Ubuntu Yükseltme (7.10'dan 9.04'e)

Başlatan Garbis, 28 Nisan 2009 - 12:24:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Garbis

Merhaba arkadaşlar
Şuanda kurulu olan sistemim 7.04
Siteden 9.04 sürümünü indirdim.
7.04'te ki dosyalarım silinmeden(müzik, programlar vs) yükseltme nasıl yapabilirim.
İndirdiğim iso dosyasını cd'ye çektim.

osmancan

alt+f2  yapın açılan pencereye  update-manager -d  yazıp enter yapın.
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

cafenetland

kurulum yaparken eski isletim sisteminin icindeki dosyalari aktarsin mi diye soruyor. tek yapman gereken yandaki kucuk kutuyu isaretleyip kurulma devam etmek

ama sen yine de ustalarin cevabini bekle derim.

Garbis

Osmancan Dostum dediğin gibi olmuyor.
Ben zaten güncelleştirme yapmak yerine sitenin anasayfasından .iso dosyasını indirdim ve cd ye çektim.
Cd den güncelleştirme yapmak istiyorum

osmancan

içe aktar dediği zaman bildiğim kadarıyla firefox ayarların sık kullanınlan vb. şeyleri aktarıyor tamamen program müzik vb aktaracağını zannetmem.

bu arada olmuyor demişsin ne hatası veya uyarısı veriyor.

heartsmagic

Başlıkta 7.10 denmiş ama ilk iletide 7.04.

7.04->7.10->8.04->8.10->9.04

Makul bir yükseltme olur mu sizce? Kısacası yapılacak en güzel şey sıfırdan kurulumdur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Riza

aman gardes hic yukseltme ben 9 surum kurdum cdr cd koyunca ekran gidiyor pisman olursun sen eskiden devam et gardes

mustafa.tr

Alıntı yapılan: Riza - 28 Nisan 2009 - 14:59:23
aman gardes hic yukseltme ben 9 surum kurdum cdr cd koyunca ekran gidiyor pisman olursun sen eskiden devam et gardes

Sorun sanırım genel değil. Bende öyle bir sorun yok. Bence sizdeki bir sorun yüzünden bir sürüm konusunda uyarı yapmadan önce sorunu araştırmalısınız.

heartsmagic

Katılıyorum. Sadece bu küçük sorun için yükseltme denilmez kimseye. Lütfen biraz daha düşünelim tavsiye vermeden önce.

erginemr

Benim masaüstü bilgisayarda bir DVD okuyucu, bir de CD-RW yazıcı var. Akşama ben de çeşitli kombinasyonları dener, sonucu bildiririm.

btermeli

Eski sistemi ice aktarirsa, hangi bilgileri getiriyor?
Kurulu programlar, thunderbird vb. geliyor mu??
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Hayır kurulu programlar gelmez de sanırım Firefox'a ait kısayollar gibi bilgiler geliyor.

osmancan

içe aktar dendiği zaman programlar gelmiyor.firefox sık kulanılanlar,kısa yollar geliyor sadece.
ben pardusu,ubuntuya aktardığım zaman pardus firefoxu bilirsiniz ön panelde pardus,bankalar,gazeteler vb.hepsini ubuntu firefox a aktardı.ubuntudan firefox açınca pardus kullanıyormuşsun gibi oluyordu:)

erginemr

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Nisan 2009 - 15:20:24

Benim masaüstü bilgisayarda bir DVD okuyucu, bir de CD-RW yazıcı var. Akşama ben de çeşitli kombinasyonları dener, sonucu bildiririm.

Evet, aynı şey bende de oluyor.

DVD sürücüde takılı DVD/CD olsa da olmasa da, CD-RW sürücüye taktığım herhangi bir veri CD'si masaüstünü (Nautilus dosya yöneticisini) çökertiyor. Konsoldan verdiğim "nautilus" komutunda "Segmentation fault" hatası alıyorum. Masaüstünü ve dosya yöneticisini ancak oturumu yeniden başlatırsam geri getirebiliyorum.

eren

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Nisan 2009 - 23:53:35
Alıntı yapılan: erginemr - 28 Nisan 2009 - 15:20:24

Evet, aynı şey bende de oluyor.

DVD sürücüde takılı DVD/CD olsa da olmasa da, CD-RW sürücüye taktığım herhangi bir veri CD'si masaüstünü (Nautilus dosya yöneticisini) çökertiyor. Konsoldan verdiğim "nautilus" komutunda "Segmentation fault" hatası alıyorum. Masaüstünü ve dosya yöneticisini ancak oturumu yeniden başlatırsam geri getirebiliyorum.

Böylece sorunun genel olduğu ortaya çıktı. Gerçi ben 7 makinede sorunu tekrarladım ama @erginemr özellikle tekrarlayabilmesi iyi oldu.

@mustafa.tr Sorun genel.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Thiras

Ben sıfırdan kurulum yapmak istediğimde home dizinin olduğu gibi yedekleyip, hdd'ye komple format atıyorum. Eğer external hdd gibi bir yedekleme şansı varsa uzun ama en temiz yol bence bu. Yeni sürümü kurduktan sonra sadece istediğim programların config dosyalarını ve verilerimi alıp geri kalanları siliyorum.

Shawn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2009 - 14:02:39
Kısacası yapılacak en güzel şey sıfırdan kurulumdur.

8.10'dan 9.04'e yükseltme yapmayı planyorum.

@heartsmagic yeni kullanıcıları biraz bilgilendirmek açısından neden sıfırdan kurulumu önerdiğinizi ve CD'den  yükseltme ile oluşabilecek muhtemel sorunları kısaca açıklaya bilir misiniz?
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

heartsmagic

Aslında yükseltme elbette yapılabilir, benimki sadece kişisel tavsiye. Neden böyle olduğunu aslında bir iki başlıkta anlattım.

1. ext4 geçişi.
Her ne kadar ext3->ext4 dönüşümü mümkün olsa da ne kadar verimlidir bilemiyorum. Kaldı ki ilk alfa günlerinde bir deneme yapmış ve sıkıntı yaşamıştım bu konu nedeniyle. ext4 istemiyorum deniyorsa yükseltme denenebilir.

2. Yaşanabilecek sıkıntılar
Bu her yükseltme mevsimi için geçerli aslında. Her ne kadar bizler teoride yükseltme sorun yapmaz desek bile bazen pratikte sorun yaşanabiliyor. Hiç yaşamayanlarımız da var elbette, bunu unutmamak lazım. Fakat sorun yaşandığında eğer kullanıcı yeniyse üstesinden gelemeyebiliyor. Burada da sorununu çözemezse genelde yeniden kuruluma gidiyor. Böyle olacağına en başından yedek alınıp sıfır kurulum yapılsın demiştim ben. Fakat bunu daha çok 1 numaralı bahanenin arkasına sığınarak yaptım.

Bizler genelde alfa serisinden itibaren yeni sürümleri denemeye başlamaya çalışıyoruz. Yükseltme işlemlerinde zaten sorunlar yaşanabiliyorsa foruma geçmeye çalışıyoruz. Eğer çözebileceğimiz bir şeyse çözümünü de aktarıyoruz. Bu bağlamda yükseltme denemek zaten her zaman mümkün. Kaldı ki ben şu ana kadar kullandığım hemen tüm Ubuntu sürümlerini yükselterek devam ettim serüvene. Sadece yeni bir makine geçişinde, altından kalkamadığım bir alfa yükseltmesinde ve son Jaunty sıçramasında yapmadım yükseltme. Muhtemelen ext4 olayına girmeseydim yükseltme Jaunty ile de sorunsuz olacaktı. Kald ki arkadaşların birçoğu kararlı sürüm çıktıktan sonra yükseltme yapıyorlar.

Shawn

@heartsmagic teşekkürler.
Deneyim olması açısından yedek alıp yükseltme yapacağım.
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.