Virtual Box ile USB çalıştırma sorunu

Başlatan platonix, 01 Mayıs 2008 - 12:45:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Selam arkadaşlar,
vbox ile usb çalıştıran arkadaşlar olduğunu duydum gerçi tam bir bilgi alamasam da deneme yanılma yöntemine sarıldım ve biraz da araştırdım;

Çalıştırmak için ilk olarak vbox ayarlar menüsüne gittim ve aşağıdaki resimde göründüğü gibi kameramı ve bağlı olan usbleri tanıdı ve ekle dedim ama sonuç olumsuz çünkü kameramı hala tanımıyor win xp (örnek resim yukarıda)

Win xp'nin olduğu penceredeki aygıtlar butonunda usb sönuk gözüküyor aşağıdaki resimdeki gibi

Bu konuda bilgisi olan biri var mı?
Ben biraz araştırdım ve şöyle bir bilgiye ulaştım ama ne olduğunu çözmüş değilim.
http://www.virtualbox.org/wiki/USB_on_Ubuntu_7.04

platonix

Aşağıdaki bilgiyi buldum ama yazi içinde kde üzerinden bahsetti ve ubuntu için geçerli mi bilmiyorum bir göz atın

Linux Kullanıcısınız ve usb desteğinin olmadığını görüyorsunuz.
Linux'ta VirtualBox deneyimi Windows ve Mac Os X'den biraz daha farklıdır.Örneğin usb desteği vardır ama yoktur.Neden vardır ama yoktur diyorsun derseniz fazla uzatmadan icraata geçelim ve bu desteği var edelim.

İlk olarak yapmamız gereken yeni bir kullancı grubu açmaktır.Açacağımız grub sonraki işlemlerde fstap'ta yer alıcaktır.Kde kullanıyorsanız kde control center'dan kullanıcı yönetimine girip buradan yen bir grup oluşturmaktır.

Grubumuzun adı ''usbfs'' olsun.Burda önemli olan grubun adı değil Group ID'sini (GID) bilmemizdir.

Bu grubu oluşturduktan sonra kendi kullanıcımızı bu grup dahil etmemiz gerekmektedir. Bu işlem bittikten sonra favori metin editörünüz ile /etc/fstab dosyasına aşağıdaki satırı oluşturduğunuz Grup IDsine göre düzenlemektir.

Örn: # sudo kwrite /etc/fstab

none /proc/bus/usb usbfs devgid=1001,devmode=664 0 0

devgid= karışılığındaki sayı oluşturduğumuz ''usbfs'' grubunun ID olmak zorundadır.Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim aman dikkat!!

Dosyayı kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmamız lazım ki fstab dosyasında yaptığımız değişiklik işler hale gelsin.
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bir konsol açıp ''VBoxManage list usbhost'' komutunu verelim, bakalım bilgisayara hangi USB cihazlar bağlıymış.
# VBoxManage list usbhost
Karşılığında aşağıdaki gibi bir döküm almış olmanız gerekiyor :
VirtualBox Command Line Management Interface Version 1.4.0
(C) 2005-2007 innotek GmbH
All rights reserved.

Host USB Devices:

UUID: 50fa06a4-6454-43bc-d7ae-93736e0ff883
VendorId: 0x045e (045E)
ProductId: 0x00dd (00DD)
Revision: 1.115 (01115)
Manufacturer: Microsoft
Product: Comfort Curve Keyboard 2000
Address: /proc/bus/usb/001/003
Current State: Busy

Bu verilere göre VirtualBox'ı çalıştırıp USB cihazları kullanmak istediğiniz sanal işletim sisteminizin ayarlarındaki USB bölümüne yeni USB filitresi ekleyin ve kullanmak istediğiniz cihazın listedeki parantez içinde yazan VendırID ve ProductID rakamlarını girin. (bende sadece bu iki veriyi girmek yeterli oldu)
Daha sonra sanal işletim sisteminizi çalıştırın. Sanal işletim sisteminiz Windows ise muhtemelen kendisi "Yeni donanım bulundu" diyerek atlayacaktır.Geriye kalan eğer gerekliyse USB cihazın driverını kurmak ve cihazı kullanmay başlamak.
Bu işlemler sonucunda Apache Web Cam'imi çalıştırdığımı belirtirim.

Sizde gördünüz ki VirtualBox Vmware kadar profesyonel bir yazılım olmasada onun kadar başarılı diyebiliriz.
bir diyer yazi bindada anøatilanlar farkli ama ne kadar ubuntuda uyar onada arkadaslar yoruj yapsin[/b][/color]

VirtualBox'a USB Cihaz nasıl bağlanır.

Virtual Box adlı güzide programımızın marifetleri gayet iyi ancak en büyük sorunu USB cihazları otomatik olarak tanımaması. Her yeni programda olduğu gibi bu programda da USB cihazlarımızı misafir işletim sistemi diye tabir ettiğimiz, sanal makinaya kurduğumuz işletim sistemimize tanıtabilmek için bazı taklalar atmamaız gerekecek :)

Aşağıdaki adımları izleyerek taklalarımızı atmaya başlayabiliriz.

İlk olarak yapmamız gereken işlem yeni bir kullanıcı grubu açmamız lazım. Açacağımız bu grup sonraki adımlarda fstab'a ayar verirken lazım olacak. Eğer KDE kullanıyorsanız kde kontrol merkezinden kullanıcı yönetimine girip buradan bir grup oluşturabilirsiniz.

Oluşturacağımız grupun adı "usbfs" olsun. Önemli olan oluşturduğunuz bu grubun Group ID'sini (GID) bilmemiz. Bu grubu oluşturduktan sonra kendi kullanıcımızı bu grup dahil etmemiz gerekmekte. Bu işlem bittikten sonra favori metin editörünüz ile /etc/fstab dosyasına aşağıdaki satırı oluşturduğunuz Grup IDsine göre düzenleyerek ekleyin.

Örn : # sudo nano /etc/fstab

devgid= karşılığındaki rakam oluşturduğunuz "usbfs" grubunun ID olmak zorunda, aman dikkat!

Dosyayı saklayıp şıktıktan sonra bilgisayarınızı restart etmeniz lazım ki fstab dosyasında yaptığımız değişiklik işler hale gelsin.

Bilgisayar restart ettikten sonra bir konsol açıp aşağıdaki komutu verelim, bakalım bilgisayara ne USB cihazlar bağlıymış.

# VBoxManage list usbhost

Karşılığında aşağıdaki gibi bir döküm almış olmanız gerekiyor :

VirtualBox Command Line Management Interface Version 1.3.2
(C) 2005-2007 InnoTek Systemberatung GmbH
All rights reserved.

Host USB Devices:

UUID: c61a776c-d58b-4cd0-8993-502b04bef1d1
VendorId: 0×04b4 (04B4)
ProductId: 0×6830 (6830)
Revision: 0.1 (0001)
Manufacturer: Cypress Semiconductor
Product: USB2.0 Storage Device
******Number: DEF10A133382
Address: /proc/bus/usb/004/004

UUID: 308b571f-bdea-4f8a-8005-b7b52762ff57
VendorId: 0×0ac8 (0AC8)
ProductId: 0×301b (301B)
Revision: 1.0 (0100)
Manufacturer: Vimicro Corp.
Product: PC Camera
Address: /proc/bus/usb/002/002

UUID: e27ead1c-e770-4453-84bc-f515fe4639b3
VendorId: 0×03f0 (03F0)
ProductId: 0×1016 (1016)
Revision: 0.0 (0000)
Manufacturer: HP
Product: HP USB Sync
******Number: 00337535-1215-0150-7800-0050bf1977e0
Address: /proc/bus/usb/001/060
Current State: Captured

Bu verilere göre VirtualBox'ı çalıştırıp USB cihazları kullanmak istediğiniz sanal işletim sisteminizin ayarlarındaki USB bölümüne yeni USB filitresi ekleyin ve kullanmak istediğiniz cihazın listedeki parantez içinde yazan VendırID ve ProductID rakamlarını girin. (bende sadece bu iki veriyi girmek yeterli oldu)

Daha sonra misafir işletim sisteminizi çalıştırın. Misafir işletim sisteminiz Windows ise muhtemelen kendisi "Yeni donanım bulundu" diyerek atlayacaktır. Geriye kalan eğer gerekliyse USB cihazın driverını kurmak ve cihazı kullanmay bşalamak.

Bu işlemler sonucu en azından ben HP iPaq cihazımı çalıştırdığımı belirtebilirim.

Kolay gelsin.

ufuk_k

Bir yerden copy/paste yaparken kaynağı da belirtseniz, onu paste yapmak da gayet kolay.

platonix

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Mayıs 2008 - 13:16:20
Bir yerden copy/paste yaparken kaynağı da belirtseniz, onu paste yapmak da gayet kolay.

hocam bidaki sefere onuda yapariz unutmayiz?

simdi bu komnuda bi fikrin varmi ???

onyx

bu yazılanları uygulamaya çalışıyorum ama bir yerde takıldım benim bilgisayarımda /etc/fstab dosyasının görüntüsü şu şekilde
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda5
UUID=69da4ac0-2dca-4614-b710-916b7bdeab39 /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda6
UUID=fc76e149-d522-4aa0-b78c-86417b383d17 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

burada ise
Alıntı YapÖrn: # sudo kwrite /etc/fstab

devgid= karışılığındaki sayı oluşturduğumuz ''usbfs'' grubunun ID olmak zorundadır.Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim aman dikkat!!

diyor ama görüldüğü üzere bende devgid yazan bir yer yok dolayısıyla bunu uygulayamadım ve maalesef takıldım kaldım.

bunu nasıl aşabilirim ben bir yerde hatamı yaptım da farkında değilim?

heartsmagic

Alıntı YapOluşturacağımız grupun adı "usbfs" olsun. Önemli olan oluşturduğunuz bu grubun Group ID'sini (GID) bilmemiz. Bu grubu oluşturduktan sonra kendi kullanıcımızı bu grup dahil etmemiz gerekmekte. Bu işlem bittikten sonra favori metin editörünüz ile /etc/fstab dosyasına aşağıdaki satırı oluşturduğunuz Grup IDsine göre düzenleyerek ekleyin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onyx

Dikkatli okumamışım pardon.
Fakat benim çok daha önemli bir problemim varmış benim sürümüm daha ileri bir sürüm fakat yukarıdaki resimde görülen virtual box ile benimki arasında fark var buradaki resimde ayarlar menüsünde usb diye bir başlık var benim synaptic'den kurduğum virtualbox'da ise böyle bir seçenek yok. Neden bendeki virtualbox'da böyle bir seçenek yok benim bu işlemleri yapmam olanaksız görünüyor bu durumda değilmi?

heartsmagic

Cevap vermek isterdim ancak VirtualBox ile o kadar içli dışlı değilim. Sıklıkla kullanan arkadaşlar daha fazla yardımcı olacaklardır sanırım. Ancak yine de sorayım misafir eklentileri kurdun mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

code'ye alınca bazı satırlar da bozulma oldu o yüzden resmini gönderiyorum.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

onyx

bende /home/mono/swap_mono satırı ve altındakiler çıkmıyor. işe yarayacakmı bilemiyorum ama yeniden yükleyeceğim. Sanki eskiden usb özelliği varmışta sonradan kalkmış gibi ya da synaptic'e konan versiyon usb'yi desteklemeyen bir versiyon. Misafir eklentilerini yükledim. Lütfen bana yardımcı olun.

munirekinci

mono o arkadaşın kullanıcı hesabının adı, mono yazan yerlerde senin ismin yazar.

onyx

Anladım.
Evet ama bende o kısımlar çıkmıyor.

ufuk_k

O arkadaşın swap olan kullandığı dosyayı belirtiyor. Swap bölümü yani. Konuyla ilgisi yok heralde. Var mı acaba?

Felâsife

@onyx

devgid'le ilgili o tam satırı etc/fstab içine siz yerleştirecekiniz(!)

Bende nasıl yerleştirildiğini örnek olması açısından kendi fstab'ımın içini resmimle gösterdim..

Dolayısıyla fstab'larımız farklı olacaktır ama siz none /proc/bus/usb usbfs devgid=1001,devmode=664 0 0
bu satırı benim dizdiğim gibi fstab'ın altına dikkatle dizerseniz(tabi sizin ID farklı olabilir) işlem oluyor..

Not:
Swap olayı bende biraz değişik zira Home altında bir dosyayı swap yaptım sizdekiyle aynı olmayabilir.

onyx

Arkadaşlar kast ettiğim şey buradaki resimlerde görülen usb yazan bölümler bende yok menünün içinde usb adına hiç bir şey yok bu vermiş olduğunuz satırı düzenleyip ekledim tabii ki ama menünün içinde usb diye bir şeçenek zaten olmadığı için çözüm üretemiyorum.

[/quote]

[/quote]

Felâsife

onyx

size açıklayamadım buyrun ekran görüntüme bakın. Görüldüğü üzere bende usb diye bir seçenek yok.

http://img365.imageshack.us/my.php?image=screenshotozgurayarlarvn2.png

Felâsife

Alıntı yapılan: onyx - 07 Temmuz 2008 - 21:52:28
size açıklayamadım buyrun ekran görüntüme bakın. Görüldüğü üzere bende usb diye bir seçenek yok.
Mesele şimdi anlaşıldı  :)

VBox programını sitesinden indirmeniz gerekiyor.
Depolardan eski sürümünü yükleniyor galiba..
Bende sitesinden indirmiştim..
Link: Sun xVM VirtualBox 1.6

onyx

buda sitesinden indirip kurduğum virtualbox görüldüğü gibi hiç bir fark yok. Acaba tam tersi yeni sürümlerde mi usb kaldırıldı ya da başka bir şey mi var?
[img=http://img361.imageshack.us/img361/1703/screenshotozgurayarlaruc7.th.png]

Felâsife

Bu işte bir aksilik varya hadi ayırlısı  :(

Ubuntu da kurulan önceki vBox'u kaldırıp,indirdiğinizi sonra kurdunuz değil mi?

[IMG]http://img231.imageshack.us/img231/4762/20080708215116bf4.th.png[/img]

onyx

evet synaptic'den kaldırdım yeniden başlattım sonrada kurdum malesef hiç bir şey değişmedi. Neden bilmiyorum siz aynı sürümü kullanıyor ama usb seçeneklerini görebiliyorsunuz öyle mi? Benim depodan indirdiğim sürümde bu topici açan arkadaşın sürümünden baya sonra çıkmış bir sürümdü. Durumun böyle olması gerçekten ilginç. Yani eğer böyle bir geri adım atıldıysa sun tarafından bu neden yapılmış olabilir ki hiç bir mantıklı açıklaması olamaz.

Felâsife

Evet ben USB seçeneklerini görebiliyorum ve USB'yi de kullanıyorum.
vBox'u da(yukarı da dediğim gibi)sitesinden galiba 9-10 gün önce indirmiştim.
Bilemiyorum ama Ubuntu 64-bit kullanıyorum ve 64-bit'lik paketi iindirmiştim o farkı olabilr mi diye?
Ama olmaması gerek.

ufuk_k

Ubuntu depolarından kurduğun pakedi konfigurasyon dosyalarıyla birlikte kaldırmak için:

sudo apt-get --purge remove paket şeklinde kaldırmalısın. Ya da synapticten "tamamen kaldır" (completely remove) seçeneğini seçerek. Bunu yazdım, çünkü siteden indirdiğin pakedi kursan da, eski konfigurasyon dosyalarını kullanıyor olabilirsin.

onyx

:) Evet başardım teşekkür ederim.

Bir Hata mesajı çıkıyor kurulum başlangıcında forumda aradım ama göremedim

The VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect..
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE).

Sonuç Kodu:
0x80004005
Bileşen:
Console
Arayüz:
IConsole {d5a1cbda-f5d7-4824-9afe-d640c94c7dcf}

sudo /etc/init.d/vboxdrv setup

yazdım bir etkisi olmadı

bu hata iletisini aldım

ozgur@ubuntu:~$ sudo /etc/init.d/vboxdrv setup
* Stopping VirtualBox kernel module                                             *  done.
* Removing old VirtualBox kernel module                                         *  done.
* Recompiling VirtualBox kernel module                                          *  done.
* Starting VirtualBox kernel module                                             *  done.

munirekinci