8.04 LTS mi, 9.04 mü?

Başlatan btermeli, 08 Mayıs 2009 - 18:10:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Selamlar,

9.04'e geçsem mi hala düşünüyorum. Şuan  32 bit 8.04 ile memnunum. Hem de LTS ama  usbde 9.04 denedim, hoşuma gitti.
Fazla değişiklik yok gibi ama her zaman en son sürümü takip etmek mi lazım, yoksa 8.04 ile devam mı etsem?
Tek karşılaştığım sorun 9.04de Skype'da ses ayarlarını tutturamadım.

8.04 LTS Hardy Heron9.04 Jaunty Jackalope
DestekNisan 2011Ekim 2010
AvantajCift monitor desteği yok (INTEL)Çift monitor desteği(INTEL)
LTS olmasından dolayı daha stabilUsbden denediğim kadarı ile sorun yok
OOOları daha hızlı açıyor gibi
Uyarı mesajları şekil olmuş ama hala usbyi cıkarınca uyarı vermiyor
Ekran kartıma daha uyum sağladı gibi (INTEL915)
Ext3Ext4
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

zeitgeist

Aslını sorarsanız son kullanıcı olarak olumlu anlamda belirgin bir fark göremedim. Ancak 9.04 sürümünün 8.04 ve 8.10 kadar stabil olduğunu söyleyebilirim hatta belki onlardan daha iyi. Bunu kendi açımdan söyleyebilmemin nedeni önceki sürümlerde kararlılığın 2-3 ay gibi bir zaman sürecinde güncellemelerle sağlanmış olması. Oysa 9.04'de güncellemeleri yapmadığım halde hiç bir aksilikle karşılaşmadım.

9.04'ün şimdiye dek görünen tek zaafı ati ekran kartlarında yaşanan sorunlar gibi geliyor bana ki bu sorunun nedeni olarak hangi tarafı sorgulayacağımız da meçhul. Daha önce 8.10 kullanıyordum ve zaman harcayarak bir çok uygulama kurmuş kişisel ayarlarla uzun süre uğraşmıştım. Bu nedenle her şeyiyle kullanımıma amade bir sistem varken neden 9.04'e geçtiğimi sorgulamadım değil. Buna karşın güncel sistemlerin daha güvenli ve son kullanıcıya yönelik kolaylıklar getirdiğini düşündüğümden bu sorgulamayı kısa sürede yeni sürüm lehine neticelendirdim.

Benim açımdan 9.04'ün en göze batan yanı diskte yapılan işlemlerde çok iyi performans göstermesi. ext4 formatından mı sürümdeki iyileştirmelerden mi bilemiyorum ama dosya transferlerinde 24 mb/sn veri alışverişini gördüğüm oluyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles