Ubuntu 9.04 Dual Boot MacOSX

Başlatan sebastian, 09 Mayıs 2009 - 16:38:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sebastian

Merhaba arkadaşlar. geçende de açmıştım, sanırım forum güncellemesi sırasında silindi konu...
Nette okuduğum milyon tane döküman arasından bir türlü doğru bir uygulamayı gerçekleştiremedim.

Şimdi nette bulunan bilgilerin geneli macbook, mini macbook gibi apple cihazlara windows linux vs kurulumunu anlatıyor ben ise bildiğiniz dell inspiron 1520 ye çakma mac kuruyorum

hdd bölümleri ise şöyle
hdd0s1 30gb MAC
hdd0s2 250gb yedekleme
hdd0s3 15gb free space olarak ayarlıyorum sonra linux kurmak için

genel kanı mac deki bootcamp asistans ile hdd yer açıp oraya istenilen işletim sistemi kurmak sonra mac cd sindeki bootcamp programını o işletim sistemine falan kurmak ancak bendeki sanırsam çakma olduğu için boot camp programı çalışmıyor firmware update i yapmam gerektiğini söylüyor ve ben bunu apple.com a girip yapamıyorum tabiki neyze uzatmayalım

mac e kurulan rEFIt adı verilen bi program var bunu kurunca pc ilk açılışında farklı bir ekran açılıyor ve kurulu işletim sistemi ve cd leri gösteriyor misal;

ben bunu kuruyorum sonra restart yapıp ubuntu yu kurulumuna başlayıp, 7. adımda advaced i tıklayıp grub un nereye kuracağını soruyor hdd0 defult ayar.
eğer oraya kurarsam ne mac kalıyor ne rEFIt elde sadece ubuntu kalıyor, mac sadece cd ile boot edilebiliyor

eğer grubu HDD nin 3. bölümüne kurarsam açılışta yine linux dan eser yok
normalde mac i açarken F8 ile advaced açarsam hdd nin tüm bölümleri görünüyor ve onlarda bi işletim sistemi varsa ordan açabiliyorum ama, 3. bölümü ext3 yaptığım için mac bu bölümü algılamadığından yine boot edemiyorum

2. bölüme kurarsam ne olur??? muamma deneyemedim çünki daral geldi  mac kurmaktan, kurulumu gerçekten çok uzun sürüyor 1 saati buluyor

netteki bilgilerden ziyade kendisi deneyip kullanmış olan arkadaşlardan bi yol göstermelerini istiyorum

ciwans

Hackintosh hakkında pek bilgim yok fakat orjinal MacOSX ile ilgili kendi deneyimlerimi aktarabilirim.
Leopard için;
1-Bootcamp aracılığıyla bölüm oluşturup windows cd'si yerine ubuntu cd'sini taktığınızda narmal kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat hangi işletim sistemiyle açmak istediğinzi soran bir ekranla karşılaşmıyorsunuz. Bunun çözümü rEFİt oluyor.
2-rEFİt'le uğraşmadan eğer ki windows'ta kurmak istiyorsanız bootcamp'le windows kurup windows içerisine wubi ile ubuntu kurabiliyorsunuz. (windows içerisine kurmadan tamamen ayrı bir şekilde 3 işletim sisteminide kurup çalıştırabiliyorsunuz. Linux'u açılış ekranında görebilmeniz için rEFİt'e tekrardan ihtiyaç duyuyorsunuz.

Tiger mı, Leopard mı kurulu? rEFİt boot ekranındaki terminali kullanabiliyormusunuz? HDD bölümlemeyi nasıl yaptınız? Bunlarla ilgili biraz daha bilgi verirseniz daha yardımcı olmaya çalışırım.
İsterseniz size terminal aracılığıyla orjinal Mac sistemindeki bölüntüleme ve kurulumu bir miktar anlatabilirim fakat bunun sizin için bir sonuç verip vermeyeceği konusunda şüphem var.
Şunları söyleyebilirim. Windows kurup içine kurulum deneyebilirsiniz, ya da bootcamp'in kurulu geldiği leopard edinip onda deneyebilirsiniz.

Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

sebastian

dedimya arkadaşım orjinal olmadığı için bootcamp falan çalışmıyor

bytan

Daha önce bir link vermiştim. Orada  bir çok yöntem anlatılmıştı. Denedin mi? Sonuçları ne oldu? Linki tekrar bulamıyorum şu an.

Aşağıdaki anlatımda basitçe, önce mac kurulmuş, sonra win ve son olarak ubuntu. Ubuntu grub'una da mac eklenerek apple olmayan bir makineye 3'ü bir arada kurulum gerçekleştirilmiş.

http://manoharviswanathan.com/blog/tech/triple-boot-mac-os-x-windows-xp-ubuntu-linux-on-intel-pc/

Bunun gibi bir yöntem denedin mi ve sonuç ne oldu? Eğer vaktin varsa tekrar adım adım anlatımı takip edebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

aynshtein

bytan, verdiğin sitedeki yorumlar bölümünde o yöntemin işe yaramaz olduğu yazılmış zaten :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

bytan

Alıntı yapılan: aynshtein - 11 Mayıs 2009 - 15:09:37
bytan, verdiğin sitedeki yorumlar bölümünde o yöntemin işe yaramaz olduğu yazılmış zaten :)

:) 

Bir kullanıcı fayda sağlayamamış diyelim. :)

Geçen gün 33 sayfalık bir kitapçık linki vermiştim. Yanlış hatırlamıyorsam onun içerisinde de geçiyordu bu yöntem.

Not:
Bu sefer ki daha sağlam bir kaynak: :)

https://help.ubuntu.com/community/MactelSupportTeam/AppleIntelInstallation

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

aynshtein

Anlatılanlar güzel de, ben yine de bir kişinin aynı anda 3 işletim sistemi ile ne yapacağını merak ediyorum. Yani birini kullansan ötekini kullanamazsın, vakit bulamazsın en azından. Hadi oyun oynayanlar için Windows kurmayı anlarım ama bir de üstüne MacosX'i anlayamıyorum. Tabi elinde lisanslı MacosX olanlara diyecek sözüm yok. Parasını vermiş almış, istediğini yapar. Ama sırf "bende 3 işletim sistemi var" demek için Linux işletim sisteminin yanına "lisanssız" bir (veya 2) işletim sistemi kurma hevesini anlayamıyorum...

Not: Biraz genelleme gibi olacak ama, bu güne kadar bedelini ödeyip hem Windows hem de MacosX lisansı alan sadece ve sadece bir tek kişiyi gördüm. O da zaten her iki işletim sisteminde çalışan programlar kullanmak zorunda olan ve bu işten para kazanan biriydi... Onun haricinde kimsenin "denemek için" MacosX işletim sistemine para verdiğini sanmıyorum. Aksi durumda da zaten korsan yazılım kullanmış olunuyor ve bu da Linux felsefesine aykırı bir durum..
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

emin_as

Mono ile program yazıyorsan, 3 işletim sisteminin esprisi olabilir. Diğer işletim sistemlerinde uygulamanın sorunsuz çalışıp, çalışmadığını test edilebilir. Test dışında, macosxu incelemek için kurulabilir.

sebastian

bayadır pc ile problem yaşamaktan nete doru dürüst giremedim cevaplar için teşekkürler,
macosX kullanmamın espirisi artık windos falan kullanmak istemem ki son 2 haftadır hiç windows kullanmadım, hep çekincem mutleke bişey için ihtiyaç duyucam diyordum ama bi şekilde öyle böyle problemlerimi çözdüm demekki windows suzda yaşayabilirim sonucunu çıkardım

şimdi tek başına linux neden kullanmıyorum? çünkü ben photoshop cs4 kullanıyorum 3dmax gibi programlar kullanıyorum
ve bana söylenilen en son cs2 yi linux da çalıştırabildikleri idi belki şimdi cs3 de çalışıyordur ama cs4 sanmıyorum demişti çok eski zamanlardan beri linux cu bi arkadaş

bende o yüzden windows yerine mac kullanma taraftarıyım zira çok daha güvenli

bytan o verdiğin 33 sayfalık linki çok inceledim saatlerce tercüme edip okudum ama orda söylenilenler bende ya çalışmıyor yada bi işe yaramıyor
bu çakma Mac dünyası çok çok farklı gerçekten kullanılan her sürüm birbirinden farklı
en büyük problem zaten donanım masaüstü pc imde çalışan mac laptop umda kurulmuyor bile acayip bişi yani
bu son verdiğin linki de ben çok daha önce okumuştum burdaki bilgilerle o 33 sayfalik dökümandaki bilgiler aynı idi kısmen zaten.

son günlerde ümidimi kesmiştim zaten bir türlü yapamadığım için  hatta o kadar ümidimi kestimki
yedek alanım olarak tuttuğum 270gb lık hdd alanını bile ntfs den mac formatına çevirdim :)

ancak bugun edindiğim bi tecrübe oldu
mac de iken laptop un VGA çıkışını TV ye aktarıp film izlyemediğimi gördüm bu çok büyük bi kayıp onca HD film indirip onları 15.4'' lik laptop da izlemenin hiç bi espirisi yok o yüzden dual boot olayına yine yeniden araştırma ve denemelere hız veriyorum :D

bytan

Araştırmalarına devam etmen güzel. Bu anlatımlarda çakma macos kullanılmadığı için, orada çalıştığı görülen yöntemler dediğin gibi sende çalışmıyor olabilir. Bu ihtimallerden birisi. İkincisi ise, yaptığın adımlarda gözden kaçırdığın bir şey olması. İstersen adımlarını buraya aktar, hangi adımı yaptığında ne sonuç veriyor ve neden olmuyor bunu görmüş olalım. Belki o an gözünden kaçmış olan bir şeyi burada birisi fark eder.

PF @ ST

sebastian

yok şunu ii ce kavradım kullandığım sürümden dolayı bazı yazılıp çizilenleri yapamıyorum
misal şu bootcamp dedikleri şey bende çalışmıyor bile

aslında sıcak yüzünden tam verimlide çalışamıyorum ama şu ilk verdiğin link de
http://manoharviswanathan.com/blog/tech/triple-boot-mac-os-x-windows-xp-ubuntu-linux-on-intel-pc/
mac i kurduk windows kısmını atladık
ubuntu yu direk hiç bi ayarını daha doğrusu grub ayarına dokunmadan kurarsam açılışta ubuntu açılacak mac açılmayacak ama o da bahsedildiği gibi grub modifiye edilip Mac oraya eklenebilirmi?
bunu siz daha iyi bilirsiniz

bir bi arkadaşa danıştım ubuntu yu nereye kurdu isen grub da oraya kur dedi
HFS+ filesystem modülünden bahsetti MAC alanını görebilmek için bunu deniyim dedim ancak grub u HDD0,0 konumuna kurmadığım taktirde MAC onu engellediği için hiç açamıyorum bile o yüzden o düşünceden de vaz caydım

şuan aklımdaki tek düşünce

Mac açılırken startup ayarlarını tıkladığında hangi HDD ile açıcaksın diye soruyor,
HDD0,1 Mac kurulu olan
HDD0,2 benim download yaptığım yer

daha önceden de hep aklımda kalmıştı, linux u HDD0,3 e kurup grubu HDD0,2 ye kurarsam ne olur diye
MAC açılışta ext3 alanı görmeyeceği iiçin grub u HDD0,3 e kurmam bişe fark ettirmiyor ancak şuan HDD0,2 kısmı Mac formatında yani görmemek gibi bi problemi olamaz
ben bi yedeğini alıp o kısmın bi deniyim bakalım sonuç ne olacak

bytan

PF @ ST

sebastian

muthis bisi oldu
bu mac de bootloader denilen bisi var onun yenisi cikmis onu update yaptim farkli bi sekilda acildi falan
dedim belki bu sefer refit denilen program calisir. tekrar kurdum onu
artik HDD den boot edinca hic bisey boot etmiyor :D

bytan

Heh heh :)

Ben çakma bir ürün kullansam güncelleme yapmazdım. :)

PF @ ST

sebastian

cakmayi boot etmek icin kullanilan bisey zaten bu :D

bytan

Onun da mı güncellemesi varmış? :)

İyice cahil kalmışız.

PF @ ST

sebastian

chemalon mudur nedir öle bişi
bunun vodooo su var vanilyası var
bilmem neysi var
onların herbirinin milyon tane versiyonu var :D

problemi çözdüm bu arada şuan mac boot edebiliyor
hiç bişeyi kurcalamadan şu yedekleri bi alayımda ubuntu bi kurayım bakalım

raskolnikov

Daha önce kurup mac'i biraz kurcalamaştım. Ben de senin gibi bootloader kullanmıştım. Belki bu konuda yardım edemem ama tavsiyem acronis os selector'u denemeniz. Belki işe yarar :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

Osman Üngür

Ben Leopard üzerine Parallels 4.0 kurdum
Onun üzerinden sanal olarak çalıştırıyorum
rEFIt olayına hiç girmedim sistemin derinliklerine fazla inmek istemiyorum
Imac 20 inç var bende. Hackintosh hakkında bilgim yok

Sana ufak ta bir tavsiye
Mac üzerinden ntfs harddisklere yazmak için http://macntfs-3g.blogspot.com/ buradaki macfuse ntfs3g paketini kullanabilirsin
Oldukça güvenlidir. Ben 640 gb'lık ntfs harddiskimi bu sayede Time Machine disk olarak kullanıyorum.
Zaten macfuse paketi google'ın yazdığı bir yazılım. Ntfs 3g de onun üzerine bir plugindir

sebastian

dün gece yedek alma işlemimi bitirdim, ama bugun çok çalıştım ellerim matkap tutmaktan acıyo artık hiç dual boot yapacak halde değilim :D

acronis i bi araştırcam

parallels 4.0 ile sanal kurdum derken ubuntu yu mu sanal olarak kurdunuz onu anlamadım?
eğer öyle ise detaya pek gerek yok zaten sanal kurmak için sonuçta milyon tane program vardır kesin ama benim isteğim sanal değil kalıcı olması

mac ve ntfs konusunda şuan kullandığım mac sürümü ile ntfs ye yazıp okuyabiliyorum problem olmuyor
en başta HDD min depo olarak belirlediğim alanı NTFS yapıyordum ubuntu yu da kurduğumda oda görsün diye ama
ubuntu denemeleri sırasında bi kaç kezde mac i tekrar kurmak zorunda kaldım ve en son mac kurduğumda
mesela harici NTFS formatındaki diskimden dahili NTFS formatındaki diskime sn de 2mb yazıyor aynı şekilde
dahili den hariciye ye de 2mb/sn de yazıyor
29gb gibi bişi kopyalamam lazımdı tam 5 küsür saat sürdü
bende daha sonra dahili disk teki NTFS olan alanı mac için uygun hale getirdim şimdi problem yok nerdeyse ortalama 50mb/sn yazıyor diyebilirim
ama öneri için saol farklı bişi durum olur problem yaşarsam aklımın bi köşesine not ettim bunu

Osman Üngür

Parallels'de sanal olarak kullanırken Coherence modu var. Aşmış bir özellik.
O nedenle Parallels kullandım ben.

rEFIt i eski Powerbook G4'ümde kullanmıştım. Ancak o zaman ubuntu'nun powerpc sürümü (Powerbook G serisinde IBM işlemci vardı Intel sonradan çıktı) pek stabil değildi. PC kullanıyorsan Bootcamp ile birşey yapamazsın. Mac'in olsaydı evet 3 işletim sistemi çok rahat çalışır. Çevremde deneyenler var onlardan izledikleri yolları sorup öğreneyim. Ama ubuntu'nun kendi dökümanlarını takip ederek yaptıklarını biliyorum. https://help.ubuntu.com/community/Intel_iMac

Bugun ihtiyar said'e yazdığım özel mesajı alıntılayım sana

Alıntı Yaphttp://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_(operating_system)
Leopard aslında bir UNIX BSD'si. Herşeyin portu var. Oyunlardan aklınıza gelebilecek envai çeşit yazılımın. Örnek Adobe'un yazılımları. Zaten reklam ajansları, grafikçiler, web tasarımcılarının Mac kullanmasında stabilliği ve başarımı var.
Ayrıca opensource olarak kernellerini dağıtıyor. http://www.opensource.apple.com/

IPhone'un bu kadar sevilir olmasının arkasındada yine bu çekirdek yatıyor. SDK'ları çok sağlam. Mesela içinde XCode geliyor. Anjuta gibi düşünün. Bildiğiniz en basit programlama diliyle program yazabiliyorsunuz. Mesela firefox'un nightly buildları linux ve mac de aynı anda yayınlanıyor. Windows'a sonradan port ediliyor. Çünkü Linux gibi derlemek falan çok kolay.
Tüm Linux yazılımlarıda Fink ve Mac Ports ile kullanılabiliyor. Çünkü aynı gcc falan var. Ubuntuda derleyip kullandığın yazılımları kullanabiliyorsunuz. Örnek gnome paketleri http://pdb.finkproject.org/pdb/browse.php?section=gnome

Apple'inda felsefesi güzel. Tek cinslikleri PC'de çalıştırmak çok güç. Onun içinde parayı basıp stabil donanıma sahip anakartını apple'ın kendisi yaptığı bir apple makine almak gerekiyor.

En azından bir PC alıp 2 sene kullanacağıma 1.5 katı verip mac alıyorum 5 sene kullanıyorum.

sebastian

acronis i araştırdım exe bi program hali ile bana pek yarıyacak bi program değil
mac versiyonu yok

paralles desktop 4 ü de araştırdım
gerçekten alıştığımız sanal bilgisayarlara pek benzeyen bişey değil :D
eğer demo sundaki gibi hızlı falan çalışıyorsa yok artık yani resmen bildiğin bilgisayar içinde bilgisayar yaratmış

ama en nihayetinde sanal işte
ubuntu gibi ücretsiz bi işletim sistemini sanal kullanmanın ne espirisi varki
ubuntu üzerinde MAC hadi çakma olduğundan sanal olması normal olurdu da mac üzerine sanal ubuntu kullanmaya deymez

ama paralel i indiriyorum şuan bi denemek istiyorum farklı bi deneyim olacağı kesin

bu arada az önce bi deneme daha yaptım
mac kurulu ubuntu yu kurdum grub olarakda SDA3 görülen yeri yani download yaptığım alanı seçtim
en ufak bi hata uyarı vermedi kurarken ama kurulum bitip restart yaptığımda
ne MAC ne Ubuntu açıldı :D

nası bi iştir anlamadım

şimdi ecnebi çakma mac forumlarından yardım isticem eminim bu konuda deneyim sahibi olan çıkacaktır

sebastian

ubuntu yu standart olarak kurdum grub HDD0 a yazıldı
hali ile açılışsa sadece ubuntu açılıyor MAC sadece cd den boot edilebiliyor...

nette okuduğum bi kaç yöntemi denedim yine boot/grub/menu.pls idi yanılmıyorsam o dosyayı editledim
açılışsa MacOSX seçeneği koydumda yinede boot etmiyor, öyle sanıroyum ki bu benim kullandığım sürümden kaynaklanan bişey bu meret
yarın farklı bi sürüm Mac kurcam

edit: bu arada ben şimdi MAC deyim bootloader denilen bişi var, ben bunu kursam şimdi bu Ubuntuyu engelleyip açılışta kendisini açtıracak

Mac cd den başlıyor ama öyle bi durumda kalsam ubuntu yu nasıl boot ettirebilirim? cd den boot yok hatırladığım kadarı ile

bytan

Yeniden grub kurulumu yaparak ubuntu grub menüsüne ulaşabilirsin. Bize aşağıdakinin çıktısını verebilseydin, menu.lst içine eklenmesi gereken satırlar hakkında bir kaç fikir de biz verebilirdik:

sudo fdisk -l

Grub menüsüne eklediğinde ne oldu, ne tür bir hata verdi? Boot edemediği zaman ayrı hata yazar bulunamadığı zaman ayrı yazar.

PF @ ST

Osman Üngür

Mesela bende şöyle @sebastian

Windows altında Bootcamp kurulu, orada saatin yanında bootcamp simgesi mevcut, sağ tıklayıp restart from mac os x'e tıklıyorum sistem ondan sonra sürekli mac'tan açılıyor. Aynı şey mac altında disk utility'de mevcut. Seçtiğim diskten açılış gerçekleşiyor. Sistem açılırken'de option tuşuna (windows klavyelerde karşılığı alt tuşu sanırım) bastığımda da disk seçebiliyorum. Dolayısıyla ben refit'le kursam ubuntu'yu bu şekilde açabilirim. Bootcamp'i ancak illegal torrent sitelerinden bulabilirsin. Bende 10.5 orjinal cd var. Onun içerisinde bootcamp gelmiyor. Herhangi 10.5.x combo bir güncelleme kurunca utilities'de çıkıyor.

Çakma Leopard'ların çalışma mantıklarını bilmek gerekiyor aslında.