Notebook'uma ubuntu kuramiyorum...

Başlatan ZooM, 23 Nisan 2009 - 16:08:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Vista isletim sistemi vardi diski 3e boldum C(20 GB) D(100GB) E(180GB) diye. Ama ubuntu kurulmuyor bekliyorum loading progress bar'i bir turlu ilerlemiyor... İnternette arastirdim. XP ye gecis icin Sata driverleri lazim diyordu. Ubuntu icinde mi aynisi gerekli ? kurudgum Ubuntu 9.04 indiridm onu kuruyorum... ama olmuyor
If I was your vampyre...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ZooM - 23 Nisan 2009 - 16:08:23
Vista isletim sistemi vardi diski 3e boldum C(20 GB) D(100GB) E(180GB) diye. Ama ubuntu kurulmuyor bekliyorum loading progress bar'i bir turlu ilerlemiyor... İnternette arastirdim. XP ye gecis icin Sata driverleri lazim diyordu. Ubuntu icinde mi aynisi gerekli ? kurudgum Ubuntu 9.04 indiridm onu kuruyorum... ama olmuyor

Sistemi CD'den başlatıp kurmayı denediniz mi? -sanırım wubi ile kurulum yapmaya çalışıyorsunuz-

ZooM

w.ubi ile degil Live cd den direk ama olmuyor. suan desktopuma kuruyorum burdan calisiyor ve kuruyor.  elimdetki tum isletim sistemlerini deniyorum kurmuyor :( 8.04 bile kurmuyor... 
If I was your vampyre...

ZooM

ilk kurdugumda  ubuntyu yaziyor progress bar git gel yapmasi gerekirken yapmiyor... olay bu bi kademe ilerliyor ve oyle kaliyor
If I was your vampyre...

Gentwain

text mode da kurmayı denediniz mi?

ZooM

hayir text modede kurmayi bilmiyorum... yaridmci olursaniz denerim... suan bide sp3 lu XP ile deniyorum bakalim olacak mi diye...
If I was your vampyre...

Gentwain

Live Cd'yi başlattığınızda install ubuntu in text mode seçeneğini kullanacaksınız. Bunun yükleme ile ilgili problemlerinizi çözeceğini umuyorum.

Eğer ubuntuyu bir şekilde yüklediyseniz ama açamıyorsanız hata büyük olasılıkla ekran çözünürlüğünüzdedir.

ZooM

hayir yklemedim yuklesem illaki bi yere gelirim :) sp3 xp yi kurabiliyorum ama ama sp 2 ve oncesinde kuurlmuyor... ubuntu 9.04 de de loading progresbar penceresinde kaliyor. 8.04 de siyah ekranda  beyaz bi alt cizgi yanip sonuyor baskada bisey yok...
If I was your vampyre...

Gentwain

Windoz XP sp2 ve öncesini kurmak için hard diskinizin sata driverlarını yüklemeniz yeterli olacaktır. XP sp3 sata desteği sunuyor, onu kurabilmenizin sebebi bu. Ubuntu SATA problemi yaratmıyor, yüksek olasılıkla grafik yükleyiciyi kullandığınız için yükleyemiyorsunuz. text yükleyiciyle grafik yükleyici arasında kullanım açısından çok büyük fark yok. Text yükleyiciyle de yükleyemiyorsanız biraz düşünmem gerekecek :)

ihtiyar said

Bir de vista yüklü bilgisayarlara kilit konuyordu, XP vs. yüklenemesin diye. Böyle bir sorun da olabilir. Biraz bekleyelim, bu konuda tecrübeli arkadaşlar var.

ZooM

evet ama internette arastirdigim kadari ile SATA driverden kaynakli bi olaymis Ata oldugu icin diger xpler taniyamiyorlar... bunun icin bi kac islem yapiliyor yeniden sistem cdsi olusturup kuruluyordu suanki XP sp ozel edit TNCxp driverleri filan guncelleestirilmis bi sekilde. onu kuryorum. ardindan tekrar ubuntu yu deniyecegim. simdiki desktopuma ubuntu u kurdum cok muthis bi sey. cok hizli  eski isletim sistemlerime gore cok cok hizli... ama gel gorki desktopumda olmuyor :|
If I was your vampyre...

ZooM

xpyi kurdum ama ubuntu kurulmuyor :S
If I was your vampyre...

Gentwain

Kullandığınız grafik kartı nedir? Notebooklarda bazı nvidia kartları problem yaratabiliyormuş.

ZooM

ekran kartindan oldugunu sanmiyorum. Ekran kartim on board degil. ATI Mobility Radeon HD 3400 Series Ekran karti var.   diskler ile alakali oldugu dusncesindeyim hala...
If I was your vampyre...

Lifeless

Pc'nizin BIOS ayarlarına girip harddisc'in sata özeLLiğini disable yaparsanız yada IDE ye çevirirseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum iLk vista'yı silme çabamda benimde başıma gelmişti.

ZooM

bi bakayim da laptopta ide dersem ide soketiyle baglanti yapilmasi gerekmezmi yada performansini dusurmez mi ?
If I was your vampyre...

Lifeless

Yoo ben bi fark göremedim SATA'yı disable yaptım aslına bakarsan çok amatörce bi çözüm benimki ancak beni bu şekilde aşmıştım 2. sistem olarak kurduktan sonra tekrar SATA'yı etkinleştirip SATA'nın imkanlarından faydalanabilirsin.

ZooM

bios a girdim ama oyle satayi disable etme gibi birsey yoktu phonixBIOS kullaniliyor ama bulamadim...
If I was your vampyre...

ZooM

simdi birde solaris kurmayi deniyecem. ama onunda turkce dil destegi olmamasi nedeni ile tercihim deil ama dunyanin en iyi isletim sistemi secildi :)
If I was your vampyre...

ZooM

solarisdede login pass istiyor  CD key gibi bisi galiba cozemedim ondan dolayida bisey yapamadim.. :\ off daraldim :\
If I was your vampyre...

ZooM

Kesin bi bilgisi olan kimse yok mu ? ubuntu ya mail mi atsak ne yapsak ? skldim artik sabahtan beri  ugras ugras olmuyor ya vista yada SP3lu XP kullanmak zorundayim... varmi boyle sacma bisi ya...
If I was your vampyre...

erginemr

SATA sürücüler hakkında benim de pek bilgim yok ama en azından sorunun ne lduğunu öğrenmek adına:

Ubuntu Live CD açılışta F4 ya da F6 ile ulaşabileceğiniz seçeneklerden, parametrelerden "quiet splash" sözcüklerini silin ve sistemi bu şekilde başlatmayı deneyin. Böylece, ekrana Ubuntu ilerleme çubuğu yerine açılış mesajları gelecek ve nerede hata verdiğini görmüş olacağız.

ZooM

hocam hic bi sey anlamadim nasil yapicam ?
If I was your vampyre...

ZooM

@enginemr dedgiini yaptim ve [    4.624088] usb 1-1: new high speed USB device using echi_hcd and address 2 şeklinde uyariyi aliyorum ve orda kaliyorum...
If I was your vampyre...

bytan

USB üzerinde takılı bir şey mi var? Varsa çıkartıp dener  misin?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST