Unetbootin (Linux'unuzu Usb Diskinize Kurun Ve Her Zaman Yanınızda Taşıyın)

Başlatan Artikozgurum, 24 Nisan 2009 - 15:08:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Artikozgurum

Unetbootin

Program Hakkında Biraz Bilgi: Unetbootin programı sayesinde linux dağıtımlarını kolayca usb ve hard diskinize kura bilirsiniz programı burayı tıklayarak web sitesinden en güncel sürümünü indiriniz.
İkinci olarakta ana panelden Sistem > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisi'ni tıklayınız kullanıcı şifrenizi sorarsa yazın ve tamam diyerek paket tönetici programını başlatınız ve p7zip-full paketini bularak kurunuz.

Programın Çalıştırılması: Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra unetbootin-linux-323 isimli programın simgesini sağ tıklayınız Özellekler > Erişim Hakları Bir program gibi çalışmasına izin ver seçenegini işaretleyiniz ve Kapat diyerek çıkınız.

Sonra Console(Uçbirim)' açınız şu kodu yazınız: sudo nautilus eğer kullanıcı şifrenizi sorarsa yazın ve tamam diyerek root(yönetici) olarak dizinlere erişimi sağlayınız yeni açılan pencereden unetbootin'i indirdiğiniz dizinden bularak kullanınız.

HasanAkinci

usta ben bunları yaptım ancak olmadı biras yardımcı olursan sevinirim

Not: Daha rahat okunması için mesajı kalın karakterle yazmamaya dikkat edelim.

Artikozgurum

Sorun tam olarak ne anlamadım programı hiçmi açamadınız yoksa işlemleri yaptınızda bilgisayar flash diskiniz ile çalışmadımı eğer bilgisayar flash diskiniz ile açılmadıysa bilgisayarın bios'undan bazı ayarlar yaparak bilgisayarınızı usb ile çalıştırmalısınız. Eğer sorunun ne olduğunu adaha açık anlatırsanız forumda  herkes elinden geldiği kadar size yardımcı olmaya çalışır.

FıratikUS

Selamlar.
Dediğiniz yöntemleri tek tek gerçekleştirdim sadece natuliusu açtıktan sonra (unuetbooting'i indirdiğim yer masaüstüydü) açılan pencerede malesef gözükmedi,arama yaptım bulunamadı.Büyük olasılıkla benim acemiliğimden kaynaklanıyordur,Debian kullanırkende natuliusdan çok çekmiştim....!!?
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

iKo

FıratikUS

Alıntı Yapve root(yönetici) olarak dizinlere erişimi sağlayınız yeni açılan pencereden unetbooting'i indirdiğiniz dizinden bularak kullanınız.
burayı anlamadım :D

Malik

sudo nautilus

Şunu terminale girdikten sonra bir pencere açılacak ve oradan unetbooting'i nereye indirdiyseniz o dizine gidin ve kullanmaya başlayın. Yetki vermeniz gerekiyor yani.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

FıratikUS

Çok pardon açılan pencerede sadece dektop vardı tıklayıncada boş çıkıyordu:)şimdi oldu ama çok teşekkürler chilekesh..

FıratikUS

Umarım yanlış yapmıyorumdur.dev/sda1 olarak gördü usb diski ama baya bir zaman alıcak gibi işlemin bitmesi.vindovzun olduğu dizin olmasından kuşkulandım:))

heartsmagic

Alıntı yapılan: firaticus - 23 Mayıs 2009 - 21:57:10
Alıntı Yapve root(yönetici) olarak dizinlere erişimi sağlayınız yeni açılan pencereden unetbooting'i indirdiğiniz dizinden bularak kullanınız.
burayı anlamadım :D

sudo nautilus ile Nautilus'u açtıktan sonra root yetkilerine sahip olursun. Bunu söylemek istemiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FıratikUS

Tamam onu anladım hallettim orasını.Galiba unetbootin usb diski hem boot edilebilir yapıyor hemde netten dosyaları indirip taşınabilir
linux haline getiriyor?

FıratikUS

Tamda öyleymiş,hem boot edilebilir hemde seçtiğimiz linux sürümünü usb diske kuran bir program ve süper bir uygulama bence.@artikozgurum'e bu güzel paylaşımı için teşekkür ederim..

aynshtein

Programın adının Unetbootin olduğunu hatırlatmak isterim. Sadece Linux dağıtımlarının çalıştırılabilir versiyonlarını yapıyor. 64bit işletim sistemlerinin ISO'larını yazarken bazı sorunlar olduğunu söyleyenler mevcut. 32 bit sistemler için hiç sorun yok. Çok başarılı bir program. Ama aynı işlevi, Ubuntu'nun System > Administration menüsündeki "Create Startup Usb Disk" programı da yapıyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

FıratikUS

Bu programın en güzel tarafı wubi gibi, elinizde iso dosyası yoksa bile menüsünden istediğiniz dağıtımı seçerek dağıtımı indirip bootable disk şeklinde kurulumuda yapması.Ben şuan zenwalk kurulumu yapıyorum ama dediğiniz gibi 64 bitde sorun yaşanıyormu deneyip öğrenicem,sistemim 64 bit çünkü....

kaansef

# 28065

kozanibo

merhaba. taşınabilir hdd me iso yu bu program ile kuruyor, boot menüsünden usb aygıtı seçiyor olmama rağmen hdd boot olmuyor.

gparteddan veya başka bir yerden mi ayarlamam lazım başlatılabilmesi için? hdd de iki bölüm var. iso yu yüklediğim yer hangi bayrağa sahip olmalı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Aralık 2009 - 19:25:51

dağıtımı attığım bölüm ntfs - mi olacak fat32 mi :)

bytan

Boot etmeye çalışıyor da mı olmuyor? Basit bir soru olacak ama bios'ta ilk boot aygıtı olarak taşınabilir diskin seçili mi? :) Son olarak hangi dağıtım? :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kozanibo

evet seçtim... boot etmeye çalışıyor. bir disk çıkartın ve yeniden başlatın gibi bişey diyor. taşınabiliri çıkarınca tabiki diğer işletim sistemi açılıyor :D

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

bytan

:)

Aslında olması lazım. :) Bu seferlik unetbootin yerine ubuntu'nun kendi uygulamasını kullansan olmaz mı? :)

usb-creator-gtk

PF @ ST

kozanibo