[Çözüldü] Ekran Parlaklığı

Başlatan moruk84, 27 Nisan 2009 - 13:11:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moruk84

Merhabalar,

Acer Aspire 5720 notebook'a Ubuntu 9.04 yükledim gayet sorunsuz çalışıyor. herhangi bir donanım sorunu yok gayet memnunum ancak şöyle bir sorunum var, herhangi bir işlem yapmazken ekran parlaklığı otomatik olarak düşüyor, bunu güç denetiminden ayarladım her zaman parlak bir şekilde duruyor ancak ubuntu yu kapatırken veya sistemi yeniden başlatma esnasında ekran tekrar soluyor bunu nasıl iptal edebilirim??? Klavyedeki sağ yön tuşum çalışmadığından Xp de parlaklığı arttıramıyorum. bu yüzden kardeşim bilgisayarı kullancağı zaman ubuntuyu power düğmesine basılı tutup kapatmak zorunda kalıyorum. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı acaba???

Teşekkürler

efa

benim de dediğin gibi kırpma oluyordu ben buradaki yöntemi denedim.Bilgisayar açıkken herhangi bir kırpma olmuyor fakat yeniden başlatınca tekrar kırpmalar oluyor. Kırpma olunca da tekrar ;

xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native yazıyorum düzeliyor.

moruk84

yalnız benim istediğim ubuntuyu kapatıp xp ye dönerken ekranın kararmaması. çünkü xp de parlaklığı arttıramıyorum tuş bozuk olduğu için. ubuntu içerisinde dediğim gibi güç ayarlarından yaptığım ayarla zaten sorunsuz kullanıyorum. kısacası ben xp yi de açsam ubuntuyu da açsam hiçbir zaman parlaklığın azalmamasını istiyorum.

eromess

Yeni notebook aldım asus m51v donanımlarla ilgili herhangi bir sorun yok fakat ekran parlaklığı sürekli düşük. Güç ayarlarından baktım ama normal görünüyor herşey..

heartsmagic

Alıntı yapılan: eromess - 09 Temmuz 2009 - 13:22:09
Yeni notebook aldım asus m51v donanımlarla ilgili herhangi bir sorun yok fakat ekran parlaklığı sürekli düşük. Güç ayarlarından baktım ama normal görünüyor * her şey..

Güç ayarlarından ekran parlaklığını önce sıfıra ardından tekrar yüze getirir misin? Arada parlaklık artıyor mu diye gözlemle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eromess

Güç ayarlarını dediğin gibi yaptım fakat hiç birşey olmuyor.. Forum da aradım bir kaç şey denedim fakat olmadı. İlginç olan arada alakasız bir şekilde bazen parlaklık azalıp çoğalıyor.. Aynı laptopta vista da kurulu aradaki parlaklık ve canlılık testini ona göre yapıyorum, onda bir sorun yok ..

heartsmagic

Parlaklık mevzunda arada bir sorun yaşayabiliyoruz. Örneğin bende önce bir sıfırlayıp ardından normal değere dönmek gerekiyor Güç Yönetimi altından. Sende de arada bir değer olabilir bunun normali.

Bir de bu model yaygın değil mi? Pek sonuç döndürmüyor aramalarda.

eromess

Degil galiba.. Boyle calismak ta cok zor, yaklaşmak lazım bilgisayara... Pclos kurdum onda da aynı sorun.. Çok ilginç.. İLk mint denemistim bir sorun görünmüyordu..Şimdi de mint. Bide ubuntu kurayım.. Şimdi farkettim kameranın yanında bir algılayıcı var onu kapatırsanız iyice kararıyor ekran..:) Neyse ilginize teşekkür..

heartsmagic

sudo aptitude install spicctrl ile ilgili paketi kurup

spicctrl -b 244 ile arttırmayı dener misin parlaklığı. Bir de

locate brightness
ne diyor?

eromess

Gunduz parlaklığı iyi, akşam kötü...havayla birlikte ekran da kararıyor.. Otomatik yapiyor galiba.. Bunu sabitleyebilsem..

spicctrl -b 244
/dev/sonypi: No such file or directory

locate brightness
/etc/acpi/video_brightnessdown.sh
/etc/acpi/video_brightnessup.sh
/etc/acpi/events/asus-brightness-down
/etc/acpi/events/asus-brightness-up
/etc/acpi/events/panasonic-brightness-down
/etc/acpi/events/panasonic-brightness-up
/etc/acpi/events/video_brightnessdown
/etc/acpi/events/video_brightnessup
/etc/acpi/resume.d/50-tosh-restore-brightness.sh
/etc/acpi/suspend.d/50-tosh-save-brightness.sh
/etc/laptop-mode/conf.d/lcd-brightness.conf
/usr/lib/gegl-0.0/brightness-contrast.so
/usr/lib/gnome-power-manager/gnome-brightness-applet
/usr/lib/hal/scripts/hal-system-lcd-get-brightness
/usr/lib/hal/scripts/hal-system-lcd-set-brightness
/usr/lib/hal/scripts/linux/hal-system-lcd-get-brightness-linux
/usr/lib/hal/scripts/linux/hal-system-lcd-set-brightness-linux
/usr/share/gimp/2.0/help/de/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/en/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/es/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/fr/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/images/menus/colors-desaturate-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/stock-tool-brightness-contrast-22.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/tools-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/de/tool-dialog-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/es/tools-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/fr/tools-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/it/tools-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/images/toolbox/no/tool-dialog-brightness.png
/usr/share/gimp/2.0/help/it/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/no/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/pl/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gimp/2.0/help/ru/gimp-tool-brightness-contrast.html
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/C/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/ca/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/es/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/fr/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/hu/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/it/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/oc/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/pa/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/ru/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome/help/gnome-power-manager/sv/figures/applet-brightness.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/16x16/status/gpm-brightness-kbd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/16x16/status/gpm-brightness-kbd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/16x16/status/gpm-brightness-kbd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/16x16/status/gpm-brightness-lcd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/16x16/status/gpm-brightness-lcd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/16x16/status/gpm-brightness-lcd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/22x22/status/gpm-brightness-kbd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/22x22/status/gpm-brightness-kbd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/22x22/status/gpm-brightness-kbd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/22x22/status/gpm-brightness-lcd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/22x22/status/gpm-brightness-lcd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/22x22/status/gpm-brightness-lcd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/24x24/status/gpm-brightness-kbd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/24x24/status/gpm-brightness-kbd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/24x24/status/gpm-brightness-kbd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/24x24/status/gpm-brightness-lcd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/24x24/status/gpm-brightness-lcd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/24x24/status/gpm-brightness-lcd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/48x48/status/gpm-brightness-kbd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/48x48/status/gpm-brightness-kbd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/48x48/status/gpm-brightness-kbd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/48x48/status/gpm-brightness-lcd-disabled.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/48x48/status/gpm-brightness-lcd-invalid.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/48x48/status/gpm-brightness-lcd.png
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/scalable/status/gpm-brightness-kbd-disabled.svg
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/scalable/status/gpm-brightness-kbd-invalid.svg
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/scalable/status/gpm-brightness-kbd.svg
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/scalable/status/gpm-brightness-lcd-disabled.svg
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/scalable/status/gpm-brightness-lcd-invalid.svg
/usr/share/gnome-power-manager/icons/hicolor/scalable/status/gpm-brightness-lcd.svg
/usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-dell-laptop-brightness.fdi
/usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-sony-laptop-brightness.fdi
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-display-brightness-full.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-display-brightness-high.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-display-brightness-low.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-display-brightness-medium.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-display-brightness-off.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-keyboard-brightness-full.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-keyboard-brightness-high.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-keyboard-brightness-low.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-keyboard-brightness-medium.svg
/usr/share/icons/Human/scalable/status/notification-keyboard-brightness-off.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-display-brightness-full.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-display-brightness-high.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-display-brightness-low.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-display-brightness-medium.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-display-brightness-off.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-keyboard-brightness-full.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-keyboard-brightness-high.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-keyboard-brightness-low.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-keyboard-brightness-medium.svg
/usr/share/icons/Shiki-Mint/scalable/notifications/notification-keyboard-brightness-off.svg
/usr/share/icons/gnome/16x16/stock/image/stock_brightness.png
/usr/share/icons/gnome/24x24/stock/image/stock_brightness.png
/usr/share/icons/hicolor/16x16/apps/gnome-brightness-applet.png
/usr/share/icons/hicolor/22x22/apps/gnome-brightness-applet.png
/usr/share/icons/hicolor/24x24/apps/gnome-brightness-applet.png
/usr/share/icons/hicolor/48x48/apps/gnome-brightness-applet.png
/usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/gnome-brightness-applet.svg
/usr/share/laptop-mode-tools/modules/lcd-brightness
/usr/share/notify-osd/icons/hicolor/scalable/status/notification-display-brightness.svg
/usr/share/notify-osd/icons/hicolor/scalable/status/notification-keyboard-brightness.svg
/usr/share/smplayer/themes/Gnome/brightness.png
/usr/share/smplayer/themes/Nuvola/brightness.png

kaansef

pili bitiyodur akşama kadar otomatik olarak kararıyodur :D
# 28065

eromess

:) Gün ışığında daha iyi diyeyim o zaman.. Şimdi tercihler=>başlangıç uygulamalarına xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native komutunu ekledim.. Yeniden başlattım, sorun düzeldi gibi..

kaansef

# 28065

heartsmagic

Buradan da öğrenmiş oldum ki spicctrl Sony Vaiolar içinmiş :)
Sorun düzeldi gibi mi, yoksa düzeldi mi?

eromess

Gibiymis...:(  Halloldugunu düşünmüşüm. Bu laptoplarda vista standart geliyor birde önyüklemede saklı bir bölümde vista kurtarma bölümü var.. Dogal olarak grub ikisini de vista loader olarak görüyor. Ama kurulu olan ve kurtarma bölümü ayrımı yok..Neyse  çok uzattım.. Yanlışlıkla kurtarma loaderini işaretlediğimden kurmuş olduğum linux hiç kurulmamış oldu..  O yüzden en son düzgündü ekran parlaklığı.. Şimdi tekrar kurdum (Loader i uçurdum..offbe.:) ) aynı işlemleri yaptım fakat başa dönmüş bulunmaktayım. Komut bi işe yaramadı .. Spicctrl yi de kurdum ama maalesef..

heartsmagic

spicctrl zaten işe yaramaz, Sony'ler içinmiş o. Ancak diğer çözüm neden işe yaramıyor inan ben de bilmiyorum.

eromess

~ $ xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native
X Error of failed request:  167
  Major opcode of failed request:  156 (RANDR)
  Minor opcode of failed request:  15 ()
  Serial number of failed request:  28
  Current serial number in output stream:  28

heartsmagic

xorg.conf dosyanın içeriğini görebilir miyiz?

eromess

xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Monitor"
        Identifier      "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
        Identifier      "Default Screen"
        Monitor         "Configured Monitor"
        Device          "Configured Video Device"
        DefaultDepth    24
EndSection

Section "Module"
        Load    "glx"
EndSection

Section "Device"
        Identifier      "Configured Video Device"
        Driver  "fglrx"
EndSection

Section "ServerFlags"
        Option  "DontZap"       "False"
EndSection

heartsmagic

Dosyan da oldukça temiz görünüyor. Eski bir sorun varmış bununla ilgili ancak son xorg.conf yapısında zaten o fazlalıklar mevcut değil. Ekran parlaklığını elle arttıracak bir yöntem bakınmamız gerekiyor. Bir ara forumda konuşmuş olsak da hangi başlık olduğunu hatırlayamıyorum ne yazık ki.

eromess

Teşekkürler. Forumu tekrar tarayayım o zaman. Öğrendiğime göre,bu asus un laptoplara ortam ışığına göre kendini otomatik olarak ayarlasın diye kattığı bi özellik. Win de fonksiyon+a tuşuyla iptal ediliyormuş ama burda işe yaramadı.

eromess

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4389.msg48300.html#msg48300 daki çözümü de denedim ama sonuç değişmedi. Otomatik algılayıcıyı kapatamıyorum...

moruk84

Alıntı yapılan: efa - 27 Nisan 2009 - 14:23:23
benim de dediğin gibi kırpma oluyordu ben buradaki yöntemi denedim.Bilgisayar açıkken herhangi bir kırpma olmuyor fakat yeniden başlatınca tekrar kırpmalar oluyor. Kırpma olunca da tekrar ;

xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native yazıyorum düzeliyor.

Biraz geç oldu ancak sorunu bu komutla çözebildim. başlangıç uygulamalarına da girdi olarak kayıt ettim ve tam istediğim gibi oldu. Gerçi artık Xp ye geçmiyorum çünkü sadece ubuntu kullanıyorum. çok da memnunum...

konuyu ben açtım sorunum çözüldü ancak konu  eromess arkadaşım için devam ediyor halen... sorunu çözüldüğünde çözüldü ibaresini ekleyebilirim.

Teşekkürler...

eromess

Teşekkürler..Maalesef 2 haftadan beri vista kullanıyorum...:( Arada  giriyorum, çözüm olabilecek önerileri denemek için, Ubuntu' ya ; yok, çekilir gibi değil.

mywts

Bende foruma yeni üye oldum ve dün ubuntu 9.04 sürümünü yükledim benim makinada Asus M51VA olduğunda dolayı en uygun yerin burası olduğu kanatindeyim.Nette gezerken bu parlaklık sorunu ile ilgili söyle bir yazıya rastladım ve tabiki anlamadım daha doğrusu işe yaradğı söyleniyor ancak yorumlayamadım hangi kodun nereye yazılması gerektiği falan gibi konularda  baya kötüyümde:) neyse yazı su;

* asus-m50sv.tar.gz (1.4 KiB, application/x-tar)

Here is workaround for M50Sv and maybe other laptop controled by asus-laptop driver

This is compilation from http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=38935
Copy files from attached file to corresponding directories

Enables ASUS Light Sensor switching
/etc/acpi/events/asus-ctrl-a
/etc/acpi/asus-ls-switch.sh

Brightness control scripts (working with ASUS Light Sensor enabled)
/etc/acpi/asus-brn-up.sh
/etc/acpi/asus-brn-down.sh

Script that saves settings for ASUS Light Sensor
/etc/init.d/asus-ls
/etc/asus-ls.conf

run
sudo update-rc.d asus-ls defaults

and
sudo /etc/init.d/acpid restart

If Brightness down key doesn't work
change first line of /etc/acpi/events/asus-brightness-down
to this
event=hotkey ATKD 0000002[0123456789abcdef]

Sorry for my English
orjinal linke de burdan:Yürü

bunu bana ve diğer asus sahibi arkadaşa açıklayacak bir yiğit aranıyor.simdiden teşekkürler...