Linux'da HDD bölümleri

Başlatan sebastian, 26 Nisan 2009 - 16:11:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sebastian

Merhabalar...

Uzun süre windows kullanmış birisi olarak farklı serüvenlere atılıyorum son bi kaç aydır onu sil bunu kur bunu sil onu okur şeklinde geçti son zamanlarım ancak linux da çözemediğim yapamadığım bişey var

şimdi 320gb HDD var komple siliyorum tek partition haline getiriyorum
1gb swap alan oluşturuyorum
sonra 10-15gb lık birincil bir alana ubuntu kurup "/" bağlantı noktası kuruyorum (ext3 formatıyla)
geri kalan kısmı yani nerdeyse 300gb lık kısmı hiç bir şekilde kullanmayı başaramadım
mesela birincil kısım olarak ayarlıyorum ext3 olarak formatlıyorum bağlantı noktası koymuyorum olmuyor
mesela şimdi yine ubuntu kurarken birincil değilde ikincil olarak ayarladım nerde aklıma geldi bilmiyorum /usr/local/ e bağlantı kurdum
mesela şimdi ubuntu yu açtığımda usr/local/ dizinine yeni bi dizin metin belgesi yada aklınıza ne gelirse ekliyemiyorum yetkim yok

tamm ubuntu nun kurulu çok basit olmasına rağmen zor karışık diyelim

pardusda 1gb swap seçiyorum 10gb a pardus yükle diyorum geri kalan kısmı direk genel veri saklama olarak seçiyorum
mnt/archive/ dizinine bağlı görünüyor gidiyorum bi dizin oluşturayım bi mp3 atayım diyorum izin vermiyor
hani ubuntu yu yalnış yaptık bağlantı kuramadık da pardusu da mı yalnış yapıyorum, hiç bi ayarı yokki zaten :o

şimdi benim bilmediğim konu nedir neyi yalnış yapıyorum :-X

garafatma

Geri kalan kısmıda aynı işlemleri yaptıktan sonra "/home" bölümüne bağlarsınız, hiçbir problem olmaz
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

iKo

15gb lık yer ayıracağına 125 gb lık yer ayırıp müziklerini filmlerini o kısma da atabilirsin ;) 15gb lık yer ayırmana gerek yok ki... Yani ubuntu nun içinde tutabilirsin herşeyi...

sebastian

tam anlamı ile hangi işletim sistemini kullancağıma karar vereyim o zaman ona göre ayarlarımda şimdi yeri geliyor 3 tane birden işletim sistemi kullandığım oluyordu aynı anda o yüzden 5-10-20gb gibi yerler ayıyordum

@keiser_soze
üstadım şimdi ben acemi olduğum için şuan onu nerden değiştirebilirim? gparted kurdum ancak sadece formatlama falan yapıyor bağlantı noktasını değiştirmiyor...
/etc klasöründe fstab die bi dosya var burdaki satırı düzenlesem olurmu?

# /usr/local/ was on /dev/sda6 during installation
diye geçiyor bunu /home yapsam kaydetsem aynı kapıya çıkarmı yani?

birde yetkili olmadığım için o dosyalara müdehale yapamıyorum
pardusda dosya yöneticisi diye bi program vardı açtığında ilk önce şifreni giriyordun sonra bütün dosyaları kurcalıyabiliyordun ama ubuntu da bunu nasıl yapıyoruz bilmiyorum

garafatma

Üstad tanımı henüz uzak bana :)

Açıkçası gparted hiç kullanmadım, ihtiyacım olmadı, ancak forumda bahsi geçiyor gparted'ın neler yapabildiğine dair. Benim önerebileceğim ise şu olabilir;

Gparted ile o kısmı formatladıktan sonra ext3 biçiminde, ubuntuyu açtıktan sonra home klasörüne mount edebilirsin. Benden daha bilgili arkadşalarım da yardımcı olavaklardır, hatam varsa düzelteceklerdir.

agritux

ben sistem dışında kullanacağım hard disk part larını /media/dizin şeklinde bağlıyorum
gayet de kullanışlı oluyor. flash bellek takmış gibi masaüstünde görünüyor. Tavsiye ederim.
Yetki sorununa gelince

sudo chown kullaniciadi -R /nere/ise/orası şeklinde yetki alıp istediğin dosyayı kopyalayabilirsin.

Eğer pardusda yapmak istiyorsan
su ile root olarak direk komutu girebilirsin.

sebastian

yukarıdaki komut ile /etc den yetki aldım fstab dosyasını editledim
önce /home sonra /media ya bağladım
ikisinde yine çalışmadı
places/depo diye görebiliyorum depo yu tıklıyorum şifremi istiyor giriyorum depo dizinini açıyor içinde 1 tane lost+found adında bir klasör var depo dizinine de hiç bişey yazılıp çizilmiyor...

birde sanırsam fstab ı editleyerek yalnış bişiler yaptım pc yi açarken file check fail falan diyor
help melp komutları denerken bi reboot yapayım belki tekrar başlarsa düzelir dedim reboot yazdım normal kullanıcı adı şifremi soran karşılama ekranı geldi normal açıldı :D

ama biraz hasalı çalışıyor gpardet çalışmıyor mesela, terminale sudo ile başlıyan bişi yazdığımda
sudo: /etc/sudoers is owned by uid 1000, should be 0
yazıyor...

neyse yarına kadar böyle kullanırım problem değil ama şu linuxda bi çözemedim şu HDD olayını artık bi dahaki kurulumda direk /home a kurucam bakalım

agritux

birdahaki kurulumda direk /media/depo gibi bir dizine bağlamanızı tekrar tavsiye ediyorum :)
ama şu anki sisteminizden vazgeçmeyede bilirsiniz

heartsmagic

En başta yapılan hata zaten /usr/local seçmek olmuş. Çok basit bir kurulum planı:

1. 15 GB Kök dizin (/)
2. 1 GB Takas alanı
3. 300 GB /media/yedek

Gerisini Ubuntu halleder.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sebastian

tamam tekrar kurulumda buna göre yapacağım birde zaten swap alanıda ben ilk ayarlıyordum o sebepden swap da hiç kullanılmıyormuş
demekki onuda 2. olarak yapmak lazımmış...

bytan

/etc gibi sistem klasörlerinde chown ile kendinize okuma/yazma hakkı, yetkisi vermemeye özen gösterin. Bu tür yetkilendirmeler için sudo komutunu kullanıyoruz. Örneğin:

sudo gedit /etc/fstab

ile okuma/yazma yetkisi ile dosyayı açmış oluruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

canosayan

diski birden çok parçaya böldüğünüzde illa her bölümü dağıtacaksınız diye bişey yok.
mesela bende bir windows alanı
bir kök / alanı var.
birde windows ile ortak çalışan ntfs multimedia var.

multimedia kısmınıda fstab ile otomatik olarak bağlıyorum.

eğer sıfırdan windowssuz kuruyorsanız sizin çok daha rahat olması lazım.
Chmod bizim işimiz.

sebastian

o zaman şöyle bi soru yönelteyim size

ubuntu üzerinden ntfs alana büyük dosya yazıldığında yani 4-5 hatta 10gb lık tek bi dosya yazıldığında problem olurmu?
@heartsmagic tanır cnr falan bana problem olur hdd yi bozarsın demişti
nitekim bende bi deniyim dedim ubuntu+vista kullanıyordum

40gb vista 10gb ubuntu+1gbswap
geri kalan ntfs alanı olarak benim depo idi bütün downloadlar oraya iner ve indirdiğimde sadece HD filmdir
en kötüsünün boyutu tek mkv dosyası 4.5gb civarı. 29gb lık tek bi dosya indirmişliğimde var çok şükür :D
nitekim işte ubuntu dan torentle bi film indirmeye başladım sonra photoshop kullanmam gerektiği için windows a döndüm filme de kaldığım yerden devam ettim

artık tam hatırlamıyorum o günmüydü yoksa sonramı oldu windows üzerinde sürekli mavi ekran almaya başladım ekranda klasikdir sadece 1sn görünür ( o 1sn de ne için görünüyorsa artık ) tek dikkatimi çeken ntfs yazmasıydı
sonra biraz kurcaladım falan baktım windos u açıp ne zaman HDD nin o bölümünü kullanmaya başlasam yani torrent i açıp download a başlasam bilgisayar reset atıyordu

ubuntu ya geçtim baktım oda diskin o ntfs kısmına hiç bişey yazmamaya başladı
HDD bozuldu diye düşündüm

komple HDD yi sildim tek parça haline getirdim gene 2-3 kez formatladım falan sonra 50 / 250gb olarak hdd yi ntfs formatında biçimledim
50 ye vista kurdum 250gb lık alanı gene download alanı olarak kullandım hiç bi sorun çıkmadı 2-3 hafta kadar hiç bi problem yaşamadım
işte şimdi 9.04 ubuntu çıkınca hdd yi komple sildim ubuntu kurdum

çok fazla laf kalabalığı oldu yani linux da iken ntfs ye dosya yazdırmak sakatmıdır onu merak ediyorum...

mesela harici diskim var ntfs formatında
6.5gb lık iso indirdim şimdi onu ubuntu üzerinden hariciye atıp desktop pc de çalıştırcam ama 25mb/sn ile kopyalamaya başladı dosyayı yaklaşık 1.5a geldi ve şuan 2.5mb/sn ile kopyaladığını yazıyor

ntfs ile linux ayrı dünyaların insanı anladığım kadarı ile :D

garafatma

Soruna kısa bir yanıt vereyim, depo olarak kullandığım ikinci (slave) diskim ntfs formatlı. Sebebi bazen söküp işyerine getirmemden ve ext3'ü göstermek için uğraşmak istemememdir. Ubuntu, arch, mint gibi birçok dağııtımı kurup, ardından ntfs oolan bu diskime birçok veri attım. Herhangi bir problem çıkmadı, çıkmamasıda gerekir diye düşünüyorum. Eğer doğru anladıysam herhangi bir problem yaşamazsın

canosayan

sıfırdan kurduğuna göre çok gerek yok ntfs e.
ama sorun çıkacağını sanmıyorum. sürekli olarak ntfs olan alandan çalışıyorum. herhangi bir problem olmuyor.

windows a ihtiyacım olduğu müddetçe ntfs e de ihtiyacım olacak. windows ihtiyacım ise bitecek gibi gözükmüyor.
Chmod bizim işimiz.

sebastian

normal küçük dosyalarda bi problem yok 3-5-10 300-500mb da problem yokta benim dediğim gibi 3gb 5 gb lık tek dosyalar la çok haşırneşir şekilde transfer yapıyormusunuz?

heartsmagic

Tanıdığım kim anlayamadım ben?

Ne büyük dosyalarda ne de küçük dosyalarda bir sorun yaşamadım ben. Gerek NTFS->ext3, gerekse ext3->NTFS yollarıyla kopyalama/taşıma/indirme yapıyorum.

sebastian

cnr dzn mobildepo dan

peki dosya transfer hızında da mı bir problem yok çünki ben harici diske veri aktarırken dediğim gibi 25mb/sn ile gönderiyor sonra birden bi düşmeye başlıyor 2.5mb/sn ile dosya transferi yapıyor ntfs harici diske

heartsmagic

Çınar'a sevgiler o zaman :)
Bende 24-25MB/saniye ile yapıyor transferi ve hiç azalmıyor bu. Eğer harici diskinde ikinci bir güç kablosu varsa onu da takmayı dene. Zira bazı disklerde bu güç problemi olmakta.

sebastian

heartsmagic

3.5" o zaman. Bendeki 3,5"'lik diskte de sorun yok. Ancak bazı disklerde sorun yaşandığını gördüm. Örneğin bu forumda 1TB'lik bir disk için arkadaş sorun bildirmişti.

sebastian

500gw WD var bende sanmıyorum sorunun kaynağı o olsun mesela şimdi macosx den yazıyorum onda da dosya transferi yaptım onda hiç bi problem yok, vista da zaten olmuyordu bi tek ubuntu oda 9.04 de oldu 8.10 da problem yoktu aslında :s

heartsmagic

Senin problemin sürmesi garip. Ben 9.04 ile hiçbir performans kaybı yaşamıyorum şu an harici disklerimde.