[Çözüldü] Vlc media player sorunu

Başlatan celebron, 25 Nisan 2009 - 19:50:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

celebron

Arkadaşlar geçen gün ubuntu 9.4 yükledim ve bir film sever olarak bana lazım olcak ilk programı yani vlc media playerı yükledim. Ancak depolara vlcnin yeni versiyonu(0.9.9a) var. Yalnız yeni versiyonda video çıktısını xvideo output diye ayrı bir pencerede gösteriyor ve vlcnin kontrol kısmıda ayrı bir pencere halinde duruyor. Anlıcağınız filmi durdurmak vs için 2 saat aktif pencereyi değiştirip tuşlara basmak gerekiyor.(Durdurmak için space tuşu * var demeyin başka kontroller için gene ana pencereye gitmek gerekcek) Sorum ise bunu  düzeltmenin bir yolu warmı veya intrepiddeki versiyonu(0.9.4 olması lazım) nasıl jauntye kurabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

Bedreddin

Öncelikle film için SMPlayer kullanmanızı tavsiye edeceğim, forumda ilgili başlık vardı. Daha kullanışlı bir program VLC'ye göre bence ;) Sorununuz için de, Araçlar > Tercihler > Arayüz Ayarları > Arayüz Türü altında "Videoyu arayüzle tümleştir." seçeneğini seçmeniz çözüm sanıyorum.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

utferd

bende o seçenek seçili olduğu halde yine görüntü ayrı pencerede, çok kurcalamama rağmen bir çözümünü bulamadım, geliştiriciler böyle uygun gördüler demekki
utferd.wordpress

celebron

O şeçenek zaten aktif buraya yazmadan önce baya kurcaladım ama normal bir oynatıcı gibi olmuyor
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

Bedreddin

Bayadır kullanmıyordum VLC, bende de seçili olmasına rağmen ayrı açıyor. Zaten 720p ripleri de oynatmıyordu VLC, en iyisi SMPlayer'a geçmek :)
      bu hasret bizim!

celebron

Evet şu anda yükledim artık diziler smplayerdan olcak gibi :D Yalnız açılışta mplayer versiyonu eski dedi onu güncellememe gerek varmı yoksa depodaki versiyonla kalsa olurmu?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: celebron - 25 Nisan 2009 - 21:17:19
Evet şu anda yükledim artık diziler smplayerdan olcak gibi :D Yalnız açılışta mplayer versiyonu eski dedi onu güncellememe gerek varmı yoksa depodaki versiyonla kalsa olurmu?

Normal bir güncelleştirme sırasında o da güncelleniyor sanırım.

ironic

Aynı sorun bende de var. Sorun VLC' den kaynaklanıyor. 1.0 sürümünde sorun çözülmüş. Geriye dönük çeşitli sorunlar olduğundan eski sürümlerde sorun giderilemiyormuş.. 1.0 ı bekleyeceğiz artık.

celebron

Alıntı yapılan: Fuzûli - 25 Nisan 2009 - 21:15:46
Bayadır kullanmıyordum VLC, bende de seçili olmasına rağmen ayrı açıyor. Zaten 720p ripleri de oynatmıyordu VLC, en iyisi SMPlayer'a geçmek :)
Arkadaşım senin tavsiyene uyup Smplayera geçtim. Ancak daha oynattığım ilk vidyoda sorun çıktı. Verdiği hata mesajı
Alıntı Yap
/usr/bin/mplayer -noquiet -nofs -sub-fuzziness 1 -identify -slave -vo xv -ao alsa -zoom -nokeepaspect -framedrop -nodr -double -input conf=/usr/share/smplayer/input.conf -stop-xscreensaver -wid 56623119 -monitorpixelaspect 1 -ass -embeddedfonts -ass-line-spacing 0 -ass-font-scale 1 -ass-styles /home/celebron/.config/smplayer/styles.ass -fontconfig -font Arial -subcp ISO-8859-9 -vid 0 -aid 1 -sub /home/celebron/Masaüstü/Lost -S05 E13 - The Story of the Oceanic Six (Türkçe).srt -subpos 100 -cache 2000 -ss 657 -osdlevel 0 -no-correct-pts -vf-add screenshot -slices -channels 2 -af equalizer=0:0:0:0:0:0:0:0:0:0 /home/celebron/Videolar/Lost.S05.Catchup.Special.720p.DivX-PLUBE.divx

MPlayer 1.0rc2-4.3.3 (C) 2000-2007 MPlayer Team
CPU: Intel(R) Core(TM)2 CPU         T5300  @ 1.73GHz (Family: 6, Model: 15, Stepping: 2)
CPUflags:  MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
Compiled with runtime CPU detection.
mplayer: could not connect to socket
mplayer: No such file or directory
Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.
Terminal type `unknown' is not defined.

Playing /home/celebron/Videolar/Lost.S05.Catchup.Special.720p.DivX-PLUBE.divx.

Cache fill:  0.00% (0 bytes)   
AVI file format detected.
ID_VIDEO_ID=0
[aviheader] Video stream found, -vid 0
ID_AUDIO_ID=1
[aviheader] Audio stream found, -aid 1
VIDEO:  [DX50]  1280x720  24bpp  29.970 fps  1800.2 kbps (219.7 kbyte/s)
SUB: Detected subtitle file format: subviewer
SUB: Read 721 subtitles.
SUB: Adjusted 196 subtitle(s).
ID_FILE_SUB_ID=0
ID_FILE_SUB_FILENAME=/home/celebron/Masaüstü/Lost -S05 E13 - The Story of the Oceanic Six (Türkçe).srt
SUB: Added subtitle file (1): /home/celebron/Masaüstü/Lost -S05 E13 - The Story of the Oceanic Six (Türkçe).srt
ID_FILENAME=/home/celebron/Videolar/Lost.S05.Catchup.Special.720p.DivX-PLUBE.divx
ID_DEMUXER=avi
ID_VIDEO_FORMAT=DX50
ID_VIDEO_BITRATE=1800152
ID_VIDEO_WIDTH=1280
ID_VIDEO_HEIGHT=720
ID_VIDEO_FPS=29.970
ID_VIDEO_ASPECT=0.0000
ID_AUDIO_FORMAT=8192
ID_AUDIO_BITRATE=384000
ID_AUDIO_RATE=0
ID_AUDIO_NCH=0
ID_LENGTH=2515.21
xscreensaver_disable: Could not find XScreenSaver window.
GNOME screensaver disabled
[ass] auto-open
Opening video filter: [screenshot]
[ass] Init
[ass] Updating font cache.
==========================================================================
Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
Selected video codec: [ffodivx] vfm: ffmpeg (FFmpeg MPEG-4)
ID_VIDEO_CODEC=ffodivx
Forced audio codec: mad
Opening audio decoder: [liba52] AC3 decoding with liba52
Using SSE optimized IMDCT transform
Using MMX optimized resampler
AUDIO: 48000 Hz, 2 ch, s16le, 384.0 kbit/25.00% (ratio: 48000->192000)
ID_AUDIO_BITRATE=384000
ID_AUDIO_RATE=48000
ID_AUDIO_NCH=2
Selected audio codec: [a52] afm: liba52 (AC3-liba52)
AO: [alsa] 48000Hz 2ch floatle (4 bytes per sample)
ID_AUDIO_CODEC=a52
Starting playback...
VDec: vo config request - 1280 x 720 (preferred colorspace: Planar YV12)
VDec: using Planar YV12 as output csp (no 0)
Movie-Aspect is 1.78:1 - prescaling to correct movie aspect.
ID_VIDEO_ASPECT=1.7778
[swscaler @ 0x896d370]SwScaler: using unscaled yuv420p -> bgr24 special converter
VO: [xv] 1280x720 => 1280x720 Planar YV12  [zoom]
X11 error: BadAccess during XSelectInput Call
X11 error: The 'ButtonPressMask' mask of specified window has probably already used by another appication (see man XSelectInput)
X11 error: MPlayer discards mouse control (reconfiguring)
[ASPECT] Warning: No suitable new res found!
[ass] PlayResX undefined, setting 512.
[AO_ALSA] Unable to find simple control 'PCM',0.
[Mixer] No hardware mixing, inserting volume filter.
[AO_ALSA] Unable to find simple control 'PCM',0.
[ass] Glyph 0x85 not found, reselecting font for (Arial, 80, 0)
[ass] fontconfig_select: Using default font: (Arial, 80, 0) -> /home/celebron/.mplayer/subfont.ttf, 0
[ass] Error opening font: /home/celebron/.mplayer/subfont.ttf, 0
Yeni konu açıp konu kirliliği olmasın diye burda sordum.

xwes

Alıntı yapılan: celebron - 25 Nisan 2009 - 21:17:19
Sorun çikarmazsa ne ala, çikarirsa;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8489.0.html
:)

celebron

Orda yazılanları buraya yazmadan önce yaptım arkadaşım ama ne yazıkki bi işe yaramadı :(

Bedreddin

O zaman kendi sitesinden bir arama yapıp, benzer bir şey yoksa hata raporlayabilirsin.
      bu hasret bizim!

ironic

VLC nin kararlı 1.0 sürümünü beklemek istemeyenler  svn sürümünü indirebilirler. Denedim ve sorunsuz çalışıyor.

https://launchpad.net/~kow/+archive/ppa

Mevcut sürümü tamamen kaldırmak için;

sudo apt-get remove vlc

ve

sudo apt-get autoremove

komutlarını verin.

Alıntı Yap
vlc-data_1.0.0~
libvlccore0_1.0.0~
libvlc2_1.0.0~
vlc-nox_1.0.0~
libx264-67_
vlc_1.0.0~

32 bit için ; i386
64 bit için; amd64

Paketlerini indirip kurmanız yeterli. Firefox video eklentisi olarak VLC kullanmak isteyenler ayrıca;

Alıntı Yapmozilla-plugin-vlc

Paketini indirebilirler. (Totem kadar başarılı değil )

İsteyenler depo kodu olarak ekleyip yükleyebilirler. Adreste jaunty depo kodları ve key adresi mevcut.

celebron

@ironic Çok teşekkürler şu anda linuxde değilim ama geçince sonuçları buraya yazıcam

NuCLeuS

ironic, dediklerini yaptım. vlc 1.0 ve vlc-nox başta kurulmadı. Verdiği hata buydu.
Hata: Conflicts with the installed package 'vlc-plugin-esd' ( Versiyonu 0.9.9a olduğu bilgisayarda kurulu olan vlc-plugin-esd ile uyumlu değil. )
bu hatayı verirse vlc-plugin-esd yi synaptic'ten kaldırın.
Onun dışında ironic'in Alıntı kısmında yazdıklarını kurun. Bendede aynı problem vardı. Şimdi düzgün çalışıyor. Saolasın ironic ;)

celebron

@ironic çok sağol sonunda vlc ye kavuştum :)