vista kurmak

Başlatan gokhanyildiz, 05 Mayıs 2009 - 23:45:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhanyildiz

Şuanda ubuntu 8.04 hardy kullanıyorum. 1gb ram ve 120 gb hd var.120gb'ın tamamını ubuntu da kullanıyorum.Fakat bazı programlar gereği ubuntu nun yanında vista kurmam gerekiyor.Ubuntuya zarar vermeden hd'de belirli bir alan açıp vista nasıl kurabilirim?Aynı zamanda bu vista kurulumu ubuntu'da yavaşlamaya sebep olur mu?

bytan

Gparted programını kullanarak, diskinde yer açabilir ve sonrasında o alana vista'nı kurabilirsin. Muhtemelen grub sorunların baş gösterecek. Yeniden grub konusuna bakarak, ubuntu grub menüsünü tekrar kurabilirsin. Sonrasında ise üzerine vista girdisi ekleyerek iki sistemini de sağlıklı şekilde kullanabilirsin. Vista kullanman, ubuntu'yu yavaşlatmaz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gokhanyildiz

gparted programını kurdum fakat menüde yok.sudo umount -a  komutunu kullanarak çalıştırmayı denedim aldığım sonuç
umount: /dev/shm: aygıt meşgul
umount: /dev: aygıt meşgul
umount: /var/run: aygıt meşgul
umount: /: aygıt meşgul

bytan

Canlı CD ile yaparsan daha iyi olur.

Not: Belirtmeden geçmeyeyim. Ubuntu bölümünden  bir parça aldığın zaman, ubuntu'nun da çalışmama ihtimali var. Bu yüzden yedeklemelerini mutlaka yap.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: bytan - 06 Mayıs 2009 - 00:15:34
Canlı CD ile yaparsan daha iyi olur.

Not: Belirtmeden geçmeyeyim. Ubuntu bölümünden  bir parça aldığın zaman, ubuntu'nun da çalışmama ihtimali var. Bu yüzden yedeklemelerini mutlaka yap.

Başa gelebilecek bir durum bu. Diskin başından değil de sonundan yer ayrılırsa (ki sanırım zaten böyle olmak zorunda) sorun çıkmayabilir. Disk bölümlerinin sıralaması kaymazsa Ubuntu açılır rahat rahat. Ancak her şeye rağmen yedeklerini almayı ihmal etme.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhanyildiz

gparted anladığım kadarıyla biraz tehlikeli ve dikkat gerektiren bir program.Fakat kullanımı forumda detaylı bir şekilde anlatılmamış ve benim bu gece vista kurmam gerekiyor.20gb lık bir alan ayırıp buna vistayı sorunsuz bir şekilde nasıl kurabilirim?detaylı bir şekilde anlatabilirmisiniz? sudo gparted komutu ile açılan sayfada ext3 108.90gb extended 2.89 gblinux-swap 2.89 gb şeklinde.

Tutunamayan

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 09 Mayıs 2009 - 23:06:11
gparted anladığım kadarıyla biraz tehlikeli ve dikkat gerektiren bir program.Fakat kullanımı forumda detaylı bir şekilde anlatılmamış ve benim bu gece vista kurmam gerekiyor.20gb lık bir alan ayırıp buna vistayı sorunsuz bir şekilde nasıl kurabilirim?detaylı bir şekilde anlatabilirmisiniz? sudo gparted komutu ile açılan sayfada ext3 108.90gb extended 2.89 gblinux-swap 2.89 gb şeklinde.

@MaTh1ens; aslında çok haklısınız forumumuz ya da Wikimizde Gparted'in nasıl kullanılacağına dair detaylı bir anlatım yok. Bu eksikliğimizi en kısa zamanda kapatacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. http://www.ubuntu-tr.net/sudo/sayi1 adresinden e-dergimiz SUDO'nun 1. sayısını indirirseniz, SUDO'da Gparted ile ilgili bir makale mevcut. Göz atmanızda fayda var...

Ek: Bir de şöyle bir açıklama buldum: e-bergi / Ağuustos 2007 - gParted ile Sabit Disk Nasıl Bölümlendirilir?
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

gokhanyildiz

e-bergi deki anlatım gerçekten güzel.Fakat gparted programı şaunda pc de kurulu ve bu program üzerinden değişiklik yapmak istiyorum.İnternetim aşırı yavaş olduğu için herhangi birşey indirmem mümkün değil.Böyle bir imkanım var mı?

bytan

Yazılımı kullanmak için, işlem yapacağın bölümün sisteme bağlı olmaması gerekiyor. Senin makinanda tek bir bölüm olduğu için, canlı cd kullanarak bunu yapabilirsin.

PF @ ST

Artikozgurum

Wine programı sayesinde windows'ta kullandığın bazı programları ubuntu'da da kullana bilirsin.
Veya da virtual box ile ubuntu ya hiç zarar vermeden diğer işletim sistemlerini de kura bilirsin. Bilgisayarın yavaşlamaz ama hart diskinde yeterince boş alan olması lazım.

Wine ve virtual box programı ubuntu'nun synaptic paket yöneticisinde var.