[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu 8.04 Hakkında

Başlatan 123, 01 Mayıs 2008 - 22:34:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

123

Merhaba ben foruma daha yeni üye oldum.Umarım konuyu yanlış yere açmadım.
Ubuntu sitesinden 8.04 versiyonunu sipariş ettim.Benim bilgisayarımın özellikleri:
Casper
Windows Vista
Intel Core 2 Duo
1 GB Ram
Nvida 7300 Ekran kartı.
Ben Ubuntu yazılımının 64-bit olanını sipariş ettim.Doğru mu yapmışım?
Ubuntu'yu yükledikten sonra çıkabilecek tüm sorunları yazarsanız sevinirim(Ben de o hataları forum da araştırıp öğrenirim).
Sıkıştırma yazılımı olarak "winrar" ve "winzip" programları Ubuntu'da kullanılıyor mu?(Yani Ubuntu'ya Uyuyor mu?)
Müzik indirme programı olarak "Bearshare" ı kullanıyorum.Ubuntu'da bu yazılım kullanılıyor mu?(Uyumlu mu?)

Ubuntu'yu yükledikten sonra "Vista" silinir mi?
Ben Vista'yı tamamen bilgisayarımdan kaldırmak istiyorum(PC'yi çok zorluyor da ondan).

Yardımcı olursanız sevinirim.

atomkarinca

32 bit daha iyi olabilirdi.Diğerlerine evet.Ayrıca aramıza hoş geldin.

Kutadgu

Bilgisayarın rahtlıkla çalıştırır yalnız,

Ben de 64 bit deneyim dedim, aslında hiç gerek yokmuş hadi onu geçtim 64 bit sorunlu zaten internet üzerinde bir çok yerde de bunu görebilirsiniz. Bunu bende bilmeme rağmen belki 8.04 de düzeltmişlerdir diye denedim. Ancak hala sorunlu. tavsiyem 32 bittir

Siparişinizi değiştirme şansına sahipsiniz. Sipariş ettiğiniz sayfadan kontrol etme gibi bir seçenek var oradan değiştirebilirsiniz . bence ikisinden de birer tane isteyin onu değiştirip . hatta çevrenizde dağıtmak istedğiniz arkadaşlarınız olabilir birden fazla isteyin

Vistayı siledebilirsiniz , silmeden de ubuntu yu yükleyebilirsiniz sorun olmaz .

Birde diğerleri güzelde zip sorusu biraz ayıp olmuş , her yeni başlayan insan böyle bir soru sorsa buradaki insanların çok işi var demektir.

Sypro

Anladığım kadarıyla yeni bir linux/ubuntu kullanıcısınız, 32bit için olan destek 64bit'e göre kat kat fazla olduğu için 32bit olarak değiştirmenizi öneririm siparişinizi. 64bit bir ev kullanıcısı için çok da gerekli değil zaten.

Winrar/zip direkt olarak kullanılmasa da arşiv yöneticisi hepsini açabiliyor.
Limeware ve Frostware gibi yazılımları deneyebilirsiniz, bearshare bi ihtimal wine ile çalışabilir.
Disk bölümleme ekranında diskin tamamını seçerseniz vista ve var olan herşey silinir. O noktaya bi gelelim de onu ayarlarız.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

123

Herşey için teşekkür ederim.
Bir de bilgisayarımın özelliklerine bakarak Ubuntu 8.04'ü yükledikten sonra ne gibi bir sorun çıkar?(Daha doğrusu sorun çıkar mı?)

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapBir de bilgisayarımın özelliklerine bakarak Ubuntu 8.04'ü yükledikten sonra ne gibi bir sorun çıkar?(Daha doğrusu sorun çıkar mı?)
sorun çıkmaz sanırım..
forumda şu alttaki iki site verilmişti gerçi ama donanım uyumluluk listesi için alttaki 2 siteye bakabilirisin
http://www.leenooks.com/
http://hardware4linux.info/search/

http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu/desktopedition
"System Requirements

Ubuntu is available for PC, 64-Bit and Mac architectures. At least 256 MB of RAM is required to run the desktop install CD. Install requires at least 4 GB of disk space. "

erginemr

Alıntı yapılan: 123 - 01 Mayıs 2008 - 22:34:40
Merhaba ben foruma daha yeni üye oldum.Umarım konuyu yanlış yere açmadım.
Ubuntu sitesinden 8.04 versiyonunu sipariş ettim.Benim bilgisayarımın özellikleri:
Casper
Windows Vista
Intel Core 2 Duo
1 GB Ram
Nvida 7300 Ekran kartı.
Ben Ubuntu yazılımının 64-bit olanını sipariş ettim.Doğru mu yapmışım?
Ubuntu'yu yükledikten sonra çıkabilecek tüm sorunları yazarsanız sevinirim(Ben de o hataları forum da araştırıp öğrenirim).
Sıkıştırma yazılımı olarak "winrar" ve "winzip" programları Ubuntu'da kullanılıyor mu?(Yani Ubuntu'ya Uyuyor mu?)
Müzik indirme programı olarak "Bearshare" ı kullanıyorum.Ubuntu'da bu yazılım kullanılıyor mu?(Uyumlu mu?)

Ubuntu'yu yükledikten sonra "Vista" silinir mi?
Ben Vista'yı tamamen bilgisayarımdan kaldırmak istiyorum(PC'yi çok zorluyor da ondan).

Yardımcı olursanız sevinirim.

Ubuntu'ya hoş geldiniz. Ben de Ubuntu'nun 32 bit versiyonunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Çoğu kullanıcı, siparişi beklemeden, Ubuntu internet sitesinden CD görüntüsünü (700 MB) indirerek Ubuntu'yu o şekilde kuruyor. Sanırım şu an için böyle bir imkanınız yok.

Ubuntu'da günlük bilgisayar kullanımında yapabileceğiniz her şeyi (video izlemek, müzik dinlemek, İnternet'te gezinmek, ofis programlarıyla döküman yazmak, vb.) yapabilirsiniz. Vista gerçekten ortalama bir bilgisayarı aşırı yoran bir işletim sistemi, ve bu yüzden kullanıcılardan büyük tepkiler aldı. Tavsiyem Ubuntu ile beraber Windows XP'yi (windows oyunları ve sektörel programlar için) kurarak ikisini birlikte kullanmanız. Ubuntu kurulumunda dikkatli olursanız Vista'ya hiç bir zarar vermez.

Rar ve Zip dosyalarını Ubuntu'da FileRoller programı ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dosya paylaşım programı olarak da Transmission ve FrostWire'ı tavsiye ederim.

kursat

teşekkürler  bir soru ubuntu ile kubuntu yu kıyaslarsanız performans kullanılabilirlik ve görsellikte hangisi ağır basar ? yada şöylemi demeli pardus ne durumda ?

not pek bilgim yok yeni yeni araştırıyorum da :)

Semih

Alıntı yapılan: kursat - 07 Mayıs 2008 - 14:42:06
teşekkürler  bir soru ubuntu ile kubuntu yu kıyaslarsanız performans kullanılabilirlik ve görsellikte hangisi ağır basar ? yada şöylemi demeli pardus ne durumda ?

not pek bilgim yok yeni yeni araştırıyorum da :)

Ubuntu=Gnome masaüstü kullanır,sade ve maharetlidir.Ekran görüntüleri kısmından bakabilirsin
Kubuntu=Kde masaüstü yöneticisini kullanır.Windows'a benzer biraz yadırgamazsın

Eee bana sorarsan kardeşim Gnome derim gayet sade,hoş ve kendine has.KDE'den daha hafiftir daha iyi performans alırsın.

Pardus 2008 sürümü hala çıkmadı şu anda bekleniyor.Yol haritasına en son baktığımda %66'sı bitmişti sanırım.Ya kardeş sen linux kullanda tek Pardus,Ubuntu,Fedora farketmez.
A.Semih Türk

kursat

desteğin için teşekkürler

123

Peki Windows XP yazılımını nerden bulabilirim?

Windows XP ile Ubuntu aynı anda kullanılması bilgisayarı yormaz mı?Zarar vermez mi?

lseker

Bilgisayarın Casper ve satın aldığında Vista ile gelmiş olmalı. Windows Xp kullanmak istiyorum diyorsan Ubuntu'nun yanında satın aldığın yere bi sorarsan yardımcı olabilirler. Aksi halde satın alman gerekiyor çünkü Windows u yasal olarak kullanmak için satın almaktan başka şansın yok . Bilgisayarında iki işletim sistemi kullnamanın makinene ayrıca getireceği bir yük yok. Çünkü açılışta istediğin işletim sistemini seçerek sadece onu kullanırsın.Aradaki tek fark hard diskinde diğer işletim sistemi için ayırdığın yer kadar bir eksiklik olacaktır.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.