[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu 8.04 rastgele donma/çakılma

Başlatan Yahuda, 29 Nisan 2008 - 05:22:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yahuda

Merhaba, Ubuntu'nun yeni versiyonunun çıkmasının verdiği azimle Windows'tan Linux'a temelli geçeyim dedim. AMD 64bit 3800+ x2 işlemcisine sahip olduğum içinse 64bit'lik versiyonu indirdim. Şu anda onu kullanıyorum, ancak işletim sistemi her an çökebilir. : )

En başta sorunumun Firefox temelli olduğunu düşünmüştüm ancak Firefox'u açmadığım zamanlarda da sistem çökebiliyor. Çoğu zaman tek yapabildiğim fareyi hareket ettirmek oluyor. Bu gibi durumlarda herhangi bir yere tıklamam mümkün değil. SysRq + REISUB ile sistemi yeniden başlatıyorum. Kimi zaman fare hareket dahi etmiyor. Böyle durumlarda tek yapabildiğim şey kasa üzerindeki reset düğmesine uzanmak. Kimi zamansa ekran kararıyor, öylece bekliyor. Ya da sistem kendini yeniden başlatıyor.

Sistemi yeniden yükledim bir iki defa, sorun devam etti.

Dün gece 8.04 32-bit indirdim, bugün onu yüklemek için cdyi taktığımda no-apic hatası verdi. Geçen sene Pardüs'u denemek istediğim zaman da aynı hatayı vermişti, bir şekilde çözmüştüm ancak internete bağlanamıyordum.
(NOT: Daha denemedim ancak bu sorunun çözümünü buldum sanırım: http://pantsgreen.blogspot.com/2006/11/ubuntu-fglrx-noapic-ethernet-card.html)

Şu anda yanıbaşımda Ubuntu'nun 7.04, 7.10 (64-bit), 8.04 (32-bit ve 64-bit) sürümleri mevcut. Bu sefer daha önce yaptığım gibi Linux'a iki üç gün bakıp Windows'a geri dönmek istemiyorum. Zaten sistemimden de sildim. Sorunumun çözümü var mıdır, bulunabilir mi? Olmazsa bu elimdekilerden hangisini sisteme yükleyeyim?

Yardım ederseniz sevinirim. : )

ufuk_k

Size 32 bitlik sürümü öneriyorum. Livecdyi boot ederken safe graphic modunda (F4 ile yapılıyor sanıyorum) ve noapic parametresi ile boot ederseniz sanırım sorun olmayacaktır. Ama sorununuzun kaynağı büyük ihtimalle BIOS güncellemesi. Anakartınızın BIOSunu sayfasına girerek yönergelerle güncellerseniz noapic sorununu çözersiniz. Parametrelerin kullanımı sanırım /boot satırına -noapic pci=noapic acpi=off gibi eklemeler yapmak. Hatta BIOSu güncelledikten sonra bu parametreleri kullanarak/kullanmadan 64 bit sürümü de bir deneyin derim. Belki ordaki sorun da çözülecektir.

Yahuda

BIOS'u güncelledim ancak sorunum çözülmedi. Hâlâ çakılmalar yaşıyorum. Ve 32-bit'i tekrar denediğimde yine no-apic sorunu çıktı. Birazdan 32-bit'i no-apic ile deneyeceğim, umarım sorunsuz bir şekilde girerim internete.

Yahuda

32-bit yükledim, birazcık araştırma ve deneme yaptım. Sorun ATI sürücüsünden, Compiz Fusion'dan en az birinde. Compiz Fusion sorunu hakkında şöyle bir adres vereyim: http://forum.compiz-fusion.org/showthread.php?t=8065

Şu anda ATI Hızlandırılmış grafik sürücüsü aktif değil ve problem yaşamıyorum. Ancak tabi ki sürücü olmadan da olmuyor. : ) Birazdan eski sürücülere göz gezdireceğim. Umarım bir çözüm bulurum.

Lostasd

Çok yeni bir ubuntu kullanıcısı olarak aynı sorunu bende yaşıyorum, ATI hızlandırılmış grafik sürücüsünü aktif hale getirdiğim zaman inanılmaz derecede sistem zorlanıyor. Ubuntu açılış ekranından sonra seslerde dahi aşırı derecede bozulmalar , donmalar veya yavaşlama gibi problemler oluşuyor. Yapmak istediğim her işlemde bu problemler geçerli Web sayfaları , mp3'ler , videolar. Bazen uygulamalar hiç yanıt vermediği dahi oluyor.

Sormak istediğim,  Compiz genel sistem performansını dramatik şekilde etkileyebilecek bir uygulama mı? Anladığım kadarıyla Compiz görsel efekler , pencere menu animasyonları ile ilgili bir uygulama. Acaba bu animasyonlar harici manuel olarak bir ekran kartı sürücüsü yükleme şansımız varmı? Wine ile çalıştırdığımız oyunlarda performans etkisi olurmu?

Herhangi bir olumlu sonuca ulaşabilen bu başlik altında bilgi verebilirse çok sevinirim.

Sistem özellikleri : AMD 3000+ 64 / MSI K8N Neo 2 / Sapphire HD 2600 XT AGP / 4 x 512 MB DDR 500 Vitesta / 80 GB SATA  SAMSUNG

erginemr

Merhaba,

ATI sürücüsünü Ubuntu yazılım kaynaklarından mı, yoksa kendi sitesinden mi yüklediniz? Kendi sitesinden yüklemeyi denemek, yahut, bunu sizin için otomatik yapan ENVY'yi (http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html) kullanmak bir çözüm olabilir.

ufuk_k

Ekran kartı sürücüleri compiz için yüklenmiyor. Sadece yüklü olduğu zaman, compiz düzgün bir şekilde çalışıyor. Ati genelde linux sistemlerde sorun çıkaran bir kart. Sizin kartınız olan HD2600 ile ilgili forumda ve googleda bir arama yapın derim. Sürücünüz doğru şekilde yüklendiği zaman compiz makinanızı o kadar kasmaz. Çünkü eski bir makinanız yok, ama yine de tüm efektleri açtıgınızda elbette yavaşlama olacaktır, çünkü 3D olarak çalıştırıyorsunuz masaüstünü.
Wine ile çalıştırdıgınız oyunlara tabi ki performans etkisi olur. Sonuçta o ekran kartını kullanıyorsunuz, hatta sürücüler yüklü olmayınca wine ile oyun bile yüklenemeyebiliyor.
Ekran kartınıza odaklanın ve sürücülerini doğru bir şekilde kurmaya çalışın. Bu sorununuzu çözecektir.

Lostasd

Merhaba,

Yanıtlar için teşekkürler.

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Mayıs 2008 - 13:20:44
Merhaba,

ATI sürücüsünü Ubuntu yazılım kaynaklarından mı, yoksa kendi sitesinden mi yüklediniz? Kendi sitesinden yüklemeyi denemek, yahut, bunu sizin için otomatik yapan ENVY'yi (http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html) kullanmak bir çözüm olabilir.

Envyng grafik ortamda driver yüklemeye çalıştığımda  "apt api not stable yet" hatasi aliyordum, http://ati.amd.com/ 'dan *.run uzantili 64 bit icin driver indirdim ama kurmayi bir türlü beceremedim. Forumlarda Envyng ile ilgili başliklardan boğuşurken terminalde Envyng text menu kurulum tavsiyesine uyarak driver yüklemeyi başardım ve sistemi yeniden başlattıktan sonra Web sayfalarinda veya menü listelerinde sayfalari aşağı yukari hareket ettirmek istediğimde ekran donarak 1 satir hareket edebiliyor. Tekrar Terminal penceresinde  Envyng text menüyü kullanarak sürücüyü kaldırdım fakat Sayfa aşağı / yukari hareketleri hala donarak 1 satir ilerliyor :(

Alıntı yapılan: ufuk_k - 06 Mayıs 2008 - 13:42:18
Ekran kartı sürücüleri compiz için yüklenmiyor. Sadece yüklü olduğu zaman, compiz düzgün bir şekilde çalışıyor. Ati genelde linux sistemlerde sorun çıkaran bir kart. Sizin kartınız olan HD2600 ile ilgili forumda ve googleda bir arama yapın derim. Sürücünüz doğru şekilde yüklendiği zaman compiz makinanızı o kadar kasmaz. Çünkü eski bir makinanız yok, ama yine de tüm efektleri açtıgınızda elbette yavaşlama olacaktır, çünkü 3D olarak çalıştırıyorsunuz masaüstünü.
Wine ile çalıştırdıgınız oyunlara tabi ki performans etkisi olur. Sonuçta o ekran kartını kullanıyorsunuz, hatta sürücüler yüklü olmayınca wine ile oyun bile yüklenemeyebiliyor.
Ekran kartınıza odaklanın ve sürücülerini doğru bir şekilde kurmaya çalışın. Bu sorununuzu çözecektir.

Compiz'den tamamen vazgeçtim ama sorun Sistem > Yönetim > Hardware Drivers altindaki ATI Hızlandırılmış grafik sürücüsünü aktif hale getirmem ile başliyor, sistemi yeniden başlattiktan sonra seslerde bozulmalar uygulamalarda yavaşlik veya donma gibi sayısız problemler baş gösteriyor. Envyng ile yüklediğim ATI sürücüleri ile bu ATI Hızlandırılmış grafik sürücüleri arasında bir fark var mı ? 

heartsmagic

Envyng için aldığın hata ve çözümü forumda mevcut. Hatta en az 2-3 yerde vardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yahuda

Geçen zamanda neler yaptığımı yazayım. Envyng ile ekran kartı sürücüsü kurdum. Tam olarak kuruldu mu, emin olamadım ancak Görünüm menüsünden Görsel Efektleri Ekstra yapınca ekran bembeyaz oldu; ben de Ctrl+Alt+Backspace ile durumu kurtardım.

Daha sonra ayarları iyice karıştırdım sanırım. Bir ara çözünürlüğüm 640x480'di, düzelttim onu da.

Bugün en son olarak şuradaki adımları uyguladım:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide

Yine (deneme amaçlı olarak) SuperTux 2'yi açtığımda biraz oynadıktan sonra sistem çöküyor. Çökme süresi tamamen rastgele.
Ayrıca artık bilgisayar açıldığında sağ üst tarafta garip bir ünlem işareti beliriyor ve bazı programların çöktüğünü söylüyor. Simgeye tıklıyorum; hiç bir şey olmuyor.

Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi; ATI sürücüsünü deaktive edip Vesa sürücüsüne geçtiğimde bir sorun olmuyor. Ancak bu sefer de ekran kartımı düzgün bir biçimde kullanamıyorum.

Şöyle bir ekleme yapmalıyım; bundan epey önce 7.10 sürümünü yüklemiştim ve o zaman kısıtlanmış sürücüleri açtığımda böyle bir sorun yaşamamıştım.

erginemr

Sanırım ATI sürücüsünden ziyade, Hardy'de kurulu X ekran sunucusu Xorg v.7.3'de de bir problem var. Aşağıdaki bağlantıda, ATI ekran kartı sahipleri kurulum deneyimlerini paylaşmış:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=221320

Kendi modelinizi bir arayın isterseniz, belki işinize yarayacak bir şeyler çıkar.

Yahuda

Sanırım sorunumu çözdüm, buraya da yazayım. Sisteme formatı bastım, ardından sadece Envyng ile ATI sürücüsü kurdum. Şu ana kadar bir kere Compiz açıkken çakıldı, iki kere de ekran koruyucu açıkken. Ama bunların çözümü başka, internette rastlamıştım. O yüzden, bir daha rastgele çakılana kadar, sorunum çözülmüş sayılır.

Yardımlarınız için sağ olun. : )