Yazılan iso'larda benzetim sorunu

Başlatan ihtiyar said, 23 Nisan 2009 - 21:56:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

3 defa Ubuntu 9.04 indirdim, hepsinde de benzetim sırasında hata verdi. Linux Mint KDE'yi açıp K3B ile denedim, onda da sorun verdi. Bu konuyu da nereye açacağıma emin olamadım. Donanımımda mı, yazılımlarımda mı yoksa iso'larda mı sorun var?

Başka iso denemedim, bir de herhangi bir iso deneyeyim Ubuntu dışında.

Not: md5 kontrolü normal çıkıyor.

omerismail

bende de beta rc ve en son yeni sürümlerinin kurulumunda
restart yapınca saatlerce bir tire şeklinde yanıp sönüyor. restart yapmıyor ve elle manual kapatıyorum.
ayrıca ext4 seçsemde seçmesemde
end_request: I/O error: dev.sr.0 sector 1291336
[1039.685660] sr.1:0:0:0:[srO] device not ready: add. sense medium not present
ve rakamların değişik halinde 10-15 satır hata veriyor
anlamadım sebebi nedir.
sıkıldım ya
selamlar

heartsmagic

Benzetim sorunu nasıl bir sorun?
Konsoldan ISO yazmayı bir dene bakalım hata olarak bir şey döndürüyor mu?

cdrecord -v dev=/dev/sr0 speed=4 driveropts=burnfree -dao -eject -overburn -data /nerede/bu.iso

Haliyle sr0 sende değişik olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Nisan 2009 - 22:21:27

cdrecord -v dev=/dev/sr0 speed=4 driveropts=burnfree -dao -eject -overburn -data /nerede/bu.iso

Benzetim yap diye bir seçenek var ya, onu işaretliyorum. CD yazma işlemi bittikten sonra iso'daki verilerle CD'dekileri kontrol ediyor sanırım, bir yerde hata var, dosya bozulmuş olabilir filan diyor. Ama kurulum sırasında hata vermiyor, RC'yi böyle kurdum.

Tutunamayan

Şimdi şöyle birşey var: Ben de 9.04'ü indirdim. .iso'yu CD'ye K3b ile yazarken; ilk başta benzetim yapıyor, eğer seçeneği işaretlersek. Bunda bir sorun yok. md5 kontrolünü de yapıyor, bunda da bir sorun yok. Ancak CD'yi yakmaya başlayıp bir yandan da yaktığı veriyi kontrol ederken, yakma işlemi bitiyor. Yazdığı veriyi kontrol işleminin sonunda hata veriyor. Ancak bu CD'de bir sorun olmuyor.

Yanlış anlamadıysam; bizim "benzetim" dediğimiz şey Nero'nun "sahte yazım"ı gibi birşey. Yani aslında benzetimde değil, yazılan verinin kontrolünde hata alıyoruz. Tabii bunlar benim acemi aklımın çıkarsamaları tamamen temelsiz de olabilir..
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Dilaver Gurdag

9.04'ün son çıkan beta ve rc sürümlerinde cd'ye kopyalarken de kurulumda da hiç bir sorun çıkmadı. Normal sürümü henüz indiremedim.

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 23 Nisan 2009 - 22:25:43

Benzetim yap diye bir seçenek var ya, onu işaretliyorum. CD yazma işlemi bittikten sonra iso'daki verilerle CD'dekileri kontrol ediyor sanırım, bir yerde hata var, dosya bozulmuş olabilir filan diyor. Ama kurulum sırasında hata vermiyor, RC'yi böyle kurdum.

Benzetim seçeneğini işaretlediğimde her cd kopyalama işleminde hata veriyor. Ubuntu iso'larıyla ilgisi olmayabilir.

iKo

aynı problem bendede var cd ye yazamıyorum iso olarak görmüyor... sizde 3 defa indirmişsiniz zaten... tanımıyor imgburn ?

nedir çözümü anlamadım kurabilen var mı 9.04 ü cd ye yazıp ?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Dilaver Gurdag - 23 Nisan 2009 - 22:39:04
Benzetim seçeneğini işaretlediğimde her cd kopyalama işleminde hata veriyor. Ubuntu iso'larıyla ilgisi olmayabilir.

Ubuntu iso'ları ile ilgisi olmayabilir dedim zaten. ;) Emin değilim ama. CD yazma işlemi bittiğinde başka iso yazdıracağım bir de.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: iKo - 23 Nisan 2009 - 22:46:10
aynı problem bendede var cd ye yazamıyorum iso olarak görmüyor... sizde 3 defa indirmişsiniz zaten... tanımıyor imgburn ?

nedir çözümü anlamadım kurabilen var mı 9.04 ü cd ye yazıp ?

Ben yazamıyor değilim, 4. kez yazıyorum hatta şu anda. :)

iso'nun üstüne sağ tıklayıp Disk Yazıcı ile aç dediğinizde ne oluyor?

ihtiyar said

Bu şekilde tekrar yazdırdım. Çıktının son satırlarını aktarayım.

Alıntı YapSense Key: 0x4 Hardware Error, Segment 0
Sense Code: 0x53 Qual 0x00 (media load or eject failed) Fru 0x0
Sense flags: Blk 0 (not valid)
cmd finished after 2.317s timeout 200s
wodim: Cannot eject media.
wodim: fifo had 11507 puts and 11507 gets.
wodim: fifo was 0 times empty and 10876 times full, min fill was 92%.

CD'yi tekrar taktım, Brasero'yu açtım ve "bütünlüğü denetle" dedim.

Alıntı YapDosya bütünlüğü denetlemesi gerçekleştirilemedi.
Bir iç hata oluştu.

dedi.

canosayan

hım. eğer sorun isoda ise ne büyük prestij kaybı.

hani sakınılan göze çöp batar derrler belki çok fazla test yaptığınızdan olmuyordur? gerçi benbimde hata verdi ama ben md5 bile yapmadım
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 23 Nisan 2009 - 23:15:21
hım. eğer sorun isoda ise ne büyük prestij kaybı.

hani sakınılan göze çöp batar derrler belki çok fazla test yaptığınızdan olmuyordur? gerçi benbimde hata verdi ama ben md5 bile yapmadım

md5 sorunsuz çıkıyor, sistemi de kurdum bir sorun çıkmadı. Ama bu kafama takıldı. Başka bir iso denediğimde buraya aktarırım sonucu.

canosayan

bendede bir dosya hatası vermeye başladı.
peki iso yu sanal olarak kurmayı deneseniz. (kalıp dosyasını bağlayarak cd yi değil.)
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 23 Nisan 2009 - 23:19:38
bendede bir dosya hatası vermeye başladı.
peki iso yu sanal olarak kurmayı deneseniz. (kalıp dosyasını bağlayarak cd yi değil.)

Ben normal kurulum yaptım zaten bu hatalı dediğim CD ile, şu anda onun üzerinden yazıyorum. Yani sanal olarak kurmam da aynı kapıya çıkar. Sanırım bu yazılım hatası iso değil.

canosayan

hım. şu an itibariyle grub 17 hatası.
ubuntu kısmı formatlandı ama cd kurmadı.isodan tekrar yazdıracağım.
Chmod bizim işimiz.

canosayan

ikinci cd de yükleme yapmadı bende. birde flash bellek numarası deneyeceğim.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Açıkçası ISO'yu indirip görmeden bir şey söylemem mümkün değil ama @ihtiyar Said senin aldığı hata pek ISO hatasına benzemiyor. Yazıcı ile ilgili bir sıkıntı olmasın veya CD?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Nisan 2009 - 00:31:11
Açıkçası ISO'yu indirip görmeden bir şey söylemem mümkün değil ama @ihtiyar Said senin aldığı hata pek ISO hatasına benzemiyor. Yazıcı ile ilgili bir sıkıntı olmasın veya CD?

Yazıcı ile olabilir de 4 tane CD denedim. Daha önce aynı marka CD'lere iso yazdırmıştım. Başka bir iso yazdırdığımda aktaracağım sonucu.

canosayan

bende bir çok durum denedim.

ilk denememde iso yu üzerine tıklayıp yaz diyerek bir cdye düşük hızda yazdım. (cd galatasaray lisanslı ürünü dandik değil)
yazım işlemi hata vermeden bitti yüzde 50-60 arasında input putput hatası vererek kurulum bitti. bu işlem 15 dakika kadar sürdü

İkinci denememde live cd üzerinde baresso ile bir dvd ye kaydettim. (philips) yazım hızı olarak 4x kullandım 1. deki gibi aynı noktalarda sorun yaşadı. 15 dakika kadar sürdü.

3 denemem ise 8.10 üzerinde aynı isodan usb startup disk oluşturarak oldu. flash bellek hatasız oluşturuldu. hatasız kuruldu. işin bir diğer ilginç yanı bu işlem 10 dakika anca sürdü. yani falsh belleğin performansı cd ve dvd den daha iyiydi. açıkçası bunu hiç ama hiç beklemiyordum. şu an 9.04 açık bu mesajıda ondan yazıyorum.

Bu işlemlerde tek iso iki farklı meya iki farklı yazım yöntemi başarısız oldu. gerçi deneyler tam kontrollü sayılmaz.
birinci ise u3 cruzer oldu.

sanırım cd ye yazılmak isoların pek hoşuna gitmiyor.
Chmod bizim işimiz.

iKo

ben biraz önce brasero da farkettim ki indirdiğim iso 251 mb siz de baktınız mı ? sanırım bir eksiklik var yani corrupted file or unknown format diyordu zaten sanırım corrupted olmuş oluyorz :) ben ubuntu nun kendi sitesinden indirdim ama ???

heartsmagic

Akşama bir bakayım şu ISO'lara.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Nisan 2009 - 10:17:11
bir de siz bakın bakalım hata bizde mi iso da mı?
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: canosayan - 24 Nisan 2009 - 11:06:21

Birden fazla kişi sorun yaşıyorsa ISO'da olma ihtimali yüksek. Ancak ISO'daki sorunlarda nasıl I/O hatası alınır bunu kavrayamadım henüz. Eğer herkesin sorunu farklıysa durum daha da karışık demektir.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Nisan 2009 - 11:25:55
Alıntı yapılan: canosayan - 24 Nisan 2009 - 11:06:21

Birden fazla kişi sorun yaşıyorsa ISO'da olma ihtimali yüksek. Ancak ISO'daki sorunlarda nasıl I/O hatası alınır bunu kavrayamadım henüz. Eğer herkesin sorunu farklıysa durum daha da karışık demektir.

bende ikiside ı/o hatası verdi fakat ciddi anlamda flash bellek kurulumu beklemediğim bir performans gösterdi.
bir cdnin dosya kopyalama hızı benim bilgilerime göre flash bellekten daha hızlı idi.
Chmod bizim işimiz.

iKo

herkes ubuntu.com dan mı indiriyor bir arkadaşım torrent den indirmiş o cd ye de yazabiliyor, live usb de oluşturabiliyor ve 699mb fln...

düzgün bir şekilde çalıştırabilen varsa download link i verebilir mi lütfen... zaten şu an ubuntu nun sitesinden de download edemiyorum, bekletiyor...