[Çözüldü] Ubuntu 8.10 üzerine win xp

Başlatan oneren, 04 Mayıs 2009 - 12:12:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oneren

Selamlar,

belki sitede bu konu ile ilgili çözüm vardır ama ben bir türlü okuduklarımla sorunumu çözemedim,

Senelerden beri zaman zaman linuxa geçmeye çalışıp bir türlü tam olarak geçememiştim. Ama windowsun abuk subuk kitlenmelerinden ve kullandıkça kafasına göre gerek temp dosyaları olsun gerek ram den gereksiz harcamalarından dolayı sonunda temelli ubuntu ya geçmeue karar verdim. once kubuntu denedim kde desktop nasılmış göriyim diye sonra gnome da karar kılıp ubuntuya geçtim. ama ne yazıkkı işte Autocad rhino gibi çizim programları kullandığımdan evde bilgisayarımda sadece onlar için windows  kurmak zorunda kaldım.
ubuntu üzerine windows kurdum baska partitiona fakat yüklemeden sorna direk windows açılmaya basladı. onuda hallettim ubuntuyu live cd den açarak ama bu seferde grub da sadece ubuntu  görünmeye basladı.
Sorum gruba nasıl windows u da eklerim?
* ya da herseyi toptan silip önce xp sonra ubuntumu kurmak gerekiyor?

erginemr

Hoş geldiniz.

Ubuntu'dan sonra Windows'u kurduğunuz için Ubuntu ve Windows arasında tercih yapmanıza olanak veren açılış yöneticisi Grub programı, MBR'den silinmiş ve yerine Windows kendi açılış yöneticisini yazmış olmalı. Tabii ki Windows'un açılış yöneticisi, Ubuntu'yu kaale almıyor.

Yapmanız gereken, Ubuntu Live CD ile ve aşağıdaki yöntemle, Grub'u MBR'ye (sabit diskin ön yükleme bölümüne) yeniden yazmak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,192.0.html

localhost

@erginemr: O dedigini yapmis. Ben ise söyle bir soru sormak istiyorum. Eger forumda dogru  arastirma yaptiginizdan eminseniz.
sudo fdisk -l ciktisini buraya vermeniz gerekirdi. Eger diyorsaniz ki, Ben live cd ile Grubu yükledim ama yine WIndows görünmüyor. Yinede sudo fdisk -l yönlendirmemiz icin ciktiya ihtiyacimiz var.

Alıntı yapılan: oneren - 04 Mayıs 2009 - 12:12:24
Selamlar,

belki sitede bu konu ile ilgili çözüm vardır ama ben bir türlü okuduklarımla sorunumu çözemedim,

Senelerden beri zaman zaman linuxa geçmeye çalışıp bir türlü tam olarak geçememiştim. Ama windowsun abuk subuk kitlenmelerinden ve kullandıkça kafasına göre gerek temp dosyaları olsun gerek ram den gereksiz harcamalarından dolayı sonunda temelli ubuntu ya geçmeue karar verdim. once kubuntu denedim kde desktop nasılmış göriyim diye sonra gnome da karar kılıp ubuntuya geçtim. ama ne yazıkkı işte Autocad rhino gibi çizim programları kullandığımdan evde bilgisayarımda sadece onlar için windows  kurmak zorunda kaldım.
ubuntu üzerine windows kurdum baska partitiona fakat yüklemeden sorna direk windows açılmaya basladı. onuda hallettim ubuntuyu live cd den açarak ama bu seferde grub da sadece ubuntu  görünmeye basladı.

Linux LPIC1 - MCSA

oneren

hoşbulduk.
hızlı cevabınız için tesekkür ederim.
sanırım anlatamadım. suan grub çalışıyo ama sadece ubuntu görünüyor. windows görünmüyor. yani sistem açılırken bana hangi systemi açacağımı sorarken 1-2 saniye içinde esc ye basma zamanı tanıyor ya o zaman esc ye basınca sadece ubuntu ve recovery mode ları secenekleri çıkıyor windows çıkmıyor.

oneren

ben yazarken baska cevap gelmiş bile. denemem lazım. ayrıca bu fdisk komutunu ubuntunun içinde terminale mi yazmam gerekiyor yoksa daha basta grub dayken c ile command line a giripmi?

Alıntı yapılan: Kirmizi - 04 Mayıs 2009 - 12:35:02
@erginemr: O dedigini yapmis. Ben ise söyle bir soru sormak istiyorum. Eger forumda dogru  arastirma yaptiginizdan eminseniz.
sudo fdisk -l ciktisini buraya vermeniz gerekirdi. Eger diyorsaniz ki, Ben live cd ile Grubu yükledim ama yine WIndows görünmüyor. Yinede sudo fdisk -l yönlendirmemiz icin ciktiya ihtiyacimiz var.

Alıntı yapılan: oneren - 04 Mayıs 2009 - 12:12:24
Selamlar,

localhost

Ubuntu icinde Termina(Uc birim)e yazmaniz gerekiyor ve ciktilari buraya yapistirin.
Linux LPIC1 - MCSA

oneren

sudo fdisk -l komutuna cıkan sonuc

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x000e961d

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        7295    58597056   83  Linux
/dev/sda2   *        7296        9728    19543072+   7  HPFS/NTFS

zeitgeist

Ubuntu kurarken swap alanı ayırmamış mıydın, fdisl -l çıktısının tamamını aktardın değil mi?

menu.list içeriğinin tamamını da buraya aktarmanda fayda var.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

oneren

hayır gerek duymadım swap partition.
eevt fdisk in bütün cıktısını aktardım.

heartsmagic

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile ilgili dosyayı aç ve en altına şu şekilde bir bölüm ekle:

title Windows
rootnoverify (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

kaydet kapat. Sistemi yeniden açtığında Windows'un görünmesi gerekmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oneren

windows göründü ama bu seferde

error 13: Invalid or unsupported executable format

çıktı.
ilk yüklediğimde windows açılıyordu eğer windowsta sorun var o zaman derseniz.

bytan

Aşağıdaki gibi dene:

title Windows
rootnoverify (hd0,1)
savedefault
makeactive
chainloader +1

Windows'ta sorun var demesekte, gelecekte takas alanı olmadığı için ubuntu'da istenen performansı alamayabilirsin diyebiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Buna benzer bir hata, bende Vista üzerine Ubuntu kurduğum zaman olmuştu:
error 13: Invalid or unsupported executable format

Sanırım, Ubuntu kurulurken XP'nin açılış ayarları bir şekilde bozulmuş. Diğer arkadaşların önerileri fayda vermezse, son çare olarak Windows kurulum CD'sinde bulunan kurtarma konsolu (ing. recovery console) ile Windows'u onarmayı deneyebilirsiniz. (Detaylarını bilmiyorum ama İnternet'te bu konuda yeterince bilgi olmalı.) Ardından Ubuntu Çalışan CD ile yeniden Grub'u kurun.

oneren

title Windows
rootnoverify (hd0,1)
savedefault
makeactive
chainloader +1

böyle yaparak oldu tesekkür ederim. Konu başlığına ÇÖZÜLDÜ yazmak gerekiyormu???

garafatma

Evet, sorun çözüldüyse başlığa [Çözüldü] şeklinde etiket yapıştırırsan, bizde kilitleyeim.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010