fujitsu siemens amilo m1450g Realtek ALC880 ses kartımın sürücüsü

Başlatan aydin, 21 Nisan 2009 - 21:39:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aydin

merhaba arkadaşlar.
ubuntuyu kurdum ama ses kartımı tanımadı galiba. fujitsu siemens amilo m1450g laptop un sürücüsü gerekiyor. Realtek ALC880 internette biraz araştırdım windows sürücüsü var. yardımlarınızı bekliyorum.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

aydin

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) SATA Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
01:03.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
01:0a.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB22/A IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)
01:0c.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

aydin

akşam biraz uğraştım.
anladımki laptobumun hoparlöründen ses gelmiyor.
mikrofon çıkışına ses sistemi taktığımda sesi alıyorum.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

aydin

düzeltme yapıyorum
kulaklık çıkışına taktığımda sesi alıyorum.

garafatma

yine konsoldan

alsamixer komutu ile gerekli ayarları kontrol et bence o zaman
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Yine bir ALSA derlemesi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Kendime Not-2: ALSA başlığını mutlaka güncelle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aydin

Card: PulseAudio                                                             │
│ Chip: PulseAudio                                                             │
│ View: [Playback] Capture  All                                                │
│ Item: Master                                                                 │
│                                                                              │
│                                     ┌──┐                                     │
│                                     │▒▒│                                     │
│                                     │▒▒│                                     │
│                                     ├──┤                                     │
│                                     │OO│                                     │
│                                     └──┘                                     │
│                                   100<>100                                   │
│                                  < Master >                                  │

sonuna kadar açık

heartsmagic

@aydin şu başlıktaki yöntemi dener misin?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

Dikkat edeceğin husus orada verilen alsa paketlerinin sürümleri eski. İlgili bağlantılara gidersen daha yeni sürümleri göreceksin (tarihe dikkat etmen gerekiyor ayrıca). En azından denemiş oluruz.

aydin

aydin@aydin-laptop:~/alsa$ wget -c ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.18a.tar.bz2
--2009-04-26 06:20:38--  ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.18a.tar.bz2
           => `alsa-driver-1.0.18a.tar.bz2'
ftp.alsa-project.org çözümleniyor... 160.217.9.25
ftp.alsa-project.org[160.217.9.25]:21 bağlanılıyor...

burda dakikalarca bekliyor. bağlanamadı diyor tekrar deniyor.

localhost

FTP sitesinde bir sorun var sanirim. Baglanti gerceklesmiyor.

wget -c ftp://ftp.task.gda.pl/pub/linux/misc/alsa/driver/alsa-driver-1.0.19.tar.bz2 Buradan indirin. Yeni sürümü bu

Sizin indirdiginiz ile benim verdigim arasindaki degisiklikleri ögrenmek istiyorsaniz asagidaki linke bakin.

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Changes_v1.0.18_v1.0.19
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

ALSA başlığını güncelledim. Yansılar için teşekkürler @Kirmizi.
Jaunty kullanıcıları için bir de not düştüm.