Belirli aralıklarla Screenshot alan program var mı ?

Başlatan iKo, 29 Nisan 2009 - 01:46:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iKo

Merhaba, ben bir kaç saniyede bir screenshot alan bir program olduğunu duymuştum, saniye aralıklarını biz giriyorduk sanırım... Böyle bir program kullanan ya da bilen var mı ? Adı şu an aklıma gelmiyor bilen varsa yardımcı olursa sevinirim...

Teşekkürler...

xwes

Şoyle bir şey denedim ama pek işlevsel olmadi;
kalarm ile dakikada bir kez tekrarlanmak uzere bir alarm kurdum, ve her alarm zaani geldiginide de bu komutu çaliştirmasini istedim;
ksnapshot -fullscreen

Bu şekilde dakikada bir kez ekran goruntusu aliyor :)

erginemr

Şöyle bir şey yapabilirsiniz:

Ekran görüntüsü alan konsol programı scrot'u aşağıdaki komutla kurduktan:
sudo apt-get install scrot

Ve program seçeneklerini inceledikten sonra:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3789.0.html

Aşağıdaki komutu kullanarak, ev dizininiz altında otomatik ekran görüntüleri aldırabilirsiniz:
for i in `seq 3`; do scrot; sleep 2; done

Bu BASH komut grubunda "sleep 2" komutu her ekran görüntüsünden sonra 2 saniye bekliyor, `seq 3` komutu ise 1'den 3'e kadar sayarak scrot'u 3 defa çalıştırıyor. Tabii ki rakamları gönlünüze göre değiştirebilirsiniz.

Aynı işlemi scrot parametreleri ile yaparsak;
for i in `seq 3`; do scrot -d 2; done

iKo

Ama ben screenshotları sistemi kurarken alacağım, yani bilgisayarda bir şey kurulu değilken, kurulum aşaması için... Onun için ne yapmalıyım ?

ciwans

Bildiğim sanal makinayla sistemin içine yeni bir sistem kurarken kurulum aşamalarının screenshotlarını alabilirsin. Başka türlü nasıl yapılır bilmiyorum.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

iKo

Yukarıdaki kod ile mi yoksa PrtSC tuşu ile mi ? PrtSc ile arka arkaya screenshot alsam hafızada tutabilme özelliği var mı biliyormusunuz ?

erginemr

VirtualBox'ın kurulduğu ana sistem (sanal sistem değil) Linux ise, bu komutla alabilirsiniz. Ekran görüntüleri ev dizininize yerleşecek.

iKo

Alıntı yapılan: erginemr - 29 Nisan 2009 - 20:48:50
VirtualBox'ın kurulduğu ana sistem (sanal sistem değil) Linux ise, bu komutla alabilirsiniz. Ekran görüntüleri ev dizininize yerleşecek.

for i in `seq 3`; do scrot; sleep 2; done

Bu BASH komut grubunda "sleep 2" komutu her ekran görüntüsünden sonra 2 saniye bekliyor, `seq 3` komutu ise 1'den 3'e kadar sayarak scrot'u 3 defa çalıştırıyor. Tabii ki rakamları gönlünüze göre değiştirebilirsiniz.

seq3 tam olarak ne yapıyor anlamadım...3 defa çalıştırdığı nedir ? ben mesela 1 dk da bir 100 tane çeksin istiyorum o zaman

for i in `seq 100`; do scrot; sleep 60; done

mü olacak kod ?

erginemr

Alıntı yapılan: iKo - 29 Nisan 2009 - 21:02:22
seq3 tam olarak ne yapıyor anlamadım...3 defa çalıştırdığı nedir ?
Seq 3, döngüyü 3 efa çalıştırıyor. Yani 3 defa ekran görüntüsü alıyor.

ben mesela 1 dk da bir 100 tane çeksin istiyorum o zaman
mü olacak kod ?

Evet, aynen öyle. Bu komutla dakikada bir ekran görüntüsü alınır, toplam 100 resim oluşur, bu işlem 100 dakika sürer.

iKo

Alıntı yapılan: erginemr - 29 Nisan 2009 - 23:37:41
seq3 tam olarak ne yapıyor anlamadım...3 defa çalıştırdığı nedir ?
Seq 3, döngüyü 3 efa çalıştırıyor. Yani 3 defa ekran görüntüsü alıyor.

ben mesela 1 dk da bir 100 tane çeksin istiyorum o zaman
mü olacak kod ?

Evet, aynen öyle. Bu komutla dakikada bir ekran görüntüsü alınır, toplam 100 resim oluşur, bu işlem 100 dakika sürer.

peki benim işim önceden bitti nasıl durduracağım ? ve bu scrot adlı programı kurup, terminale kodu yazdıktan sonra başlıyor değil mi gui değil yani...

erginemr

Alıntı yapılan: iKo - 30 Nisan 2009 - 00:43:23
...
peki benim işim önceden bitti nasıl durduracağım ? ve bu scrot adlı programı kurup, terminale kodu yazdıktan sonra başlıyor değil mi gui değil yani...

Linux'te terminalden çalıştırdığınız programların hemen hepsini Ctrl+C ile durdurabilirsiniz.

Evet, GUI değil, terminal uygulaması.