LG laptopda Sigmatel ses kartı veya ses sorunu

Başlatan erkuserdem, 29 Nisan 2009 - 15:12:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkuserdem

Merhaba arkadaşlar. Ubuntu 8.10da da aynı sorun vardı şu an 9.04 yükledim ama sorunum devam ediyor. Login ekranında kullanıcı adımı ve şifremi yazdığımda çalan müzik takılarak çıkıyor ta ta ta ta şeklinde, ve mp3 veya film izlerkende aynı şekilde takılma var.  Aşağıda ses kartımın driveri ile ilgili bir screenshot var ancak üzlüerek söylülyorum bu screenshotu windows dan aldım çünkü ubuntu da ses kartım ile ilgiliş özelliklerin nerede yazılı olduğunu bulamadım.

yardım edebilirseniz sevinirim.

garafatma

Konsoldan

lspci çıktını buraya yapıştırırmısın?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ihtiyar said

lspci | grep -i audio

Özelleştirilmiş hali daha iyi olur gibi. :)

garafatma

erkuserdem

erdem@erdemlaptop:~$ lspci | grep -i audio
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0
High Definition Audio Controller (rev 01)

erkuserdem

ilk verilen koda yanıt ise:

erdem@erdemlaptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc Device 5a31 (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:07.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80)
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 81)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 IDE Controller (rev 80)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80)
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS400 [Radeon Xpress 200M]
02:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8036 PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12)
08:00.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
08:00.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
08:00.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller
08:00.4 SD Host controller: Texas Instruments PCI6411/6421/6611/6621/7411/7421/7611/7621 Secure Digital Controller
08:02.0 Network controller: RaLink RT2500 802.11g Cardbus/mini-PCI (rev 01)
erdem@erdemlaptop:~$

garafatma

ATI çipsetli bir anakart olduğu anlaşıldı. masaüstü açıldığında üstteki ses simgesine çift tıkladıktan sonra mixer ayarlarıyla oynamayı denediniz mi? Oradan farklı bir aygıt seçip denenebilir.

localhost

Ben bir yerlerde birine bir öneri yapmistim. Evet buldum :)

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf dosyanin en alt satirina asagidaki kodu ekle sonra sistemi yeniden baslat.
options snd-atiixp model=ac97_codec
Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

volume controlde ki mikser ayarlarıyla oynadım farklı aygıtlarda seçtim ama olmadı, kırmızı senin söylediğinide uyguladım ama işe yaramadı. bilgisayarım açılırken çok sinir bozucu bir ses çıkıyor ta ta ta ta diye, mp3 veya film izlerken ise hiç ses alamıyorum.  Ses kartımın driveri yüklümü değilmi veya ne versiyon yüklü bunlara nerden bakabilirim?

garafatma

Bir faydası olacakmı bilemiyorum, zararı olmaz. Konsoldan

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

yazıp gerekli kodekleri kurarmısınız?

erkuserdem

kurayım ama biraz  yavaş indiriyor, aynı CD ile hem benim hemde arkadaşımın laptopuna 9.04 kurduk ama onun terminalden veya synapticten download hızı 400 kb/sn  benimkisi ise en fazla 25 kb/sn   çok ilginç değil mi :)  okulun netinden bağlanıyoruz ve okulun neti 20 mb uydu bağlantısı  ama yinede 25 kb ile hatta bazen daha düşük bir hızla indiriyorum. aynı şeyleri yüklüyoruz ama adam karşımda 400 ile indiriyor. benim wireless driverimde de sorun var sanırım

bytan

/etc/hosts dosyasında daha önce bir değişiklik yapmış mıydınız?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erkuserdem

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

uyguladım başarılı bir şekilde yüklendi ama bir şey değişmedi hala sorunum devam ediyor.   Ayrıca konuya yazılan mesajlar silinmiş sanırım

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

yaptım dostum, ben onların hepsine cevap yazmıştım ama silinmiş...  günlerdir hatta haftalardır uğraşıyorum hem wireless hemde ses kartımla ama sonuna olmayacağını anlayıp pes ettim :(    istemeden de olsa ubuntuya veda etmeye karar verdim (en azından yeni bir laptop alana kadar)  Şimdilik mandriva yükledim ve hem ses kartım hemde wireless kartım doğru bir şekilde çalışıyor. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim.

localhost

Bu gün forumda ayni ses kartina sahip bir kullanici görmüstüm. Hatta ses kartiniz calisiyormu diye sordum ama cevap gelmedi daha...  Aslinda mandrivada calisan ses ubuntu altindada calisir. Ayarlama sekilleri farklidir ama biz tutturamadik sanirim,
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alsa meselesini 8.10 ile mi denedin yoksa 9.04 ile mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erkuserdem

kırmızı o sorduğun arkadaşın ismine iyi bak :)   benim wireless kartımda düzgün çalışmıyor...

heartsmagic 9.04 de denedim.

localhost

Alıntı yapılan: erkuserdem - 09 Mayıs 2009 - 00:32:11
kırmızı o sorduğun arkadaşın ismine iyi bak :)   benim wireless kartımda düzgün çalışmıyor...

heartsmagic 9.04 de denedim.
Senmisin o ? valla burada her konuyu ve her kullaniciya ne cevap verdigimi aklimda tutamiyorum. :) Kusura bakma. Wlan sorunu olan sensen uygulamalari yaptinmi ?
Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

ama ses kartının aynı oluşuna dikkat etmen büyük yetenek bravo :)   uygulamaları yapamadım çünkü sen o satırları yazarken ben diğer dağıtımı kuruyordum büyük ihtimal. Ben araştırdım Ralink rt2500 kullanan bütün ubuntucularda aynı problem varmış ve çözememişler dostum

heartsmagic

9.04 ise alsa derlemesi gerekmez, eğer 8.10 olsaydı derleyip dene diyecektim ancak şu an başka bir tavsiye veremiyorum ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Alıntı yapılan: erkuserdem - 09 Mayıs 2009 - 00:41:17
ama ses kartının aynı oluşuna dikkat etmen büyük yetenek bravo :)   uygulamaları yapamadım çünkü sen o satırları yazarken ben diğer dağıtımı kuruyordum büyük ihtimal. Ben araştırdım Ralink rt2500 kullanan bütün ubuntucularda aynı problem varmış ve çözememişler dostum
Sana verdigim uygulamalarda Kernel icin güncellenmis wlan sürücüleri var. Yani hatali olan eksigi olan sürücülerin hatalari eksikleri gideriliyor. Birkac günde bir degisiyor oradaki dosya. Icinde senin wlan kartinin sürücüsü varmi bilmiyorum. Belki isine yarar diye düsünmüstüm. Bence dene bakarsin tutar. Deneyipte sonuc alamazsan bildir. Etraflica bir göz atariz.

Edit: Simdik mandriva mi kullaniyorsun ? Mandriva ise yönlendirmeyi unutabilirsin :)
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

evet şu an mandriva kullanıyorum. yinede göndereyim mi dmesg çıktısını

localhost

Mandriva da dmesgve lsmod ciktilarini gönderebilirsin. Buradan bakariz ses kartinda ve wlan da hangi modul kullanilmis ögrenebiliriz.
Linux LPIC1 - MCSA