[Çözüldü] ext3 ve ntfs disklerim birleşmiş görünüyor

Başlatan raspacı, 03 Mayıs 2009 - 14:07:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

testdisk diye bir programı kurcalıyorken bişeyleri yanlış yaptım galiba. 30 gb civarı debian olan ext3 formatlı diskim ile aynı büyüklükteki ntfs formatlı müzik  arşivimin şimdi tek disk altınd ext3 olduğunu görüyorum. İçi dolu görünüyor sanırım. Her iki diskteki dosyalarımın da kurtarılması gerekiyor. Birinde resimlerim diğerinde müziklerim vardı. Bu arada teskdisk programını debiandayken çalıştırmıştım. Nedeni de gparted ile disklerimi bütün olarak görmekten kaynaklıydı. Onu geçtim şimdi bu iki diski nasıl kurtarmalıyım diye düşünüyorum.
fdisk -l çıktısı:
   Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1        2164    17382267    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda2   *        2165        2546     3068415   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda3            2547        9729    57697447+  83  Linux
/dev/sda5               1        2164    17382235+  83  Linux

diski bağlamaya çalışırken ise şu hatayı veriyor:

sudo mount /dev/sda3 /media/c
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda3,
       missing codepage or helper program, or other error
       Bazı durumlarda syslog'da bulunan bilgiler yararlıdır.
       dmesg | tail  gibi birşeyler deneyin

İki diskin birleşmiş halinin 7 gb kısmı dolu görünüyor. Müziklerim ve yeni indirdiğim 1 gb lık flash cs4 ve önemli resimlerim bu diskteydi.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Sorun neden olmuştur bilemiyorum ancak bu gibi durumlarda müracaat edilecek yazılım yine Testdisk oluyor genelde. İçinin dolu olduğunu sanmıyorum artık bölümün. Bir şekilde sorun yaşanıyor ki bağlama işlemi bile mızıldanıyor. Sana orada bir komut tavsiye etmiş, bağlama deneme işleminden sonra o komutu verirsen detaylı bilgi belki edinilebilir. Fakat ben pek ümit bağlamıyorum şu durumda. Testdisk bir ihtimal meseleyi çözebilir. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

Evet heartsmagic zaten dün akşam senin dediğin gibi yine testdisk ile önce diski hatalarından arındırdım ve ihtiyacım olduğu şekilde ntfs olarak ikiye bölüp biçimlendirdim. Sonra yine testdiskin içinde gelen photorec programı ile kayıp olan tüm verilerimi kurtardım. Photorec programının da ne mucizevi bir şey olduğunu gördüm. Veri kaybedenlere tavsiyem photorec tir. Teşekkürler. Başlık kapatılabilir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.