[Arşiv][Çözüldü] Donma Sorunu

Başlatan Howling.Phoenix, 30 Nisan 2008 - 16:52:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Howling.Phoenix

Merhabalar Ubuntu 8.04 32bit lik sürümünü kullanıyorum.Sistem açıldıktan belli bir zaman sonra kendiliğinden donuyor sorunun nerden geldiğini anlayamadım da bi yardımcı olabilirmisiniz.?

Sistemim Ana hatlarıyla :
Core Duo 1.73 Ghz işlemci
1 GB Ram
Ati Xpress 200m ekran kartı

demir

Compiz, screenlet, cairo-clock yüklü mü?

Eğer yüklü ise ekran kartı sürücüsünden kaynaklanan bir şey olabilir...

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

Howling.Phoenix

onların hiç biri yüklü değil sordum donanım ubuntu ile çakışıp ısınma sorunu yaratıyor olabilir dediler bunun bi çözümü varmıdır veya ole değilse ne sorunu olabilir ?  :D

Howling.Phoenix

Çok basımı agrıtmaya basladı bu mesele pc ısınmasa bile donuyo ne yapacagımı bile bilmiorm cam kenarına koydm ısınma sorunu olur die ısınmasın fazla maksadıyla ona ragmen en fazla 1 saat sonra kesinlikle bir donma yasanıyor... :'(

heartsmagic

Ramler geliyor aklıma, başka da bir şey gelmiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Howling.Phoenix

Belki dediğin gibi de olabilir fakat xp , vista veya pardus te bole bi sorun yasamadım  :-[

heartsmagic

Her sistem ve hatta her dağıtım Ram için mızmızlanmayabiliyor. Zaten benimki de sadece bir ihtimal.

Howling.Phoenix

o zaman ubuntu haricinde bisey kurmam lazım bole mızmızlanıosa işletim sistemi galiba gene pardus e geçecem...

atomkarinca

Ram sorunu değil bu software ile ilgili gibi duruyor. X i yeniden yapılandır diyeceğim ama büyük bir ihtimalle çözülmeyecek. Sistemi yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.

demir

Envy ekran kartının kurulumu sırasında xorg.conf u da yapılandırıyor..
Benimki bir fikir..

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: Howling.Phoenix - 01 Mayıs 2008 - 08:01:55
o zaman ubuntu haricinde bisey kurmam lazım bole mızmızlanıosa işletim sistemi galiba gene pardus e geçecem...

İyi de Ram bozuksa bozuk Ramle çalışan başka bir işletim sistemi kullanmak ne kadar mantıklı? Yarın bir gün çok kritik bir projenin ortasındayken çat diye o işletim sistemi ya da dağıtım da çökerse açılmazsa ne olur? Mızmızlanma derken Ram bozuksa Ubuntu sorun çıkartabiliyor.

%100 Ram demiyorum, sadece bir ihtimal diyorum. Yazılım sorunu da olabilir, yapılandırma sorunu da olabilir.

Howling.Phoenix

Ram bozuk olsaydı su ana kadar kullandığım 3 farklı işletim sisteminde de sorun vermesi gerekmiyormuydu? Ram ile ilgili hiçbir sorun çıkarmadı + saglam ram isteyen oyunları bile kasmadan oynayabildim..Sadece Ubuntu'da donma sorunu yasanıyorsa donanımsal bir sorun neden olsun ki.. Hem su anda pardus kurdum gene olacakmı die 12:00 dan 19:00 a kadar açık bıraktım hiçbir donma sorunu yok ubuntu'da su ana kadar en azından 5 kere kapatıp açmıştım pc yi..

heartsmagic

Sanırım ben anlatamıyorum. Yaşanmış tecrübelerle anlatıyorum aslında bunu ancak sen anlamak istemiyorsan bir şey eklemeyeceğim. Kaldı ki ben bir ihtimal demiştim.

erginemr

Hardy Heron'daki bu donma sorunu ne yazık ki yaygın bir şey. Benim başıma da bir iki defa gelmişti. Umarım Ubuntu geliştiricileri sorunun kaynağını bularak en kısa zamanda bir güncelleme yayınlarlar.

Ubuntu İngilizce forumlarındaki pek çok kullanıcı da bu durumdan şikayetçi:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=764847
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=768200
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=765510

Tahminler, Compiz ve ekran kartı sürücüsü uyumsuzluğu üzerinde yoğunlaşıyor. Sisteminizde Compiz aktif ise bir süre grafik efektlerini kapatıp bilgisayarı kullanmayı deneyin ve çökme olup olmadığını kontrol edin. ATI ekran kartınız için ENVY'yi (http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html) kullanarak güncel sürücüleri yüklemeyi de deneyebilirsiniz.