9.04 ile gelen birkaç sorun

Başlatan esrama, 24 Nisan 2009 - 18:33:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

9.04 ü kurdum. Ekran kartım ATI. 8.04 ve 8.1 deki gibi başlangıçta ati ekran kartını yükleyip etkinleştirmemi istedi. Sorunsuz yaptım ve sistemi yeniden başlattım. Daha sonra compizi açmaya kaktığımda tekrar driver aramaya başladı (bu eskiden olmuyordu) birşeyler download ettikten sonra yükledi ve sistemi yeniden başlatmamı istedi öyle compizi devreye soktu. Compiz açıkken (ki compiz config settings programından neredeyse tüm özellikleri iptal ettim) vlc, smplayer (zaten bu sürümde bu sorunlu bu forumda da bahsi geçti ki böyle olması çok ilginç bir eski versiyonu olması videoyu açamayacağı anlamına gelmez), totem player ile video açtığım zamam sistemde aşırı derecede bir kasılma oluyor. CPU da çok çok aşırı bir yükselme yok, fakat kasılmalar aşırı oluyor. Bu şekilde keisnlikle video izlenmez.

Son olarak ufak bir şey daha sormak istiyorum. Ubuntu sistem açılışında benim şifremi aldıktan sonra gnome masaüstünün açılması yaklaşık 10-12 saniye ve programların yüklenmesi de 5-6 saniye alıyor. Eskiden bu zaman aralığı çok çok daha azdı. Sizlerde de böyle mi ?

canosayan

evet masaüstü biraz daha geç geliyor fakat 9.04 daha hızlı.

dün kurunca ölçtüm. açma düğmesine basıp grubu geçip şifremi girip kullanmaya başlamam 52 sn sürdü
Chmod bizim işimiz.

esrama

Aynı durum bende de var. Şifremi ve kullanıcı adımı girmem 3 saniye, conky başlagıçta sistem açık kalma süresi 55 oluyor.
Fakat bu video seyredemem çok can sıkıcı birşey :( Compiz kapalı iken videolar çok rahat oluyor.

xxx3

Alıntı yapılan: esrama - 24 Nisan 2009 - 23:30:10
Aynı durum bende de var. Şifremi ve kullanıcı adımı girmem 3 saniye, conky başlagıçta sistem açık kalma süresi 55 oluyor.
Fakat bu video seyredemem çok can sıkıcı * bir şey :( Compiz kapalı iken videolar çok rahat oluyor.
O birazda ekran kartınızın ati olasından kaynaklanıyor  ati ekran kartlarından tam verim alınamıyor ubuntuda arkadaşıma kurmuştum onunda ekran kartı ati idi benim bilgisayarımdan çok daha iyi bir bilgisayardı fakat compiz efekleri biraz donuk çalışıyor sanki sistem kasılıyor gibi bir his oluşturdu bende ayrıca compiz açıkkende video izlenmiyordu.

localhost

ATI ekran karti sürücü nedir. ATI 9.4 te veya yeni X te birinde sorun var.  Normal bir sekilde kurulmuyor ATI driveri. aticonfig --initial xorg.conf isleme yapiyor ama xorg.conf tamamen bos duruyor. :) Tabi sonra GDM gelmiyor. :) sonra bir sürü is yaptiriyor.... Demek istedigim ya Sürücüde bir anormallik var * ya da X` stabil degil.
Linux LPIC1 - MCSA

xxx3

Alıntı yapılan: Kirmizi - 25 Nisan 2009 - 00:06:16
ATI ekran karti sürücü nedir. ATI 9.4 te veya yeni X te birinde sorun var.  Normal bir sekilde kurulmuyor ATI driveri. aticonfig --initial xorg.conf isleme yapiyor ama xorg.conf tamamen bos duruyor. :) Tabi sonra GDM gelmiyor. :) sonra bir sürü is yaptiriyor.... Demek istedigim ya Sürücüde bir anormallik var * ya da X` stabil degil.
Arkadaşımı yeni sürüme geçiricem yukarda belirttiğim gibi ati kullanıcısı sanırım biraz daha bekliyecek söylediklerine bakılırsa.
Elle kurulunca aynı sorunu yaratıyor mu ? Şu ati ile Xorg bir türlü barışamadı. Acaba sorun ubuntu cephesinde mi ati cephesinde mi çünkü benim bildiğim ati chip setli kartlar hep sorunlu olmuştur  :(

localhost

Ubuntuya hep kendim ATI sürücüsünü kurdum :) Hic hazir paket kurmadim bugüne kadar. ATI sürücüleri bildigim bileli sorunlu X`te. Kimde hata belli degil. Olaya windows cephesinden bakacak olursak, ATI kartlarini iyi yapiyor ama bir eksigi var Oyun firmalarina ve Linuxlere yazilim bakimindan iyi destek saglayamiyor. Bu yüzden bir adim geride Nvidia karsisinda...
Linux LPIC1 - MCSA

xxx3

Alıntı yapılan: Kirmizi - 25 Nisan 2009 - 00:16:49
Ubuntuya hep kendim ATI sürücüsünü kurdum :) Hic hazir paket kurmadim bugüne kadar. ATI sürücüleri bildigim bileli sorunlu X`te. Kimde hata belli degil. Olaya windows cephesinden bakacak olursak, ATI kartlarini iyi yapiyor ama bir eksigi var Oyun firmalarina ve Linuxlere yazilim bakimindan iyi destek saglayamiyor. Bu yüzden bir adim geride Nvidia karsisinda...
Haklısınız hatta sürücü bakımından çok geride ben nvidia kullanıcısıyım (7400 go) son sürücü 180.44 işini gerçekten çok iyi yapıyor eski 177 sürücüsünden çok daha güzel  :D