Acer 3054 dizüstünde kablosuz ve ses kartı problemi

Başlatan ta2mtf, 29 Nisan 2008 - 00:15:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ta2mtf

Herkese selam,
Az önce ubuntu 8.04 ü acer 3054 notebookuma windows altından sorunsuzca yükledim fakat internete nasıl bağlanacağımı bilmiyorum????
atheros wlan için driver aradım ama bulamadım.gerçi ses de çalışmıyor ama internete bir bağlansam sorunu çözeceğim.
LÜTFEN bana bir yardım...
ilk defa linux deniyorum bu sorunu bir çözsem sanırım gerisini halledebilirm.

Herkese saygılarımla

Not: Lütfen başlık seçiminde titiz davranalım.

SoulSmasher

forumda arama yapın, atheros ve broadcom için yazı var, broadcom için yazımın içerisinde atheros için makaleye link olmalı

ta2mtf

Herkese merhaba,

İlk sorumun üzerinden tam 1 yıl geçmiş ve yeniden ubuntu kurdum(Jaunty Jackalope),bu sürümde atheros wireless kartı problemi çözülmüş fakat ses hala yok.
Aslında ubuntu kullanmak ve öğrenmek için çok hevesliyim hatta yarın kim korkar linux tan isimli kitabı alıp okumaya başlıyorum ama,ses problemim için pratik bir çözüm önerirseniz çok memnun olacağım.
Umarım bir süre sonra ben de katkıda bulunabilirim.

Saygılarımla
Umut Akdağ

garafatma

Bilgisayar açılırken mi ses çıkmıyor? yoksa mp3 film vs.. mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ta2mtf

Merhaba,

Bilgisayarımda hiç ses yok,düne kadar xp ile birlikte kurmuştum,xp de ses vardı ubuntu da yoktu.Dün tüm harddisk i kullanarak ubuntu kurdum ses tabi ki yok.Volume ayarları filan tamam,sanırım driver problemi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

bytan

Ses ayarlarından farklı kanallar kullanmanıza rağmende ses alamıyorsanız aşağıdakinin çıktısını aktarın:

lspci | grep -i audio
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ta2mtf

Sayın bytan çıktı aşağıdaki gibidir.

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)

Acemi olduğum için umarım bu sorunu kolayca çözebilecek bir metod vardır.

bytan

Aşağıdaki öneriyi deneyin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8917.msg111738.html#msg111738

Ayrıca aşağıdaki konuda da ses kartınızın çalıştığı belirtilmiş:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8791.0.html

Ses kanallarını farklı aygıtlarla denemişsindir değil mi?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ta2mtf

her iki topic teki önerileri de uyguladım ama sonuç yok.

ses tercihlerinde cihazları değiştirip sına dediğimde hiçbirinde ses çıkmadı fakat bir tanesinde şöyle bir hata mesajı aldım,

audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink: Could not open audio device for playback.

sizi de uğraştırıyorum ama bu sorunu çözersek çok mutlu olacağım

heartsmagic

aplay -l

ne diyor? İkinci bağlantıdaki arkadaşın kartı nasıl doğrudan çalışıyor acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ta2mtf

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim,

Sesi halledemedim ama dün compiz ile uğraşırken sistemim çöktü,recovery işlemlerini yaptım yine açılmadı. CD den kurmayı başlatıp disk bölümlendirmeye gelindiğinde iptal dedim(ki böyle bir öneri okumuştum) yine açılmadı.
Sanırım yeniden sistem kurmak zorundayım. Winfos a dönmek istemiyorum azimliyim  8)

Bu arada bu konunun başlığını yakında ta2mtf sorunsalı yapacağız herhalde :)

Edit:Sorunu çözdüm yabancı sitelerden bir öneriyi uyguladım,buraya nasıl yaptığımı yazmak istiyordum fakat;siteyi bulamıyorum.Ama ses tercihlerinde bütün alanları alsamixer yaptım birkaç ta kod uyguladım ama kodları bulamıyorum.