[Arşiv][Çözüldü] Yazılım Desteği?

Başlatan Y-T, 29 Nisan 2008 - 03:20:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Y-T

Arkadaşlar mecburi bir microsoft kullanıcısı olarak aklıma takılan bu konularda bilgi almak istiyorum sizlerden. İşim gereği kullanmam gereken yazılımlarım var ve sanırım çoğunun linux desteği yok ve bendekiler tamamen windows altında çalışabilir sürümleri. Bu sürüm ve yazılımlar Ubuntu altında çalıştıramaz mıyız? Live CD inceledim ve etkilemedi desem yalan olur, biraz kurcaladım fakat çok memnun kaldığımı söyleyebilirim ki bazı linux dağıtımlarını inceleme fırsatım olmuştu, bunlar arasında en çok etkileyenler Pardus ve Ubuntu oldu. Kullanmak istiyorum ama dediğim gibi yazılımlarımı kullanamama sorunu var ve visual studio çalışıyorum açıkçası, linuce geçtiğimde ne gibi problemler yaşayabilirim  ::) bu gibi düşünceler kafamı karıştırdığından bir türlü cesaret edip, yükleyemedim. İşletim sistemim lisanslı olmasına rağmen rahatsızım windowstan sanki kendimi kısıtlı bir alanda gibi hissediyorum. Açıklamalarınızı bekliyorum ve eğer yardımcı olmak isteyen arkadaşlar ulaşmak isterlerse PM'den msn adreslerini verirlerse sevinirim. Sen kimsin kardeşim diyenler: Buraya Tıklayabilirler.

Ve birde bu konuda artık bir gelişim gösterilmesi taraftarıyım, windows için yazılmış yazılımlar hazırlanan bir paketle linux altında kullanabilir hale getirilebilir diye düşünenlerdenim ama nasıl... Gerekli bir elektronik posta gönderdim sorunla ilgili Ubuntu iletişim bölümüne. Bakalım kaale alınacak mı...

Hayırlı Çalışmalar.

ufuk_k

Siz windows altında kullandıgınız ve işinize yarayan programları yazarsanız, ben size linuxtaki alternatiflerini önerebilirim. Gerçekten bir çok programın linuxta alternatifi var. Ayrıca wine diye bir program ile windows programlarının bir kısmını linux üzerinde çalıştırmak da mümkün. Siteyi incelerseniz anlatımları görebilirsiniz.

Y-T

Kullandığım programlar genelde müzik için geliştirilmiş VSTi-Plug-in ve müzik yazılımları (Cubase, FL Studio XXL ama en çokta plug-inler ki çoğunun linux desteği yok yanlız windows için). Haricinde V. Studio, Grafik programları (Corel, PS ve 3DMax) ve Bilgisayar donanım/programlama üzerine çalıştığım için program sınırım pek yok, sayabileceğim ve sürekli kullandığım çok fazla program var. Bu olay canımı sıktığından geçemiyorum linuxe ya değilse windows artık sıkmaya başladı ki önceden de sıkıyordu. Durum bundan ibaret.

uvercinka

Visual Studio kullanıyorsan -kişisel deneyimlerimden yola çıkarak- elinin altında Windows mutlaka bulunsun derim. Bende şu an asp.net ile proje yapıyorum (her ne kadar Microsoft tarafından çıkarılan bir dili kullanmak istemesemde, mecburiyetten) ve mono ile projeyi günlerce uğraşmama rağmen çalıştıramadım. Ya dual boot ile hem Windows hem Ubuntu kullan veya virtualbox ile Windows çalıştır. Son seçenekte Windows ile yola devam olur :)

Y-T

Yani tahminlerimde yanılmadım  :( windowsla devam etmek zorunda kalacağım. Plug-in'lerim çok daha önemli. Sonuçta V. Studio'yu ana karnında öğrenmeye çalışmadık, alternatifini buluruz gibi geliyor ama programlarım ve plug-in'lerime gelince iş, karışıyor. Mac düşünüyordum, bu yüzden vazgeçmek zorunda kaldım. Bu konuyu bildiremiyor muyuz Ubuntu Yazılımcılarına ya da diğer Linux Dağıtıcıları'na ki bir yol bulsalar  :-[ ben bir elektronik posta gönderdim fakat kaale alınır mı bilmiyorum... Hayırlısı İnşaallah.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Y-T - 01 Mayıs 2008 - 03:03:18
Bu konuyu bildiremiyor muyuz Ubuntu Yazılımcılarına ya da diğer Linux Dağıtıcıları'na ki bir yol bulsalar  :-[ ben bir elektronik posta gönderdim fakat kaale alınır mı bilmiyorum... Hayırlısı İnşaallah.

Elektronik posta nın muhatabları linux dağıtımları değil. Olsa olsa kullandığınız programları Linux a port etmeyen program üreticileri olabilir.

Y-T

Alıntı yapılan: tanzer - 01 Mayıs 2008 - 03:25:47
Alıntı yapılan: Y-T - 01 Mayıs 2008 - 03:03:18
Bu konuyu bildiremiyor muyuz Ubuntu Yazılımcılarına ya da diğer Linux Dağıtıcıları'na ki bir yol bulsalar  :-[ ben bir elektronik posta gönderdim fakat kaale alınır mı bilmiyorum... Hayırlısı İnşaallah.

Elektronik posta nın muhatabları linux dağıtımları değil. Olsa olsa kullandığınız programları Linux a port etmeyen program üreticileri olabilir.

Program dağıtıcıları demek yerine Linux dağıtıcıları bu uygulamaya bir çözüm bulsalar kullanıcı sayısı artışına engel dahi olamazlar. Program Yazan kişilere suç bulmamak gerek çünkü devri öyle bir hale getirmişiszki mecburi windows tabanlı yazılıyor, linuxta herşey çalıştırılabilirken windows altında çalışan programlara çözüm bulmak en makulü geliyor bana.

heartsmagic

İyi de dağıtım geliştiricileri kaç yere yetişsinler? Şimdi oturup kim sıfırdan piyasdaki çok iyi bir programın muadilini yazabilir? O programın kendi geliştiricilerinin ellerinde zaten kaynak kodları var, tek yapılacak şey "port" etmek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Bir yazılım geliştiricisi için Windows'a göre yazdığı programı Linux altında çalışabilir hale getirmek çok zor değil. Neden yazılım geliştiricileri bunu yapmıyor, bir durup düşünmek lazım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ufuk_k

Bakınız:Quake, Doom. Bir install scripti ile kurulum yapılabiliyor. Demek ki bunları yazanların sorunu bu. Kaldı ki burda linuxta program geliştiricilerini, açık kaynak kodlu, lisans üzerinden para kazanmayan insanlara "siz niye bunları yapmıyonuz" demek bence biraz ayıp olur. Jack ve jack üzerinde çalışan programlara bir bakın derim Y-T. Epey bir ihtiyacı karşılıyor. VST plugin ihtiyacını da wine ile karşılıyor insanlar.

erginemr

Ubuntu'nun geçen haftalarda yeni versiyonu (Hardy Heron v.8.04) çıktı, içinde Ubuntu'yu aynı Windows programı kurar gibi kurmanızı sağlayan Wubi isminde bir paket var. Bence Wubi ile Ubuntu'yu bilgisayarınıza kurmalı, sonra da Windows programlarını Linux üzerinde çalıştırmaya yarayan Wine'ı (http://appdb.winehq.org/) kurarak, alıştığınız programların Wine ile çalışıp çalışmadığını denemelisiniz.

Sypro

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Mayıs 2008 - 13:10:38
Quake, Doom.

Nedense aklıma John Carmack geldi bi anda:)

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Mayıs 2008 - 15:05:49
Ubuntu'nun geçen haftalarda yeni versiyonu (Hardy Heron v.8.04) çıktı, içinde Ubuntu'yu aynı Windows programı kurar gibi kurmanızı sağlayan Wubi isminde bir paket var. Bence Wubi ile Ubuntu'yu bilgisayarınıza kurmalı, sonra da Windows programlarını Linux üzerinde çalıştırmaya yarayan Wine'ı (http://appdb.winehq.org/) kurarak, alıştığınız programların Wine ile çalışıp çalışmadığını denemelisiniz.

Eğer denemek istiyorsanız sunî yollardan değil, gayet de adam gibi kurulum yaparak ve Ubuntu'nun kendi programları ile denemek çok daha akıllıca. Neden Ubuntu denemek için windows'a bağımlı kalsın ki insanlar.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

erginemr

Alıntı yapılan: Sypro - 06 Mayıs 2008 - 15:28:18

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Mayıs 2008 - 15:05:49

Eğer denemek istiyorsanız sunî yollardan değil, gayet de adam gibi kurulum yaparak ve Ubuntu'nun kendi programları ile denemek çok daha akıllıca. Neden Ubuntu denemek için windows'a bağımlı kalsın ki insanlar.

Ben de bu konuda sizinle aynı fikirdeyim. Ancak çoğu yeni kullanıcı, Linux için yeni bir partition açmayı riskli buluyor ve (çoğu zaman yersiz de olsa) Windows'u bozacaklarından korkuyor. Bu açıdan, Wubi ile sanal bir dosya sistemi üzerinde Ubuntu'yu kurmaları ve "ısınma turu" niteliğinde bir süre denemelerinin korkularını yenmek ve donanımlarının uyumlu olup olmadığını görmeleri açısından faydalı olabileceğine inanıyorum.