[Çözüldü]Videoda Ses Görüntü Kayması

Başlatan ScaryMan, 03 Mayıs 2009 - 21:30:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Smplayer, Totem ve Mplayer üçünde de mevcut bu sorun. Gerekli bütün codecler yüklü. Videoda ses 3-5 saniye önden geliyor. Ya da görüntü ağır.

Video boyutlar: 624x352, XVID-MPEG4 24 frames per second

Ses: MPEG-1 Audio, Layer 3 (MP3), örnekleme oranı 48000, bit oranı 110 kbps

Sorun şu ki bütün özellikleri-sadece bit oranı 120 kbps- aynı olan diğer videoları oynatabiliyorum sorunsuz. Ama bunda sorun var. Nasıl düzeltebilirim?

ironic

VLC ve Totem kullanıyorum. Diğerlerinde var mı bilmiyorum ama VLC de ses-video senkronize edilebiliyor.

ScaryMan

VLC'de de altyazılar sorun çıkarıyormuş. O yüzden Smplayer kullanıyorum ben de.

ironic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 03 Mayıs 2009 - 21:42:44
VLC'de de altyazılar sorun çıkarıyormuş. O yüzden Smplayer kullanıyorum ben de.

Linux ortamında  0.8.6 dan beri  kullanıyorum. Bende hiç sorun olmadı. Altyazı ile filmin adları aynı oldu mu otomatik ekleniyor.

heartsmagic

Bu bir tek videoda oluyorsa o videonun sağlamlığından emin miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

Windows ortamında çalışıyor düzgün. VLC kurdum ve onunla açtım. Bazen donmalar yapsa da, altyazı önden gitse de senkronizasyon sağlanmıştı görüntü ses arasında. Sorunu anlayamadım.

heartsmagic

Belki Windows altında VLC sorun yapmamıştır da bu taraftaki program sorun yapmaktadır. Ses senkronunu videoya uydurmayı deneyebilirsin. Bir başka yerde anlatmıştım alıntı yapayım:

Alıntı YapDiyelim ki elinize bir yerlerden film geçti, bir açtınız ki ses ile görüntü uyuşmuyor, haliyle izlemesi işkence olur. Yakın bir zamanda başıma böyle bir şey gelince bunu da araştırayım dedim, karşıma avisync çıktı. Pek becerikli zaten bu avi* sülalesi. Kendisi yine kuzenleri gibi transcode ile birlikte geliyor. Kısaca şöyle çalışıyor:

avisync -i bozuk_film.avi -o düzgün_film.avi -n -15

Bu şekilde avi dosyasının başına 15 ses frame'i koyuyoruz, haliyle ses videonun fps'sine göre bir miktar ileri kayıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere ufak bir hesap yapmak lazım. Filminizin fps'sini düşünerek kayan ses süresine göre bir hesap yapmanız gerekmekte, ancak kayan ses miktarını tam olarak kestiremeyeceğimiz için tavsiyem hiç uğraşmayın hesapla kitapla. Benim yaptığım gibi iki sallamayla tutturursunuz :)

ScaryMan

Hmm, evet bu yöntem güzelmiş yeni duyuyorum. Bir daha karşıma bozuk .avi çıktığında bunu denerim. Teşekkürler.

heartsmagic

ScaryMan

bytan

Madem çözüldü ve etiketlendi, kapatma işi de bana kalsın. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST