Sabit diskin otomatik bağlanması

Başlatan ScaryMan, 23 Nisan 2009 - 11:17:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Bu dosya paylaşımı ile ilgili benzer bir sorum olacak.

Benim müzik dosyalarım sabit diskimin Windows kurulu kısmında ve ben Ubuntu'da Rhythmbox ile bu kısımdan okutup dinliyorum müziklerimi. Yalnız şöyle bir sorun var. Rhythmbox'ı açınca, eğer o oturumda daha önce hiç Windows kısmına erişim yapmamışsam Müziklerim "Kayıp Dosyalar" diye bir alt sekmede gözüküyor. Daha sonra şifremi girip Windows dosyalarına erişim sağladığımda Rhytmbox otomatik olarak o kayıp dosyaları "Müzik" sekmesine atmaya başlıyor.

Ancak her seferinde bunu yapması bilgisayarı haliyle bi yavaşlatıyor. Windows kısmına şifre girip erişim yapmasam bile müziklerimi dinlemenin bir yolu yok mu? Rhytmbox'ta Müzik konumunu Windows klasörü olarak mı göstermeliyim?

localhost

HDD otomatik mount seklinde ayarli degilmi?  Nautilus ile baktiginizda yine ayni klasör oradami ? Sorunuz bu basliga uygun degil.
Linux LPIC1 - MCSA

ScaryMan

Sanırım otomatik mount değil. Bakmaya çalıştığımda zaten o kısım gözüküyor ancak içine girmeye çalıştığımda şifremle giriş yapmam gerekiyor.

Pardon, dosya paylaşımı dediği için buraya yazayım dedim başka bir başlık açmaktansa.

localhost

sudo apt-get install ntfs-config
sudo ntfs-config
Kücük bir pencere acilacak ve icinde /dev/sdaX gibi birsey yazar. Buradaki X senin windows dosya sistemlerinin bulundugu yer. karsisina adlandirma yapacaksin. Windows veya WinYedek gibi seyler yazip "uygula" diyeceksin.
Linux LPIC1 - MCSA

ScaryMan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Nisan 2009 - 12:03:59
sudo ntfs-config
Kücük bir pencere acilacak ve icinde /dev/sdaX gibi birsey yazar. Buradaki X senin windows dosya sistemlerinin bulundugu yer. karsisina adlandirma yapacaksin. Windows veya WinYedek gibi seyler yazip "uygula" diyeceksin.

Teşekkürler. Başlığı kirlettiğim için özür dilerim. Bir moderatör arkadaş benim mesajlarımı silebilir isterse.

bytan

Konuyu böldüm. Buradan sorunun çözümüne devam edebiliriz. Tabii hala çözümlenmediyse?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ScaryMan

Otomatik mount etmeye ayarladım şimdi düzgün çalışıyor. Ancak bir sorum olacak bununla ilgili. Otomatik mount etmeyi fstab'dan kapattığım zaman bu sefer Windows kısmına erişemiyorum: "Sadece Root erişebilir" tarzı bir hata alıyorum. Bunu eski haline getirmenin yolu nedir? Yani ntfs-config yüklemeden önceki duruma getirmenin.

localhost

windows bölümünü fstabtan kapattiginizda kimse o bölüme erisemez. Cünkü hdd sisteme baglanmamis demektir. Elle baglamak istiyorsaniz. Bu konuda forumda baya bir bilgi var. Yetkilerde sorun varsa

sudo chown kullanici_adi -R /nerde/windows
Linux LPIC1 - MCSA

ScaryMan

Hayır, sadece noauto'ı sildim. Tamamen kapatmış değilim ki?

localhost

Linke bir göz atin bakalim. Belki sorununuza cevap alabilirsiniz...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=283131
Linux LPIC1 - MCSA

btermeli

Storage Device Manager, synapticde pysdm diye aratabilirsin.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Şu an son durum nedir ben anlayamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

@heartsmagic

Ntfs-config ile otomatik bağlanmayı ayarladıktan sonra fstab'dan ayarları tekrar eski haline döndürünce Ntfs kısma erişimi engelliyor da.

Peki, şu an sabit diskimin Windows kurulu kısmı otomatik olarak bağlanıyor. Bu durumda Ntfs kısmını her türlü rahat okuması lazım değil mi? Yani ben Rhythmbox ile müzik dinlerken önceden olduğu gibi bazen takılmalar gerçekleşiyor da. Acaba işlemcinin o anki yoğunluğuyla mı ilgili bu durum yoksa Ntfs-config'de mi bir sorun oldu?

Not: Her açılışta masaüstünde gözüken sabit disk kısmının gözükmesini engellemek için de gconf-editor -> Apps/Nautilus -> Desktop izleyip volumes_visible seçimini kaldırmak işe yarıyormuş sanırım. Ancak bu ayarı yapmadan önce o kısmın bağlanmamış olması gerekir sanırım. Bunu da masaüstündeki simgeye sağ tıklayıp "Sistemi Ayır" dersek gerçekleştirebiliriz?

heartsmagic

NTFS'den dolayı olacağını sanmıyorum. İşlemci yükü olabilir sorun. Eğer sistemin çok yüke sahipse daha hafif bir oynatıcı seçebilirsin.

Volumes_visible için bağlı olması veya olmaması değiştirmez diye biliyorum. Sen o işlemi yaptığında bölümler görünmeyecektir.

ScaryMan

Rhythmbox çalışırken bilgisayarda bi yavaşlık oluyor açıkçası. Klasörlerimde falan dolanırken baya bi yavaş oluyor. Rhythmbox'ı kapar kapamaz geçiyor bu yavaşlık. Amarok mu kullanmalıyım?

heartsmagic

Amarok, Banshee, Audacious,.. Alternatif çok. Ancak bende Rhythmbox sorunsuz çalışmakta.

ScaryMan

Hmm. Bir de alternatiflerini deneyeyim. Çünkü sadece Rhythmbox çalışırken oluyor bu. Bu alternatifler arasında en hafifi hangisidir?

heartsmagic

Audacious. Ancak kendisi daha çok Winamp'a benzer.
Bu konuda bir anketimiz var, o başlık da sana fikir verecektir.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ScaryMan - 25 Nisan 2009 - 18:56:48
Hmm. Bir de alternatiflerini deneyeyim. Çünkü sadece Rhythmbox çalışırken oluyor bu. Bu alternatifler arasında en hafifi hangisidir?

En hafif kelimesini duyunca yazmadan edemedim. ocp'yi deneyebilirsin. Konsol tabanlı bir müzik çalar. Geçen sene kurduğum hali daha zordu, şimdi biraz daha kolaylaştırmışlar. :)

sudo aptitude install opencubicplayer

Forumda da konusu mevcut.

localhost

@ihtiyar Said  heheheheh koptum desem yeridir simdi :) Adi cok güzel
Linux LPIC1 - MCSA

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Kirmizi - 25 Nisan 2009 - 21:45:32
@ihtiyar Said  heheheheh koptum desem yeridir simdi :) Adi cok güzel

Sen bir de programı kurduktan sonra gör, adından daha güzel. :)

localhost

Mp3 yokki bende hic :) 650GB HDD var. Bos bos duruyor hepsi :) Birilerinden albümler almam lazim:)
Linux LPIC1 - MCSA

mehmetktu63

Alıntı yapılan: localhost - 23 Nisan 2009 - 12:03:59
sudo ntfs-config
Ben yukarıdaki kodları uyguladım. Sabit diskimden masüstüne attığım kısayol direk açılabiliyor ama bu sefer de sabit diskim kayboldu. Yardım lütfen
" Zira helal dairesi geniştir. Keyfe kafi gelir.  Harama ihtiyaç bırakmaz."    Bediüzzaman

heartsmagic

Nasıl kayboldu? Kendiliğinden bağlarsan her seferinde görürsün oturumu açınca. Elle yapmak yerine pysdm uygulamasını kurup arayüz üzerinden de yapabilirsin.

miller88

Alıntı yapılan: localhost - 23 Nisan 2009 - 23:05:19
windows bölümünü fstabtan kapattiginizda kimse o bölüme erisemez. Cünkü hdd sisteme baglanmamis demektir. Elle baglamak istiyorsaniz. Bu konuda forumda baya bir bilgi var. Yetkilerde sorun varsa

sudo chown kullanici_adi -R /nerde/windows
Teşekkürler.
http://postimg.org/image/dasra7l2n/