[Çözüldü] Mp3 dinleyemiyorum ve Mpeg tarzı videoları açamıyorum.

Başlatan mami96, 19 Nisan 2009 - 11:00:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mami96

Bu sorunu nasıl halledebilirim?

Ubuntu hatta Linux da yeniyim ilk kullanışım başarılı bir şekilde kurulum olduk fakat video oynatıcım ve müzik çalarım bu tipleri desteklemiyormuş biraz değilde baya bir ayrıntılı anlatabilirmisiniz?Nasıl halledebileceğimi

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mami96

Araştırma dediniz sayın modum işte sorunda orada ben tamamen bilgisizim.Programlarını bilmiyorum wine nedir hiç anlamadım oralara baktım ben çünkü.

zeitgeist

Alıntı yapılan: zeitgeist - 19 Nisan 2009 - 11:08:03
Forumda biraz araştırmanı tavsiye ediyorum.

Dikkatli okumadın sanırım. Yazdığım mesajda "araştırmanı" ibaresi bir linke yönlendirme ve yönlendirdiği sayfada "kurulumdan sonra yapılması gerekenler" başlığı var. Bu başlığa tıklayıp mp3 ve videolarla ilgili yapman gerekeni yani
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

koduyla ilgili bilgileri okuman gerekir. Ayrıca forum arama motoruna "mp3" yazıp aratırsan bir çok çözülmüş başlık göreceksin.

mami96

Modum verdiğiniz linke tıkladım orada synaptic paket yöneticisi şöyle bir hata veriyor.

linkteki gibi

zeitgeist

Hata mesajında söylediği gibi
dpkg --configure -a
komutunu vermen gerekiyor.

Bir kez daha söyleyeyim; çıkan sorunlarda ilk etapta forum içinde araştırma yapmanda fayda var. "dpkg" hatası ile ilgili pek çok çözülmüş başlık var. Bundan sonra karşılaştığın sorunlar öncelikle forumda ararsın eğer bulamazsan ya da başlıklarda yapılan açıklamaları anlayamaz, uygulayamazsan ayrı bir başlık açabilirsin.

mami96

Modum arama yaptım ben size derdimi anlatamadım galiba çok yeniyim bugün kurdum bu ubuntuyu haliyle anlatılanıda anlamıyorum.

zeitgeist

Seni anlıyorum, o yüzden buradaki gibi verdiğim tavsiye linkleri incelemen gerekir. Bu sayede ilk etaptaki acemiliğinden tamamen kurtulabilirsin gerisi zamanla gelecektir zaten.

Sorun giderildi mi? Mp3 dinleyebiliyor musun?

mami96

Hayır * maalesef :( ya bazı mp3leri açıyor oda ubuntunun kendi klasöründeki .ogg ile bitenleri birde yaşlı adam var onu seyrediyorum ancak :( fakat ses yok oda çözülemeyecek galiba. :(

zeitgeist

Terminalde

komutunu verip gerekli codecleri yükledin mi?

Verdiysen ve yükleme esnasında hata olduysa

dpkg --configure -a

komutunu verdin mi?

mami96

terminal dediğiniz uççbirim ise yaptım hata olarak işleyeni eksik dedi :(

zeitgeist

Komutu verdiğinde çıkan hatayı kopyalayıp buraya aktar ki biz de yorumlayabilelim.

mami96

1. kod ini aldıgım hata bu

install: "ubuntu-restricted-extras" sonrasında hedef dosya işleyeni eksik
Daha fazla bilgi için `install --help' yazın.

2. verdiginiz için ise

dpkg: işlemi yapmak için süperkullanıcı hakları gerekli

bytan

Alıntı yapılan: mami96 - 19 Nisan 2009 - 12:54:38
terminal dediğiniz uççbirim ise yaptım hata olarak işleyeni eksik dedi :(

Acemiler bölümünü lütfen incele.

Dpkg sorununu buradan çözebilirsin.

Sonrasında ise, sana verilen linkleri takip ederek @zeitgeist'in belirttiği pakedi kur.

Aldığın hatalarla ilgili, örneğin uçbirimdeki hata bilgilerini olduğu gibi buraya kopyalaman da, sana yardımcı olmak isteyen kişilere daha iyi bilgi verir.

Son olarak, ilk başta söylemem gerekeni söyleyerek foruma ve ubuntu'ya hoş geldiniz diyorum. İlk günlerin acemiliğini anlıyorum. Tamamen bilinmezler diyarı.. Ve bunu göz önünde bulundurarak linklerini verdiğimiz bölümleri oluşturduk. Buraları kullanmanın ve sorunlar içinse ilk olarak arama yapmanın, çözümlerine daha çabuk ulaşmana yardımcı olacağını düşünüyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

By_Mihni

Alıntı yapılan: mami96 - 19 Nisan 2009 - 13:06:30
1. kod ini aldıgım hata bu

2. verdiginiz için ise

dpkg: işlemi yapmak için süperkullanıcı hakları gerekli

Root olarak denermisiniz. sudo su

mami96

roor olarak yaptım 2. kod oldu ama 1.de yine hedef yok diyor :( sizide çok yoruyorum :(

zeitgeist

By_Mihni

Alıntı yapılan: mami96 - 19 Nisan 2009 - 13:14:15
roor olarak yaptım 2. kod oldu ama 1.de yine hedef yok diyor :( sizide çok yoruyorum :(
apt-get install ubuntu-restricted-extras
Root olarak denermisiniz.

mami96

hata yine aynı :(

root deneyicne düzeliyor patch gibi bisi extracing ediyor.

bytan

Verilen Wiki bağlantısını incelememişsin:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mami96

xwes

Sayin mami96,
bunlari sirasi ile yapin;

1) Terminali açin (uçbirimi yani)
2) "sudo su" yazin ve entera basin (tirnak işaretleri yok)
3) Sizden şfre isteyecek, şifrenizi yazin (şifreniz yazilmiyormuş gibi gorunur ama aslinda yaziliyordur, guvenlik nedeni ile gorunmez)
4) Şimdi yeni satir "root" kelimesi ile başliyor olmali. Bu da sizin artik administot, yonetici ya da superuser oldugunuz anlamina gelir.
5) Şimdi aşagidaki komutu verin;
apt-get install ubuntu-restricted-extras

Size diyecek ki falanca paketler kurulacak, şu kadar download edilecek filan, devam edilsin mi, evet deyin ve kurulum başlasin. Işlem bittiginde tum kodekler, flash player, rar destegi filan kurulmuş olacak.
Şimdi bu adimlari sirasi ile uygulayin ve eger hata olulursa, hangi adimda oldugunu ve hata mesajini buraya yazin.
Hoşgeldiniz...

mami96

komutu verdim 100%75 e geldi biticne kurulacak mı :?:

xwes

evet 100 olunca donwload bitmiş olacak ve sonra otomatik olarak kurulacak ve yine root ile başlayan cumle çikacak. Eger boyle olursa tamamdir.

By_Mihni

O olmazsa mp3 oynatıcı olarak exaile var onunla mp3 dinlenebiliyor.
Kurulum;

sudo apt-get install python-gtk2 python-pysqlite2 python-pymad libgstreamer0.10 libgstreamer0.10-plugins-good python-gst0.10 python-pyogg
wget http://www.exaile.org/files/exaile_0.2b4_i386.deb
sudo dpkg -i exaile_0.2b4_i386.deb