Bluetooth problemi

Başlatan hikmet Murat, 02 Mayıs 2009 - 14:04:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hikmet Murat

hardy heron kullanırken hiç bluetooth sorunum olmamıştı.Şimdi ise bütün bluetooth programlarını kurmama rağmen telefon hiç bir cihaz bulamıyor.Hardy kullanırken hatta bilgisayardan bile telefona resim atabiliyordum.

heartsmagic

Bir hata veriyor mu peki? Yoksa sadece bulamıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hikmet Murat

heartsmagic

Forumda daha önceki tecrübelerim bana gösterdi ki bu Bluetooth problemlerini nedense çözemiyoruz. Ya güncelleme ile kendisi düzeliyor ya da sende olduğu gibi bozuluyor.

hidd --search

ne diyor?

erginemr

Yine @heartsmagic'in başka bir başlıkta önermiş olduğu bluez-compat paketini kurmak çözüm olur mu acaba?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8959.msg110539.html#msg110539
http://packages.ubuntu.com/jaunty/bluez-compat

ScaryMan

Bende de Bluetooth cihazını görmüyor. Bluez-compat yükledim, dediğiniz komutu girdim fakat searching... diyor başka bir şey demiyor uçbirimde.

Ek: sudo /etc/init.d/bluetooth start bunu deneyip daha sonra hidd --search yaptım [ok] dedi. Bluetooth simgesinden add new device dedim bağlanmaya çalıştı fakat "Pairing failed" hatası verdi.

heartsmagic

hcitool scan

ne diyor? hidd sonucu bende de bir şey döndürmüyor ancak elimdeki usb aracıyla bilgisayardan telefona dosya gönderdim. Fakat şöyle bir sorun var. Telefon bilgisayarı göremiyor. Ancak ne hikmetse bilgisayar üzerine eklediğim telefonu "Cihazdaki dosyalara göz at" ile bakarsan telefon içerisinde gezinebiliyorum. Dosyaları da kopyalayabiliyorum haliyle.

Bunu nautilus ile de yapabiliriz. Adres satırına:

obex://[00:1C:A4:16:AF:22] yazarsak aygıt üzerinde gezilebiliyor. 00:1C:A4:16:AF:22 aygıta göre değişecektir haliyle.

Fakat @ScaryMan sende eşleşmede sorun var gibi. İstediğim çıktıları bir ver öncelikle, bluetooth'un kendisinde sorun var mı bir bakalım.

ScaryMan

hcitool scan sonucu: Device is not available: No such device.

diyor. XP'de Bluetooth aygıtı sorunsuz çalışıyor. Aygıtta bir sorun olsaydı orda da çalışmazdı sanırım?

heartsmagic

Evet çalışmazdı. hcitool sonuç veriyorsa kötü. Şu bluetooth'u irdelemenin ne yazık ki yolunu bilmiyorum. lsusb altında görünüyor mu aygıt?

ScaryMan

Evet lsusb altında görünüyor.

hikmet Murat

herşeyi denedim olmadı.Neyse bunada şükür.Ubuntu sayesinde yapamadığım bir şey kalmadı gibi.

heartsmagic

Bende öneriler tükendi :) Ara ara güncellemeleri takip edin demekten başka bir şey gelmiyor elimden.
Ancak @ScaryMan sendeki lsusb çıktısına göre bir arama yapılabilir belki.

erginemr

Belki "lsusb" altında görünen Bluetooth satırı Google'da arattırılarak, konu ile ilgili bir yoruma ulaşılabilir.

ScaryMan

lsusb'de gözüken satırı aramaya geçmeden bir ekleme yapayım.

Bugün Bluetooth simgesini tıkladığımda "Send Files" ve "Browse files" seçeneklerinin aktif olduğunu farkt ettim. Önceden olmazdı. Telefonun dosyaları içinde gezinmeyi ve dosya göndermeyi denedim şu hatayı aldım:

org.openobex.Error.Connection.Attempt.Failed

Telefon da hala bilgisayarı görmüyor.

heartsmagic