Dosya Paylaşımı (Ubuntu-xp)

Başlatan Garbis, 23 Nisan 2009 - 01:08:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Garbis

Merhaba Arkadaşlar
4 gün oldu özgürleşeli :)
Yavaş yavaş ön yargılarımdan kurtuldum. Ve linuxun Windowstan kat ve kat daha iyi olduğunu anladım.
Yalnız acemi olmamdan dolayı sıkıntılar yaşıyorum.
Ubuntu kurdum, virtualbox ile ayrı bir bölüm oluşturup xp kurdum aynı bilgisayara. Yani Linux üzerine Xp kurdum.

Şimdi ben bu iki işletim sistemi arasında dosya paylaşımı nasıl yapabilirim. Samba olayı varmış ama o 2 farklı bilgisayar içinmiş heralde.
İki sistem arasında kolaylıkla dosya paylaşımı nasıl yapabilirim. (Bir arkadaşın çok kolay yaptığına şahit oldum ama bende xp.vdi dosyası olarka görünüyor xp nin kurulu olduğu bölüm)

Tekrar herkese merhabalar, aranızda olmaktan mutluyum :)

localhost

Virtualbox acilir. Ayarlar bölümünden "paylasilan dizinler" sekmesine gelinir. Bu sekmeden Ubuntu üzerinde bir klasörü paylasim icin secilir. Virtualbox üzerinden windows baslatilir. Windows Network bölümüne geldiginizde paylasima actiginiz dosya otomatik olarak görünmesi gerekiyor. Virtualbox üzerinde Linux kurulu sistemde bu sekilde calisiyor. Hatta bu sekilde bir ayar yapmanizada gerek yok sanirim. Sadece Ubuntu üzerinde bir dosyaya paylasim verirseniz. Vbox üzerinden Windows network acildiginda görünmesi gerekir.

Ubuntu üzerinde dosya nasil paylastirilir: Bir klasörün üzerine gelinir. sag tikla>paylas sekmesine gelerek ilgili yerler aktiv edilir.
Linux LPIC1 - MCSA

Garbis

dostum ağ bağlantılarım bölümünde linuxta paylaşım verdiğim dosya görünüyor ama kullanıcı adı ve şifre istiyor. Normal root ve kullanıcı şifrelerini denedim ama olmuyor. Bilmediğim, linux un kendiliğinden atadığı bir şifre dahamı var acaba?

Sadalmelik

senin denediğin yöntem bende çalışıyor. kullanıcı adı şifre bölümünede ubuntudaki kullanıcı adım ve şifremi girdiğimdede açılıyor. fakat ilk denememde yasak hatası verdi. 2. ve 3. denememde oldu. üst üste tekrar dene o zaman olacaktır. bide etkisi çok olurmu bilmiyorum ama çalışma gruplarının ikisininde aynı olması gerekli olabilir.  yani ikiside workgroup yada ikiside ev-ağı veya mshome olması gerek diye düşünüyorum.

Garbis

Yok dostum ya yine kabul etmiyor kullanıcı adı ve şifreyi.
İkiside workgroup olarak kayıtlı ama olmuyor :S

localhost

Windows`a putty indirip ssh ile linux`e baglanmaya calis bakalim :)
ssh kullanici_adi@ubuntu_ip_adresi
Sambayi kurup deneme yapabilirsin.

Linux LPIC1 - MCSA