[Çözüldü] Ralink wireless sorunu

Başlatan erkuserdem, 08 Mayıs 2009 - 18:38:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkuserdem

Arkadaşlar LG laptop kullanıyorum Ralink RT2500 marka wireless kartım var. Bağlantımda problem yok ancak download hızım çok düşük. Örneğin Aynı evde kardeşim ve ben ikimizde ubuntu kullanıyoruz fakat o 110 kb/sn hızla ben ise 30 kb/sn hızla download yapıyorum. Sorun yerelde de aynı şekilde, yerel ağdan wireless ile dosya çekerken 30 kb/sn hızı aşamıyorum. Okulda ise herkes yaklaşık 800 kb/sn hızla indirme yaparken ben yine 30 da kalıyorum.  İşin ilginç yanı aynı makinamda windows da yüklü ama windowsda kartım düzgün çalışıyor yani evde 110 okulda 800 kb/sn hızla indirebiliyorum. Aşağıya iki işletim sisteminde de yaptığım hız testlerini ve ping testlerini göstereceğim. Fikri olan yada beyin yormak isteyen varmı. Teşekkürler...

Ubuntu 9.04 ile speedtest:

Windows XP ile speedtest:

terminalden lspci çıktısı:

erdem@erdem-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc Device 5a31 (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:07.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80)
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 81)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 IDE Controller (rev 80)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80)
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS400 [Radeon Xpress 200M]
02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8036 PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12)
08:00.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
08:00.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
08:00.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller
08:00.4 SD Host controller: Texas Instruments PCI6411/6421/6611/6621/7411/7421/7611/7621 Secure Digital Controller
08:02.0 Network controller: RaLink RT2500 802.11g Cardbus/mini-PCI (rev 01)

localhost

Ses kartin dogru calisiyormu senin ? Hangi Ubuntu sürümünü kullaniyorsun. Wlan performansi nasil arttirilir bilmiyorum. Ama asagidaki bilgileride senin icin buraya geceyim. Sirasi ile uygulayabilirsiniz. Belki ise yarar.

sudo apt-get install build-essential
mkdir indir
cd indir
wget http://wireless.kernel.org/download/compat-wireless-2.6/compat-wireless-2009-05-08.tar.bz2
tar xzvf compat-wireless-2009-05-08.tar.bz2 aciyorsun. Dosya adi: compat-wireless-2009-05-08
cd compat-wireless-2009-05-08
make
sudo make install
sudo make load

Daha genis bilgi icin. compat-wireless-2009-05-08 klasörünün icinde README dosyasi var. Acip okuyabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

wget ile verdiğin link bozuk, 404 hatası veriyor

Tutunamayan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 10 Mayıs 2009 - 03:22:49
wget ile verdiğin link bozuk, 404 hatası veriyor

@erkuserdem; link bozuk değil de, sanıyorum günlük sürüm derlenen programlardan biri. "2009-05-08" yerine bugünün tarihini yazıp deneyin bir de..

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

erkuserdem

denedim yine 404 hatası veriyor

erkuserdem

bu arada debian kurdum ama yine aynı wireless sorunum devam ediyor :(

Tutunamayan

@erkuserdem; gündüz ustalar cevap yazarlar. İnanın beni aşan bir sorun sizinki. Ama mutlaka bir çaresi vardır. Meraklanmayın...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

erkuserdem

günlerdir hatta haftalar oldu bu sorunla uğraşıyorum bir çok dağıtım denedim ama sadece mandrivada normal çalıştı wireless kartım ancak mandrivayıda ben beğenmedim :)   ubuntu veya debian dan başkası yalan.

garafatma

@erkuserdem; ard arda mesaj yazmanız herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Yazdığınız mesajı herkez görebiliyor ;)

Öncelikle belirtmeliyim ki yaşadığın sorun maalesef genel bir sorun. Modem üzerinde kullandığınız şifreleme türü nedir?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erkuserdem

ard arda mesaj yazmaktan kastınız?  modemin şifreleme türüyle alakalı olduğunu sanmıyorum sadece evimdeki wireless ağında değil diğer wireless ağlara bağlandığımda da aynı sorun var.  windowsda veya mandrivada yok. 

garafatma

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

Arkadaşlar bilgisayarımdan herşeyi sildim tamamen formatladım ve ubuntu 8.10 kurdum, şimdi wireless kartım ve ses kartım gayet düzgün çalışıyor. 300 mb civarı update var onları yaparsam kartlarımın driverleri değişirmi yada performansları düşermi?  yada 9.10 upgrade etsem?   

NOT: yukarıda sözü edilen problemler ubuntu 9.04 de yaşanmıştı

heartsmagic

Diğer tarafta sorduğun bu soruya cevap verdim. İki tarafta da aynı soru sorulursa cevap karmaşası yaşanabilir. Bunun için diğer taraftan devam edersek daha iyi olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erkuserdem

Tamam bende diğer taraftan cevap verdim. Wireless sorunumu NdisWrapper ile çözdüm arkadaşlar. bu konu kilitlenebilir. Teşekkürler

heartsmagic

Bu başlığa konu olan indirme hızı sorunu da çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erkuserdem

evet wireless ile ilgili hiç bir sorun kalmadı

garafatma

Kilitleyip çözüldü ibaresi ekleyebiliriz o zaman.