[Çözüldü] Laptopta kulaklık çalışmıyor...(ubuntu 9.04)

Başlatan mulkiyeli23, 03 Mayıs 2009 - 21:18:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mulkiyeli23

Arkadaşlar merhaba. Yeni ve acemi bir ubuntu kullanıcısıyım, 3 gün önce ubuntu 9.04(64 bit) yükledim. Sistem çok hoşuma gitti, hatta süper diyebilirim...     Fakat ufak tefek sorunlarım da yok değil.  Laptopa kulaklığı takıp netten video seyrediyordum, sonra kardeşim geldi ve sesini kıs dedi. Meğer ben kulaklıktan duyduğumu zannediyormuşum oysa laptopun normal hoparlöründen ses gidiyormuş.....

Evet arkadaşlar sorunum bu msi vr330x laptopum var ve ubuntu kurduktan sonra kulaklığı taktığımda değişen bişey yok, sistem sesi yine normal hoparlörlerden veriyor.... kulaklıklarda da sorun yok.

böyle bir sorun yaşayan veya çözüm yolu bilen arkadaş varsa, değerli bilgilerini rica ediyorum...saygılarımla.

heartsmagic

Öncelikle hoş geldin. Forumda kulaklık diyerek arama yaptığımızda oldukça fazla sayıda başlık bulabiliyoruz. Onlardan biri:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

Sende ALSA derlemesi gerekmeyebilir, konunun başında bunu belirttim. Fakat hangi karta sahip olduğunu bilmeden yorum yapamayız.

lspci

komutu işimizi görecektir. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mozakca

Aynı sorun bende de var. lspci çıktısı aşağıdaki şekilde

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h HyperTransport Configuration (rev 40)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Link Control
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M92 [Mobility Radeon HD 4500 Series]
02:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc R700 Audio Device [Radeon HD 4000 Series]
03:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
06:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
sevgi, emek ister.

heartsmagic

mozakca

Orada söylenenleri aynen yaptım fakat değişen bir şey yok.
sevgi, emek ister.

patalojik

Kulaklık jakını taktığında hoperlörlerden hala ses mi geliyor? Benim bildiğim donanımsal olarak bloke etmesi gerekiyor.

mozakca

Evet, hala ses geliyor. Bu bilgisayarı alalı iki gün oldu. Kafayı yedirtecek. Windowsta ekran kartı problemi, Ubuntuda ses...

Acer Aspire 5536G alacaklar bir daha düşünsün!
sevgi, emek ister.

patalojik

Alıntı yapılan: mozakca - 21 Haziran 2009 - 23:13:10
Evet, hala ses geliyor. Bu bilgisayarı alalı iki gün oldu. Kafayı yedirtecek. Windowsta ekran kartı problemi, Ubuntuda ses...

Acer Aspire 5536G alacaklar bir daha düşünsün!

Windows ne tepki veriyor.

garafatma

Konsoldan

alsamixer yazıp altında mm yazan herşeyi üzerin gelip klavyeden 'M'ye basarak açabilirsiniz.Birde bunu deneyin
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Eğer hiçbiri işe yaramıyorsa forumdaki ALSA derlemesi ile beraber deneyebilirsin anlatılanları.

mozakca

Acemice davrandığım için özür dilerim arkadaşlar. alsamixer denemesinden sonra sorun halloldu. ilgili arkadaşlara teşekkür ederim.
sevgi, emek ister.