=137022

erginemr

Benzer bir başlık:
http://www.kde-forum.org/artikel/18196/autostart-on-kde-4.html

İlgili başlangıç klasörleri:
Alıntı YapThe system's KDE4 autostart directory is: /usr/share/autostart/
The user's KDE4 autostart directory is: $HOME/.kde/share/autostart/

yvz

Sanırım Sistem Ayarları->Gelişmiş->Oturum Yönetici'nden Girişte Boş oturum ile başlat'ı seçersen hallolur. Muhtemelen en son düzgün kapatmayı kaydedip onun ayarlarıyla başlatıyor sürekli. Ama bu güncellemeyi çok sağlıklı yapamıyor olsa gerek, denemek için bütün programları kapatıp yeniden başlatmama rağmen bende de Amarok vs. başladı girişte. Belki de tamamen kapanması gerekiyordur düzgün bir kayıt için bilemiyorum. Yukarıdakini yapınca bende herhangi bir şey başlatmadı girişte.

Ek olarak ~/.kde4/Autostart'ın içine herhangi bir dosyayı koyunca açılışta başlatıyor. Tabii internette gördüğüm kadarıyla dosya isimleri dağıtımlara göre farklılık gösterebiliyormuş. Ben Arch üzerinde denedim bunu.

Chantre

Alıntı yapılan: kelebekx - 10 Mayıs 2009 - 14:37:37
           kubuntu 9.04 kullanıyorum. sistem her başladığında kopete açılıyor. kubntuda otomatik olarak başlayan programlar nerede bulunuyor? windowstaki gibi msconfig'in bir karşılığı var mı?   yardımcı olacaklara teşekkürler.

~/.kde/Autostart var. burada pidgin.desktop şeklinde yer alması gerekiyor sanırım.

bir de

System -> Preferences -> Sessions ubuntu'da. belki buna benzer bir şey bulabilirsiniz.
When you play the game of thrones, you win or you die!

xwes

Çok basit aslinda, buraya baktiniz mi?
Sistem Ayarlari>Gelişmiş>Otomatik Başlat
Buradan istediginiz programi komut bile yazmadan ekleyip kaldirabilirsiniz.

kelebekx

herkese ilgisi için çok teşekkürler. sayenizde halloldu. meğer oturum sonlanınca kopete açık olduğu için yeni açılışta tekrar ortaya çıkıyormuş. kopeteyi çarpı işaretinden kapatmak yerine dosya>çıkış yaptım, sistemi yeniden başlattım, artık açılmadı. çok teşekkürler...

ironic

Alıntı yapılan: kelebekx - 12 Mayıs 2009 - 20:09:37
herkese ilgisi için çok teşekkürler. sayenizde halloldu. meğer oturum sonlanınca kopete açık olduğu için yeni açılışta tekrar ortaya çıkıyormuş. kopeteyi çarpı işaretinden kapatmak yerine dosya>çıkış yaptım, sistemi yeniden başlattım, artık açılmadı. çok teşekkürler...

Kde ortamında böyle bir özellik var. Bazı uygulamalar açıkken bilgisayar kapatılıp açıldığında kaldığı yerden başlıyor. Bir diğer örnek ; kget