Uygulama Ekle-Kaldır Seçtiğim Zaman Donuyor

Başlatan Efendisiz, 01 Mayıs 2009 - 18:30:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Efendisiz

Arkadaşlar merhaba. Üye olalı epey olmuştu fakat mücadeleler sonucunda ubuntuya hiç zaman ayıramamıştım. Açıkçası kurmak aklıma dahi gelmiyordu fakat dün akşam zorda olsa kurabildim. :)
Şuan hem Xp, hem Ubuntu kullanıyorum. Aslında Ubuntu'yu kullanmaya çalışıyorum. :) Eski konuları sürekli okuyorum, bazı sorunlarımı bu şekilde çözdüm ama bu sorunumun cevabını göremeyip bu konuyu açtım.

Uygulamalar - Ekle-Kaldır seçeneğinden sonra açılan ekranda istediğim türü seçiyorum. Buraya kadar * her şey normal, daha sonra ekran konuyor. Kapatmaya çalışıyorum şimdi sonlandırılsın mı, bekleyelim mi seçeneği çıkıyor. Hiçbir şekilde geri gelmiyor. Acaba bir yerde hata mı yaptım kurulumda ?

Birşeyi daha merak ediyorum. XP'de kurulu olan oyunlarımı burada oynayabilirmiyim ? Veya aktarabilirmiyim ?
Ayrıca klasörlerin içerisindeki dosyaları açmak istediğim zaman ayrı ayrı pencerelerde açıyor. Bunu düzeltme imkanım var mı ?

Şimdiden teşekkür ederim. :)

ironic

Merhaba, Sorununuzu tam anlayamadım. Ekle/Kaldır  da sol taraftan türü seçiyorsunuz. Burdan sonrası karıştı. :)

Türü seçtikten sonra listenin yenilenmesi gerekir. İstediğiniz uygulamanın yanında yer alan kutucuğu işaretleyip altta yer alan " Değişiklikleri uygula" düğmesine basınca yükleme sürecinin başlaması gerekir.

Xp deki oyunları aktaramazsınız wine ile (eğer destekliyorsa oyunu) yeni kurulum yapmalısınız. Daha fazla bilgi "oyun" bölümünde mevcut.

Efendisiz

:)
Ekle - Kaldır bölümünde türü seçiyorum. Örneğin; Games sekmesini tıkladıktan sonra bende mevcut olan oyunlar ve yükleyebileceğim oyunların listesi çıkıyor. Buraya kadar herşey normal. :) Ama bundan sonra bir işlem yapmaya kalktığım zaman ekranım donuyor. Ve Ekle-Kaldır hata veriyor. Bende sonlandırıyorum.

Oyun bölümüne göz atacağım.

ironic

Aldığınız hatayı ekran görüntüsü olarak ya da metin olarak buraya aktarır mısınız? Hata hakkında araştırma yapabilelim.  :)

Ekran görüntüsü almak  için Uygulamalar >> Donatılar >> Ekran görüntüsü al ı açın. Açılan pencereden "Grab a selected area" yı seçip hata penceresini dikdörtgen içine alın.

Efendisiz

Hemen yüklüyorum. Ekran görüntüsü al penceresini sağa çektiğim için resim karıştı biraz. :)
[IMG]http://img167.imageshack.us/img167/7922/ekrangrntsj.th.png[/img]

Ek : İlginiz için teşekkür ederim. :)

localhost

sudo gnome-app-install komutunu ucbirimde verin ve normal islemini yapin. Arka tarafta ciktilar olacaktir. Program kilitlendiginde arka tarafta bulunan tüm yazilari buraya aktarin.
Linux LPIC1 - MCSA

Efendisiz

efendisiz@Efendisiz:~$ sudo gnome-app-install

** (gnome-app-install:5811): WARNING **: return value of custom widget handler was not a GtkWidget
/usr/lib/python2.6/dist-packages/AppInstall/AppInstall.py:1295: GtkWarning: gtk_tree_model_sort_set_sort_column_id: assertion `tree_model_sort->default_sort_func != NULL' failed
  item.applications.set_sort_column_id(-1, sort_type)
/usr/lib/python2.6/dist-packages/AppInstall/AppInstall.py:1292: GtkWarning: gtk_tree_model_sort_set_sort_column_id: assertion `tree_model_sort->default_sort_func != NULL' failed
  item.applications.set_sort_column_id(sort_column, sort_type)
The application 'gnome-app-install' lost its connection to the display :0.0;
most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
the application.

localhost

Grafik kartinin sürücüsünü kurdunmu? Hata X server ile ilgili.
Linux LPIC1 - MCSA

Efendisiz

Evet ekran kartının sürücüsünü kurdum.
Sistem >> Tercihler >> Görüntü dediğim zaman aşağıdaki uyarı çıkıyor :
[IMG]http://img231.imageshack.us/img231/2687/ekrangrnts1.th.png[/img]

Sistem >> Yönetim >> Donanım Sürücüleri dediğim zamanda aşağıdaki ekran geliyor:
[IMG]http://img65.imageshack.us/img65/8140/ekrangrnts2.th.png[/img]

localhost

Nvidia bilgim yok. Kullanan arkadaslar sizi yönlendirir. 180 sürücüsünü kaldirip 173 ü kurmayi deneyin.
Linux LPIC1 - MCSA

Efendisiz

Teşekkür ederim ilginiz için. 173'ü deneyeyim birde.
Ayrıca klasörlerin içerisindeki dosyaları açmak istediğim zaman ayrı ayrı pencerelerde açıyor. Bunu düzeltme imkanım var mı ?

zeitgeist

@Efendisiz,

Karşılaştığın sorunlar ile ilgili farklı başlıklar açmanda fayda var. Bir konu altında farklı meseleleri konuşmayı pek tercih etmiyoruz.

Şu komutun çıktısı nedir?
glxinfo | grep -i render
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Efendisiz

Konu açmadan önce eski konuları okuyorum. Aynı veya benzer konular varsa açmıyorum.
Klasör sorunu ile ilgili bir konuya rastlamadım ve peş peşede konu açıp sizleri meşgul etmek istemedim ama tavsiyenize uyacağım.

Bu arada verdiğiniz komutu girdim ve  ;

efendisiz@Efendisiz:~$ glxinfo | grep -i render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 8800 GT/PCI/SSE2
    GL_NV_depth_buffer_float, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_vertex_program3, GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap,
efendisiz@Efendisiz:~$

yanıtını aldım.

erginemr

Eğer bu problem sadece Ekle/Kaldır uygulamasında oluyorsa, yani diğer programların hiçbirinde donma olmuyorsa, bence program ekleyip kaldırmak için çok daha kapsamlı olan Sistem > Yönetim > Synaptic aracını kullanın. (Ben bir kere olsun Ekle/Kaldır'dan program kurmadım.)

heartsmagic

Grafik kartında sorun yok. Kaldı ki sorun X ile alakalı olmayabilir. Orada sadece X ile bağlantı kesildi diyor ki bu bir problemden ötürüdür muhtemelen. Eğer Synaptic işini görmüyorsa illa Ekle-Kaldır isterim diyorsan üzerine gidebiliriz hatanın.

Bir de hangi sürümü kullanıyorsun ve sistemin güncel mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Efendisiz

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Mayıs 2009 - 00:18:54
Eğer bu problem sadece Ekle/Kaldır uygulamasında oluyorsa, yani diğer programların hiçbirinde donma olmuyorsa, bence program ekleyip kaldırmak için çok daha kapsamlı olan Sistem > Yönetim > Synaptic aracını kullanın. (Ben bir kere olsun Ekle/Kaldır'dan program kurmadım.)
Şuan onun haricinde bir donma ile karşılaşmadım.

Siteden indirdim sürümü. 9.04 olması lazım.
Sistem >> Yönetim >> Güncelleme Yöneticisi ne girdiğim zaman ;

Sisteminiz güncel, Paket bilgisi 20 saat önce güncellendi diyor. Denetle dediğim zaman ; Paket bilgisi güncellendiğinden beri bir saaten az geçti mesajı alıyorum.

heartsmagic

64 bitlik Jaunty ile sorun yaşamadım ben Ekle-Kaldır için. Peki Synaptic ile sorun yaşıyor musun?

Efendisiz

Yükleme yapmadım ama tüm alanlara girip indirelebilecek programlara göz attım. Herhangibi bir donma ile karşılaşmadım.

heartsmagic

Bu durumda Synaptic ile yola devam et. Kaldı ki Synaptic daha kapsamlı bir uygulamadır. Bir süre sonra güncellemelerle sorun çözülmezse biraz daha üzerine gideriz konunun Ekle/Kaldır için.

Efendisiz

Teşekkür ederim ilginiz için.
Birde dikkatimi çeken bir nokta var. Az önce, tam ekran yapmadan Ekle-Kaldır'ı kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

erginemr

O zaman, sorun çözüldü diyorsanız başlığı kapatalım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Efendisiz - 02 Mayıs 2009 - 19:40:47
Teşekkür ederim ilginiz için.
Birde dikkatimi çeken bir nokta var. Az önce, tam ekran yapmadan Ekle-Kaldır'ı kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Bu da ilginç bir durum olmuş. Üzerine gidersek bizi alt edeceğinden korkuyorum :)

Efendisiz

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Mayıs 2009 - 19:56:52
O zaman, sorun çözüldü diyorsanız başlığı kapatalım.
Sorun çözülmedi aslında ama, ekranı tam ekran yapmadan kullandığımı farz edersek çözüldü diyebiliriz. :) Karar sizin kapatma konusunda. :)

Zaman ayıran herkeze teşekkür ediyorum..

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Mayıs 2009 - 20:06:58
Bu da ilginç bir durum olmuş. Üzerine gidersek bizi alt edeceğinden korkuyorum :)

Ben de ondan korktuğum için fırsat bu fırsat, başlığı kapatalım diyorum.  ;D

heartsmagic

Çok sinmiyor galiba içimize kapatmak :D
@erginemr bir süre açık kalsın, @Efendisiz güncellemelerden sonra buraya tekrar bir dönsün bakalım diyorum ben. Nasıl olur?