Grub hakkında ?

Başlatan Ya$in, 20 Nisan 2009 - 19:34:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ya$in

Merhabalar

Benim hdd'de 2 windows (önceden kurdum) ve 1 Ubuntu var.Windows1 i eklediğimde karşıma MBR geliyor * ya da Windows2 yi eklediğimde aynı sayfa geliyor karşıma ve iki windows'u gösteriyor.ama ben Grub'dan 2'sini isimlendirip yani Windows1 ve Windows2 gibi olsun diyelim Wİndows1 e tıkladğımda Windows1 in hiç * bir şey sormadan açılmasını istiyorum.

Not : 2 Windows kurulu iken gelen ekran.(Sadece windows Ubuntu yokken) ve Ubuntu kurdukdan sonra GRUB'dan ekleyince aynı ekran geliyor windowsuda ekleyince.

Nasıl yapabilirim ?

Selametle

bytan

Aşağıdakinin çıktısını ekleyin:

sudo fdisk -l
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Ya$in

fdisk -l çıkdısı ;

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        2040    16386268+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            2041        4590    20482875    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3            4591        8878    34443360   83  Linux
/dev/sda4            8879        9729     6835657+  82  Linux takas / Solaris
/dev/sda5            2041        4590    20482843+   7  HPFS/NTFS

2 NTFS formatlı disk var ve ikisinde de windows kurulu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ya$in - 20 Nisan 2009 - 19:34:28
Wİndows1 e tıkladğımda Windows1 in hiç * bir şey sormadan açılmasını istiyorum.

Bu kısmı anlamadım ben, tıkladığında ne soruyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ya$in

Bakın sorunum şu tekrar anlatıyım ;

Normalde 2 windows kurulu iken bir sayfa gelir.

Microsoft Windows Professional

Böle gözüküyor ya.Sonra ubuntu kurdum ve Windows a tıkladğımda yine bu sayfa geliyor.Sonra dedim grub'a ben kendim ekleyince diyelim /sda3 de windows olsun. sda3 yeride hda0,2 yapıyorum.Grub'a ekliyorum.TIkladığımda ise yine yukarıdaki MBR sayfası geliyor.Yani iki windowsda gözüküyor.Bu windowsları GRUB'a ekleyip tıkladğımda açabilir miyim ?

heartsmagic

Kısacası Windows'lar açılmıyor?

/boot/grub/menu.lst dosyanı görmemiz gerekiyor bu durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ya$in

Evet windowslar açılıyor.Ve GRUB gibi seçim yapıp giriyorum benim istediğim ise GRUB'a Windows1 ve Windows2 gibi ekleyip girmek GRUB'dan girmek :)

Windows boot.ini dosyasından isimleri değiştirebiliyorum ve birisini sildim :) boot.ini dosyasından ve Ubuntu'daki windows a tıklayınca açılıyor :) Ama windows boot.ini dosyasına windows2 yi ekleyince GRUB'dan tek bir tıklamayla açılmıyor.Galiba bunun çaresi yok GRUB'da :) çünkü grub ile ilgili bir sorun yok :) GRUB'a ekliyorsun tıklayınca araya windows giriyor 2 tane olduğu için tek olunca sorun çıkmıyor.

Konunun kapanmasını istiyorum :)

Saolun selametle :)

zeitgeist

Daha önce bir başlıkta @bytan bu konuyla ilgili Ubuntu Forums tan link vermişti. Ben de senin gibi iki Windows kullandığım için ilgimi çekmiş ama uygulamaya vakit bulamamıştım. O linkte gruba bir kaç işlemin ardından senin istediğin özelliği eklemeyi başarmışlar. Ancak @bytan'ın o mesajını bulmak lazım.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bytan

Dünden beri vakit buldukça bende o mesajı ve @ironic'in veridği linki arıyordum @zeitgeist. :)

Windows'a ait seçim ekranını aradan çıkartan bir örnek vardı ubuntuforums'ta W7 ve Vista üzerinden anlatılan.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1050353
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7413.msg91458.html#msg91458

Oradaki gibi harf değişimine girmeden çözülebilir mi bir denemek lazım:

title      Windows 1
root      (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader   +1

title      Windows 2
root      (hd0,1)
savedefault
makeactive
chainloader   +1

title      Windows 3
root      (hd0,4)
savedefault
makeactive
chainloader   +1
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

zeitgeist

@bytan,  ;)

@ya$in,

Buradaki tavsiyelerle olumlu bir netice alırsan başlığa aktarırsın, böylece benzer isteği olanlar için (ben.), iyi bir örnek olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

localhost

Alıntı yapılan: Ya$in - 21 Nisan 2009 - 16:59:08
Bakın sorunum şu tekrar anlatıyım ;

Normalde 2 windows kurulu iken bir sayfa gelir.

Böle gözüküyor ya.Sonra ubuntu kurdum ve Windows a tıkladğımda yine bu sayfa geliyor.Sonra dedim grub'a ben kendim ekleyince diyelim /sda3 de windows olsun. sda3 yeride hda0,2 yapıyorum.Grub'a ekliyorum.TIkladığımda ise yine yukarıdaki MBR sayfası geliyor.Yani iki windowsda gözüküyor.Bu windowsları GRUB'a ekleyip tıkladğımda açabilir miyim ?

Acabilirmisin bilmiyorum ama grub büyük ihtimal 2 windows`u diger uygulamalar seklinde algiliyor ve sana 2 secenegi gösteriyor. Bunu ögrenmenin bir yolu var. Windowsta bulunan boot dosyalarini buraya yapistir. Windowslar MBR ye nasil yazilmis bir bakalim.
Linux LPIC1 - MCSA