Bölümleri birleştirme Nasıl Yapılır?

Başlatan özgürubuntu, 29 Nisan 2009 - 10:39:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Selamlar, arkadaşlar işyerindeki bilgisayarımda Pardus'un üzerine Ubuntu kurdum. Fakat Pardus kurulumu sırasında yaptığım bir hata nedeniyle, iki tane ext formatlı disk bölümüm oluştu, Ubuntu'yu kurarken de bunları birleştiremedim. GParted yükledim, bu 14 GB'lık kısmı nasıl Ubuntu kısmına dahil edebilirim veya nasıl değerlendirebilirim?

agritux

14 gb lik alanı swap alanı olarak belirlemişsin. Bu çok aşırı fazla ve gereksiz bir boyut. Swap alanı için 1 - 2 gb alan yeterli olur.

Şimdi yapman gereken, swap alanına sağ tıklayıp takas kapalı demen . Daha sonra silebilirsin. Ve hangi işletim sistemi için kullanmak istiyorsan o şekilde biçimlendirebilirsin.
Yani linuxde görünsün istiyorsan ext3
win de görünsün istiyorsan ntfs
her ikisinde görünsün istiyorsan fat32 gibi...

Bu arada boş 6 gb lık alan görünüyor. onu swap yapabilirsin ama 6 gb da büyük bir boyut...

özgürubuntu

Nasıl yapacağımı da adım adım anlatabilirsen çok sevinirim :D

aynshtein

Önce Sistemi Live CD ile açmalısın. Daha sonra Sistem > Yönetim > Bölümlendirme Yöneticisi (Gparted)'ni çalıştırmalısın.

14 GB'lık swap alanının üzerine sağ tıkla ve resize/remove'u seç. Bölümün boyutunu 2 gb olarak ayarla. Yalnız boşluğu önden bırak. Yani kullanılacak takas alanı diskin sonunda olsun.

Sonra da /dev/sda3 yazan kısmın boyutunu 12 gb daha arttırabilirsin...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

özgürubuntu

Sistemi Live CD ile açacaksınız demişsiniz "yeniden başlatarak" mı yapacağım yoksa Ubuntu açıkken mi?

özgürubuntu

Alıntı yapılan: aynshtein - 29 Nisan 2009 - 10:58:17
Sonra da /dev/sda3 yazan kısmın boyutunu 12 gb daha arttırabilirsin...

dev/sda3 yazan kısmı yeniden boyutlandıramıyorum

Düzenleme : Son hali şöyle bişey oldu

erginemr

Bir de genel bilgi olarak; IDE disklerde 4 ana bölümden (primary partition) fazlası oluşturulamaz.

Verdiğiniz ekran görüntülerine göre sda-1,2,3 ve 4 olarak halihazırda 4 ana bölüm var. Bunların bir kısmının mantıksal (logical) bir bölüm açılarak onun altında tekrar oluşturulması gerekiyor.

vizzit

arkadaşlar daha önce http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,22171.0 konusunda problemimi anlatmıştım fakat sanırım sorunum şekil değiştirdi.
diskimde 4 bölüm var ve windows yanına ubuntu kurmaya çalışıyorum anladığım kadarıyla 4 bölüm olduğu sürece bu mümkün değil.
livecd'den girerek gparted dan aldığım görüntüyü paylaşırsam durumumu anlatmış olurum.
system ve recovery adlı disk bölümlerini C veya D ile birleştirebilsem tekrar 2 bölümüm olacak ve ubuntuyu windows yanına sorunsuz kurabileceğim, fakat bi türlü işin içinden çıkamadım.
gparted görüntüsü: http://postimage.org/image/19q7zyu1w
umarım yardımcı olabilirsiniz arkadaşlar..

zeitgeist

Eğer disk yapılandırmasını sıfırlayıp yeni kurulumlar yapma niyetindeysen; disk bölümlerini sağ fare tuşundaki menü yardımıyla sistemden ayır ve birleştir, ta ki elinde tek ham bir bölüm oluncaya dek. Sonrasında dilediğin şekilde bölümlendirebilrsin. Daha ayrıntılı anlatımlar forumda ve Wiki'de bulunmakta. Yine de işin içinden çıkmazsan buraya aktarırsın.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

vizzit

bu ayırma işlemi ile bilgiler kaybolucak sanırım:(
gönderdiğim resimde gördüğünüz gibi system ve recovery adlı iki bölüm benim işimi bozuyor,
system dosyası boot olarak tanımlanmış ve kaldırmam herhangi ciddi bir soruna neden olabilir mi?
bu aşamaya kadar forumdaki bilgileri kurcalayarak geldim ve tıkandım sanırım. yani şu recovery ve systemi bi şekilde diğer bölümlere birleştirebilirsem sda sayım 4'ten az olucak ve kuruluma başlayabilicem. şu an bölümlendirme yapamıyorum ve birleştirme işleminde de ciddi yardımlar bekliyorum.
teşekkürler zeitgeist

zeitgeist

Ben tüm diski yeniden yapılandırma olasılığını düşünerek bu şekilde kısa bir özet geçtim sana. Ancak senin de tahmin ettiğin üzere bahsettiğim yöntemle recovery bölümlerin, tüm yapılandırman v.b. kaybolacaktır. Eğer niyetin istediğin bölümleri elinde tutup sadece bir kaç bölümü birleştirmek ise daha dikkatli davranman gerekecek. Açıkçası uzun süre önce birleştirme işlemi yapmış ve herhangi bir sorunla karşılaşmamıitım ancak şu an sana bu işlemleri adım adım anlatacak kadar iyi hatırlamıyorum. Umarım sorunsuzca çözersin meseleyi.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

vizzit

istediğim verilerimi kaybetmeden birleştirme yapabilmek, sonra da ubuntuyu kurabilmek. hala bi çözüm bulamadım...
Umarım birisi yardım eder ben altından kalkamadım bu işin.
internette de aratmalarda sonuç alamıyorum bakalım.

Mitsukuni

Bahsettiğiniz recovery bölümü sanırım Windows'un kurulum/kurtarma diski yerine geçen bölüm. Dolayısıyla Windows'a format atmak istediğinizde kullanacağınız bölüm burası olmalı, bu bölümü de silmek istemiyorsunuz.
Bu durumda birleştirmenin söz konusu olabileceğini düşünmüyorum. Sisteminizdeki bölümlemeyi tam olarak anlamadım ancak elinizde Ubuntu CD'si varsa Ubuntu'yu deneme modunda açıp
sudo fdisk -l çıktısını buraya aktarırsanız bir fikrimiz olabilir.

heartsmagic

@vizzit, sda4 kullanımda olan bir bölüm mü boş mu? Boş değilse verileri diğer bölümlere alabilir misin?

Yapacağın şey basit, gerçi ben yine diğer başlığından devam etmek isterdim. Çözüldüyse bilemiyorum. Yapacağın şey şu: sda4'ü silmek, ortaya çıkan boş bölüm üzerinden uzatılmış bölüm oluşturmak. Bu uzatılmış bölüm altına dilediğin kadar ek bölüm açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

vizzit

@Mitsukuni
tam da dediginiz gibi diger isletim sistemi ile ilgili bi sey silmek istemiyorum.
windowsta D olarak gorunen bolum yani ubuntudaki sda4 bi kac programin yuklu oldugu bolum.

@heartsmagic
sanirim Mitsukunin de istedigi ciktiyi aktarirsam daha anlasilir  olacak.
D yani sda4u bosaltabilirim eger kurulum ordan gerceklesebilecekse.
sudo fdisk -l ciktimda asagidaki gibi...

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xbf106669

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        1959    15728640   27  Unknown
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2   *        1959        1972      102400    7  HPFS/NTFS
Partition 2 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda3            1972       16186   114181120    7  HPFS/NTFS
Partition 3 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda4           16186       30402   114183168    7  HPFS/NTFS

Bu da daha once de aktardigim GParted goruntusu
http://postimage.org/image/19q7zyu1w

heartsmagic

Bir önceki söylediğimi yapacaksın sen, aksi takdirde sıkışıp kalırsın bu bölümleme içinde.  sda4'ü boşalt, sil. Boş alanda önce uzatılmış bölüm aç. Altındaysa 2GB kadar takas (swap) alanı, geri kalan kısma da kök bölüm için ext4 alan aç. Daha sonra kurulumu yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

vizzit

evet hallettim. teşekkürler arkadaşlar.
@heartsmagic dediğin gibi uzatılmış halde diski böldüm ve sorunu hallettim.teşekkür ederim