Cpufreqd ve Jaunty (kernel 2.6.29.1)

Başlatan hasansahin, 24 Nisan 2009 - 15:06:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Jaunty'de işlemcim 1000mhz x 2 görünüyordu. (cat /proc/cpuinfo) İşlemcim :  AMD X2 3800+ (gerçekte 2000x2 olması gerekiyor)
cpufreqd ve cpufrequtils paketlerini yükledim ve başlangıçta cpufreqd servisini çalışmasına izin verdim.
Şimdi işlemci hızım 2000mhz x 2 olarak görünüyor. Ama sisteminde aman aman bir hız farkı göremedim.
Bunun sebebini bilen varmı?
cpufreqd servisi mademki böyle önemli işler yapıyor. Neden varsayılan olarak dağıtıma dahil edilmiyor?

NOT : Varsayılan jaunty çekirdeği ile (2.6.28-11) baktım. İşlemci hızlarım yine eski halindeydi. Yani çekirdekle direkt alakası olduğunu düşünemiyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

O normal bir olay değil mi? Sistem rahat durumdayken işlemciler asgari seviyede çalışır. Yük bindiğinde azami hıza çıkar. Bende Ubuntu altında hep böyle olmuştur. Hoş dizüstü kullandığım için sorunsuz olabilir benim sistemim, bazı masaüstü bilgisayarlarda sorun yaşanabiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Dizüstü için katılıyorum, masaüstü için çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü performans kayıpları oluşuyor.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 24 Nisan 2009 - 15:06:11
Jaunty'de işlemcim 1000mhz x 2 görünüyordu. (cat /proc/cpuinfo) İşlemcim :  AMD X2 3800+ (gerçekte 2000x2 olması gerekiyor)
cpufreqd ve cpufrequtils paketlerini yükledim ve başlangıçta cpufreqd servisini çalışmasına izin verdim.
Şimdi işlemci hızım 2000mhz x 2 olarak görünüyor. Ama sistemimde aman aman bir hız farkı göremedim.
Bunun sebebini bilen varmı?
cpufreqd servisi mademki böyle önemli işler yapıyor. Neden varsayılan olarak dağıtıma dahil edilmiyor?

NOT : Varsayılan jaunty çekirdeği ile (2.6.28-11) baktım. İşlemci hızlarım yine eski halindeydi. Yani çekirdekle direkt alakası olduğunu düşünemiyorum.
Ne gibi bir beklentiniz vardı'ki ?  :)

Kendim Emi-Freq kullanmaktayım ve Cpufreqd ile aynı işlemi yaptığının kanaatindeyim.

Ne gibi durumlarda faydasını görebilirsiniz Örn:
Bir uygulama (gimp) ile açacağınız yüksek boyutlu bir dosyayı (resimi) yüklerken,daha kısa sürede işlemini tamamladığını görebilirsiniz. Tabi eğer applet ulaşılabilir son Mhz(performance) konumundaysa.  :D

Başka örnekler:
Bir sabit diskten diğer diske dosya kopyalanırken,(bilhassa hard diskinizin rpm'ine bağlı)
ffmpeg ile dosya formatı dönüştürülürken,
rezound gibi işlemciye yük bindirebilen uygulamalarda,
gözle görülür farklar oluşuyor(çok abartılı olmasada).  +  3D chess'te rakip daha mantıklı hamle yapıyor  :P

Sistemi direk etki edecek bir faydası olmuyor maalesef (openOffice'in daha çabuk açılması gibi) ,zaten Ubuntu yeteri kadar hızlı bana göre.
Yani gerekli durumlarda işlevini gayet iyi yapıyor  ;)