[Çözüldü] Grub'u bozdum ama düzeltemiyorum

Başlatan AguilaNegra, 06 Mayıs 2009 - 16:32:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AguilaNegra

Selamlar,
Ubuntu 8.10 ve Pardus 2008.2 yüklü ,tek Hdd olan sistemimde,açılış ubuntu grub ile oluyordu,
Menüdeki memtest iptal etmek için,ilgili dosyada bulunan satırın başına # işareti koydum ve grub da artık görünmüyordu.
Denemek için recovery mode ile açılışı seçtim,mem test ekrana geldi,nedenini anlamadım ve grub menu de hem memtest hem de recovery mode satırlarına #koydum,hata yaptım ve dosyayı yedeklemedim
şimdi grub menüde sadece ubuntu ve pardus var ama ubuntu seçince memtest başlıyor.
Çalışan cd ile grubu yeniden kurmayı denedim olmadı,
Çalışan cd ile sudo apt-get install grub komutu verdim ama başarılı olamadım.
Çalışan cd ile yaptığım değişikliği nasıl geri alabilirim?veya alabilirmiyim?
Teşekkür ederim.

Not: Pardus tan ubuntu olan bölüme ulaşamıyorum,verdiği hata :
org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed auth_admin_keep_always <-- (action, result)
düzgün bir şekilde yeniden başla komutu ile çıkmıştım halbuki.

localhost

Pardus ubuntu bölümüne ulasamadigi icin bu hatayi veriyor. auth_admin_keep_always <-- (action, result) sanki burada bir yeri yazan sekilde degistirmen gerektigini anlatmak istiyor gibi bir his var icimde :) ama nereden degistirecegini bilmiyorum.
Ubuntu Live CD ile sistemi actiginda ubuntu bölümünü sisteme baglayabiliyorsan. grub/menu.Ist dosyasini acip yaptigin yerdeki degisikligi geri aldiginda degisiklik uygulanmasi gerekir diye düsünüyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

AguilaNegra

Alıntı yapılan: Kirmizi - 06 Mayıs 2009 - 17:15:45
Pardus ubuntu bölümüne ulasamadigi icin bu hatayi veriyor. auth_admin_keep_always <-- (action, result) sanki burada bir yeri yazan sekilde degistirmen gerektigini anlatmak istiyor gibi bir his var icimde :) ama nereden degistirecegini bilmiyorum.
Ubuntu Live CD ile sistemi actiginda ubuntu bölümünü sisteme baglayabiliyorsan. grub/menu.Ist dosyasini acip yaptigin yerdeki degisikligi geri aldiginda degisiklik uygulanmasi gerekir diye düsünüyorum.
Teşekkür ederim,
Ubuntu live cd ile grub.menu.lst de değişiklik yapıyorum ama kayıt edemiyorum,
veya nasıl ben bilemedim.

heartsmagic

sudo gedit /media/ubuntu_nereye_bağlıysa/boot/grub/menu.lst

ile aç dosyayı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2009 - 17:35:13

ile aç dosyayı.

ile aç dosyayı.
Hemen deneyeceğim,teşekkürler.

Tamam,belirtilen şekilde düzelttim,
Başlığa [çözüldü] yazmadan ,hatanın nedenini bulmak amacı ile grub menümü bu konu altına kopyalamam gerekir diye düşündüm.

bytan

Örneğin aşağıdaki gibi yaparsanız, memtest girdisi grub içinde görünmez:

#title Ubuntu 8.10, memtest86+
#uuid 35bbe65a-fb88-497b-add4-e329d9bcd17a
#kernel /boot/memtest86+.bin
#quiet

Sorun çözüldüğüne göre konuyu kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST