[Çözüldü] Synaptic'in verdiği hata

Başlatan kenan, 24 Nisan 2009 - 20:02:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kenan

Slm,ubuntuma LimeWire indirdim, paketi kurmak istadim sypanic hata veriyor. ingilizcem yok aşağdaki hatayı veriyor lütfen yardım edebilirmisiniz?teşekkür ederim. Error : Dependency is not satisfiable: sun-Java-6jre| icedtea-Java7-jre-sun-java6-jdk |icedtea-java7-jdk.Özür dilerim bir ricam daha var,bu yazdıklarımı kopyalayarak nasıl göndrebilirim .Lütfen adım adım yazabilirmisiniz .çok teşekkür ederim

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 24 Nisan 2009 - 20:02:03
Slm,ubuntuma LimeWire indirdim, paketi kurmak istadim sypanic hata veriyor. ingilizcem yok aşağdaki hatayı veriyor lütfen yardım edebilirmisiniz?teşekkür ederim. Error : Dependency is not satisfiable: sun-Java-6jre| icedtea-Java7-jre-sun-java6-jdk |icedtea-java7-jdk.Özür dilerim bir ricam daha var,bu yazdıklarımı kopyalayarak nasıl göndrebilirim .Lütfen adım adım yazabilirmisiniz .çok teşekkür ederim
Jaba eklentilerini kurman gerek ilkten sudo apt-get install sun-Java-6jre| icedtea-Java7-jre-sun-java6-jdk |icedtea-java7-jdk
Konsoldan bişey kopalamak istiyorsanız mause ile seçiniz sonra sağtık kopyala diyiniz.

kenan

Tutunamayan

@kenan LimeWire yapısı gereği çalışmak için Java'ya ihtiyaç duyar. Java'yı da şöyle kurabilirsin:

Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim yolundan uçbirim'i açıp:

sudo apt-get install sun-java6-jre

Kodunu girdiğinde uçbirim'de yukarı doğru akan yazılar göreceksin. Bu Java'nın yüklendiğini gösteriyor. Bu yazılar belli bir konuma geldiğinde uçbirim ekranı renklenecek ve senden "Java Sözleşme Onayı" isteyecek. Ancak sen mouse imlecini hareket ettiremeyeceğinden klavyedeki "tab" ve ardından enter (ikisine aynı anda değil sıra ile) tuşuna basıp sözleşmeyi onaylayacaksın. İşlem tamamlanacak.

Ekleme: Ben yazana kadar By_Mihni arkadaşımız da yazmış. İkisi de aynı kapıya çıkıyor. Dilediğini kullan. :)
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

kenan

şimdide şu hatayı veriyor,sun java6-jre paketi mevcut değil,ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.Bunun anlamı paket kayıp,eskimiş olabilir yada başka bir yazılım kaynağında mevcut olabilir.E:sun-java-jre- paketinin kurulum adayı yok. teşekkür ederim.

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 24 Nisan 2009 - 20:35:07
şimdide şu hatayı veriyor,sun java6-jre paketi mevcut değil,ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.Bunun anlamı paket kayıp,eskimiş olabilir * ya da başka bir yazılım kaynağında mevcut olabilir.E:sun-java-jre- paketinin kurulum adayı yok. teşekkür ederim.
sudo gedit /etc/apt/sources.list
alta şunu ekleyin
deb http://dk.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy universe multiverse
daha sonra  konsola gelip
sudo apt-get update
sudo apt-get install sun-java5-bin

sudo apt-get install sun-java5-jdk

kenan

özür dilerim elektirikler gitti hemen deniyorum . teşekkür ederim

kenan

Slm, dünden beri uğraşıyorum netice alamadım.ilk komutu yazıyorum enter yapıyorum  sources.list sayfası açılıyor, bu sayfada komut yazabilecek 7 boş satır var hepsine ikinçi komutu yazarak denedim enter yapıp konsola gelip üçünçü komutu yazıp enter yapıyorum .Komut sayfasına birsürü yazı iniyor.En alttaki 2 satır şöyle E:Some index files failed to download ,they have been ignored,or old ones used instead. E:dpkg was interrupted,you must manually run dpkg -- configure -a,to correct the problem.

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 16:11:20
Slm, dünden beri uğraşıyorum netice alamadım.ilk komutu yazıyorum enter yapıyorum  sources.list sayfası açılıyor, bu sayfada komut yazabilecek 7 boş satır var hepsine ikinçi komutu yazarak denedim enter yapıp konsola gelip üçünçü komutu yazıp enter yapıyorum .Komut sayfasına birsürü yazı iniyor.En alttaki 2 satır şöyle E:Some index files failed to download ,they have been ignored,or old ones used instead. E:dpkg was interrupted,you must manually run dpkg -- configure -a,to correct the problem.

konsola şu komutu yazıkdıktan sonra tekrar devam edermisiniz
dpkg --configure

heartsmagic

dpkg -- configure -a problemi defalarca geçti forumda. Arama yapman durumunda sorununu çözebilirdin. Ayrıca java için bir şey yapmaya gerek yok. Şunları yap, durumu bildir:

sudo dpkg --configure -a
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kenan

dpkg interrupted,you must manually run dpkg --configure -a to correct the problem.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Nisan 2009 - 16:14:53
dpkg -- configure -a problemi defalarca geçti forumda. Arama yapman durumunda sorununu çözebilirdin. Ayrıca java için bir şey yapmaya gerek yok. Şunları yap, durumu bildir:

sudo dpkg --configure -a
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

Düzelttim.

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 16:27:48
dpkg interrupted,you must manually run dpkg --configure -a to correct the problem.
sudo dpkg --configure -a
Dediyiniz.

kenan

(pres RETURN to try agein,no + RETURN to abort) +

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 16:34:26
(pres RETURN to try agein,no + RETURN to abort) +
Kava kurulumundamı sorun veriyor daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha güzel cevaplar verebiliriz.

kenan

ilginize teşekkür ederim acemiyim ,nasıl ayrıntılı bilgi verebilirim?

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 16:40:37
ilginize teşekkür ederim acemiyim ,nasıl ayrıntılı bilgi verebilirim?

Şunları konsolda tek tek uygularmısınız.
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f
sudo apt-get install sun-java6-bin
sudo apt-get install sun-java6-jdk

kenan

Bir ve ikinçi komuttan sonra,Press RETURN to try again,no+RETURN to abort. üç ve dördünçü komuttan sonrada,E:Unable to lock the administration directory-(/ var/ lib/ dpkg /) is another process using it?

heartsmagic

Synaptic ve başka açık bir yükleme programı kuruluysa kaldır bunu. Daha sonra tekrar dene.

@By_Mihni jdk'ya gerek olmaz sanırım. sun-java6-jre yeterli olmalı Limewire için.

kenan

yüklme proğramı kurulu olduğunu nasıl anlarım?

By_Mihni

Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 16:58:22
Bir ve ikinçi komuttan sonra,Press RETURN to try again,no+RETURN to abort. üç ve dördünçü komuttan sonrada,E:Unable to lock the administration directory-(/ var/ lib/ dpkg /) is another process using it?
sudo rm /var/lib/dpkg/lock

dedikten sonra @heartsmagic dediği sun-java6-jre kurarmısın.
Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 17:32:46
yüklme proğramı kurulu olduğunu nasıl anlarım?
Synaptic ve ekle kaldır gibi program yükleme  yöneticileri açıkmı demek istedi.

kenan

kenan

By_Mihni

sudo killall apt-get
dedidikten sonra bilgisayarı yeniden başlatırmısınız.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kenan - 25 Nisan 2009 - 17:35:48
command not found

@kenan lütfen bize verdiğin komutları da göster. Elle yazmana gerek yok, kopyala yapıştır yapabilirsin burada.