[Çözuldü] SMplayer'da Mplayer'iniz eski hatasi.

Başlatan xwes, 19 Nisan 2009 - 10:29:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Merhaba,
bir sure once smplayer şoyle bir hata vermişti;
The version of MPlayer (1.0rc2) installed on your system is obsolete. SMPlayer can't work well with it: some options won't work, subtitle selection may fail...

Please, update your MPlayer.

(This warning won't be displayed anymore)

Yine de kullanmaya devam etmiştim anacak bazen filmin ortasinda hata veriyor oynatmayi durduruyordu. Kapanirken şu hatayi veriyordu;
mplayer was finished unexpectedly: Exit code: 1

bu hata ozellikle ve altyazili filmlerde oluyor. Zaten yukaridaki ilk uyarida da bu belirtilmiş. Sonuç olarak sanirim yapmam gereken mplayer'i guncellemek ama nasil?
Smplayer'i da mplayer'i da depodan kurmuştum.
Smplayer versiyonu: 0.6.6 (SVN r2599)
mplayer versiyonu:  1.0rc2
mplayerin sitesinde de yine kullandigim surum var ama ilginç olan şu ki şoyle yaziyor:
MPlayer v1.0rc2 source outdated
Yani eski oldugunu bildirmişler. O halde ben kendi sitesinden bulamayacakam nereden bulabilirim mplayerin yeni surumunu. Sitesini gezdim ama çozum bulamadim.
Bir fikri olan var mi acaba?

maxxblade

:D bende gayet iyi çalışıyor
Belki Ubuntu versiyonu ile ilgilidir

maxxblade

bendede 1.0rc2 var hiç öyle bir hata almadım  ???

xwes

Ben de neden google da hiç sonuç yok diyorum :) Bir tek ben de mi var acaba?

maxxblade

xwes

Altyazi meselesinin çozumu yok diyor ama ben zaten altyazinin otomatik eklenmesini devre dişi biraktim yine de bazen hata veriyor. Çok onemli anlarda hata vermeye başlayinca sinirlenmeye başladim yoksa zaten uzunca bir suredir vardi bu problem. Bu arada hem ubuntu hem de kubuntuda yaşiyorum bu problemi.

xwes

Buradaki anlatima gore kaynak kodundan mplayerin son surumunu kurdum şu an gorunen mplayer versiyonu "SVN r29185" Sorun çozulmuş gibi gorunuyor.

mami96

heartsmagic

@xwes bir süre daha gözlemleyip buraya bildirir misin lütfen?. Ardından kapatalım başlığı. İstersen kabaca derlemek için neler yaptın onu da yaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Nisan 2009 - 01:56:03
@xwes bir süre daha gözlemleyip buraya bildirir misin lütfen?. Ardından kapatalım başlığı. İstersen kabaca derlemek için neler yaptın onu da yaz.
Ne yazik ki eskisi kadar olmamakla beraber yine hata verdi. Şu an zaten kubuntu 9.04 64 bit'e geçtim. Yine ayni sorunla karşilaşinca yeni bir derleme yaptim. Yeni kurulmuş kubuntuda yaptigim derlemeden sonra bir deb paketi oluştu. Buna çift tiklayarak kurdum ancak mplayer konsol tabanli olarak kuruludu. Ardindan smplayeri kurdum. Az once-daha once izlerken 4 kez hata veren- bir film izledim ve hiç hata vermedi. Smplayer uzerinden gorunen mplayer surumu "SVN r29218". Umarim bu kez sorun hallolmuştur. Eger bir sure daha sorun çikarmazsa buraya yazarim dediginiz gibi.

xwes

Sanirim sorunum çozuldu. bir kaç gundur bayagi bir altyazili film izledim ve hiç hata ile karşilaşmadim.
Sorunu mplayerin son surumunu kurarak çozdum;

1) Medubuntuyu kaynak listemize ekliyoruz,
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/jaunty.list \
--output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

2) Medubuntu kaynak listesi için anahtari giriyoruz,
sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring \
&& sudo apt-get update
Şoyle bir uyari verecek, kabul edip geçin;
WARNING: The following packages cannot be authenticated!
  medibuntu-keyring
Install these packages without verification [y/N]?

3) x264 için gerekli paketleri kuruyoruz,
sudo apt-get install build-essential checkinstall gpac libgpac-dev git-core yasm

4) x264'u kuruyoruz;
masaustune geç;
cd $HOME
paketi ev klasorune indir;
git clone git://git.videolan.org/x264.git
x264 klasorune geç;
cd x264
Derliyoruz
./configure --prefix=/usr --enable-shared
make
kuruyoruz;
sudo checkinstall --fstrans=no --install=yes --pakdir "$HOME/Desktop" \
--maintainer "$USER" --pkgname=x264 --pkgversion "1:0.svn`date +%Y%m%d`-0.0ubuntu1" \
--backup=no --deldoc=yes --deldesc=yes --delspec=yes --gzman --default

son olarak;
make distclean

5) Live555'in yeni surumunu kuruyoruz;
yukaridaki gibi aşagidaki komutlari birer birer uyguluyoruz;
cd $HOME
wget http://www.live555.com/liveMedia/public/live555-latest.tar.gz
tar xvf live555-latest.tar.gz
cd live
./genMakefiles linux
make
sudo cp -r $HOME/live /usr/lib

6) kurulumu bir çay içimlik zamanimizi alacak olan paketleri aşagidaki komut ile kuruyoruz;
sudo apt-get install debhelper em8300-headers gawk gettext html2text \
intltool-debian ladspa-sdk libaa1-dev libasound2-dev libatk1.0-dev libaudio-dev \
libaudio2 libaudiofile-dev libavahi-client-dev libavahi-common-dev libcaca-dev \
libcairo2-dev libcdparanoia-dev libcelt0 libdbus-1-dev libdbus-glib-1-dev libdirectfb-dev \
libdirectfb-extra libdts-dev libdv4-dev libenca-dev libenca0 libesd0-dev libexpat1-dev \
libfaac-dev libfaac0 libffado0 libfontconfig1-dev libfreebob0 libfreetype6-dev \
libfribidi-dev libggi-target-x libggi2 libggi2-dev libggimisc2 libggimisc2-dev \
libgif-dev libgii1 libgii1-dev libgii1-target-x libgl1-mesa-dev libglib2.0-dev \
libglu1-mesa-dev libgtk2.0-dev libice-dev libjack-dev libjack0 libjpeg62-dev \
liblzo-dev liblzo1 liblzo2-2 liblzo2-dev libmad0-dev libmail-sendmail-perl \
libmp3lame-dev libmp3lame0 libmpcdec-dev libmpcdec3 libncurses5-dev libogg-dev \
libopenal-dev libopenal1 libpango1.0-dev libpixman-1-dev libpng12-dev libpopt-dev \
libpthread-stubs0 libpthread-stubs0-dev libpulse-dev libpulse-mainloop-glib0 \
libsdl1.2-dev libslang2-dev libsm-dev libsmbclient-dev libspeex-dev libsvga1 \
libsvga1-dev libsys-hostname-long-perl libsysfs-dev libtheora-dev libtwolame-dev \
libtwolame0 libvorbis-dev libx11-dev libxau-dev libschroedinger-dev libstdc++5  \
libxcb-render-util0-dev libxcb-render0-dev libxcb1-dev libxcomposite-dev \
libxcursor-dev libxdamage-dev libxdmcp-dev libxext-dev libxfixes-dev libxft-dev \
libxi-dev libxinerama-dev libxml++2.6-2 libxrandr-dev libxrender-dev libxt-dev \
libxv-dev libxvidcore4-dev libxvmc-dev libxxf86dga-dev libxxf86vm-dev mesa-common-dev \
po-debconf sharutils x11proto-composite-dev x11proto-core-dev x11proto-damage-dev \
x11proto-fixes-dev x11proto-input-dev x11proto-kb-dev x11proto-randr-dev \
x11proto-render-dev x11proto-video-dev x11proto-xext-dev x11proto-xf86dga-dev \
x11proto-xf86vidmode-dev x11proto-xinerama-dev xtrans-dev zlib1g-dev \
libamrnb-dev libamrwb-dev libamrnb3 libamrwb3 liboil0.3-dev

7) Nvidia kullaniyorsaniz aşagidaki komutu verin ve çiktida verilen paketleri kurun;
apt-cache search nvidia | grep libvdpau

Mplayeri kuruyoruz;

8 ) Kodekleri indirmek için aşagidaki komutlari sirasi ile giriyoruz;
cd $HOME
wget ftp://ftp.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/codecs/all-20071007.tar.bz2
sudo mkdir -pv /usr/lib/codecs
tar xjvf all-20071007.tar.bz2
sudo cp -v $HOME/all-20071007/* /usr/lib/codecs

9) Altyazilarin gosterilebilmesi için TrueType Fontunun yolunu gosteriyoruz;
mkdir -v $HOME/.mplayer
ln -sv /usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/Vera.ttf ~/.mplayer/subfont.ttf

10) Sonunda mplayer kuruluyor, adimlari uygulayin;
sudo apt-get install subversion
cd $HOME
svn checkout svn://svn.mplayerhq.hu/mplayer/trunk mplayer
cd $HOME/mplayer
./configure --codecsdir=/usr/lib/codecs --confdir=/etc/mplayer
make
sudo checkinstall -D --install=yes --fstrans=no --pakdir "$HOME/Desktop" \
--pkgname mplayer --backup=no --deldoc=yes --deldesc=yes --delspec=yes --default \
--pkgversion "3:1.0~svn-`grep "#define VERSION" version.h | cut -d"-" -f2`"

make distclean

Son olarak da muhteşem Mplayer Arayuzunu, yani smplayeri kuruyoruz;
sudo apt-get install smplayer

Elinize saglik, şimdi guncel mplayer'iniz kurulmuş olmali. Smplayer>yardim>hakkinda bolumunde mplayer versiyonunuz "SVN r29218" olmali.

Kaynak

heartsmagic

@xwes konudaki takipçiliğin ve bu çok güzel anlatımın için teşekkürler. Ben başlığı kapatıyorum ancak ileride sorun olursa veya bir şeyler eklemek istersen tekrar açarız.

Kenzi

sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring \
&& sudo apt-get update

ten sonra;

WARNING: The following packages cannot be authenticated!
  medibuntu-keyring
Install these packages without verification [y/N]?

uyarısı gelmiyor bende
bu bir sorun mudur,ayrıca

./configure --prefix=/usr --enable-shared

kodunda

kenzi@kenzi-desktop:~/x264$ ./configure --prefix=/usr --enable-shared
bash: ./configure: No such file or directory

hatası veriyor.

make

kodundan sonrada

kenzi@kenzi-desktop:~/x264$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.

uyarısı alıyorum.Sonra devam edemiyorum zaten.Nasıl bir yol izlemeliyim?

matrax_41

jaunty.list'ten sonraki / işareti olmayacak yani komut sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/jaunty.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list böyle olacak

heartsmagic

Medibuntu sorusuna yes de.
./configure içinse x264 dizini içinde configure dosyası mevcut mu?

zeitgeist

Bu güzel belge için ellerine sağlık @xves. Aynı sorunu yaşıyordum ama bu yöntem sayesinde şimdilik bir sorun çıkmadı.

Yalnızca belge içinde
mkdir -v $HOME/.mplayer
komutunda hata verdi haliyle çünkü .mplayer dosyası zaten mevcuttu.

Tekrar teşekkürler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

xwes

@Kenzi, sorununuz çozuldu mu?
@zeitgeist , teşekkur ederim.

Kenzi

Alıntı yapılan: xwes - 30 Nisan 2009 - 23:44:49
@Kenzi, sorununuz çozuldu mu?
@zeitgeist , teşekkur ederim.

@xwes evde internet yok  maalesef,iş yerinde kaldı makina.Yarın deneyip dönüş yapacağım.Çok sağolun arkadaşlar ilginiz için.

GNUbuntu

Teşekkürler @xwes. Hata verecek diye korktum ama oldu valla :)
Önce Saygı...

xwes

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 02 Mayıs 2009 - 00:19:33
Teşekkürler @xwes. Hata verecek diye korktum ama oldu valla :)
Sevindim, hayirli olsun.

Malik

Merhabalar. @xwes öncelikle bu güzel anlatımın için çok teşekkür ederim. Ben de benzer bir hata alıyorum. Smplayer'ı açtığımda mplayer beklenmeyen bir şekilde kapandı.Çıkış kodu:1 diye bir hata alıyorum.Sorun mplayer tabanlı olduğu için sizin dediğiniz şekilde mplayerın son sürümünü kurdum fakat yine aynı hatayı alıyorum. Yaklaşık bir haftadır böyle ve ne yaptıysam düzelmiyor. Başka bir öneriniz var mı bu konuda??

Not:Benzer bir konu olduğu için buradan sormak istedim ama @xwes'in varsa önerisi aldıktan sonra sorun çözülmezse yeni konu açarım.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

@chilekesh, terminalden:

mplayer /nerede/bu/falanca.avi

ile denediğinde ne diyor?

Malik

@heartsmagic sorunsuz filmi izleyebiliyorum. Hiç hata falan vermiyor. Ama smplayerla açtığımda yine film biraz oynuyor o hatayı veriyor. İleri alıyorum tekrar biraz oynuyor sonra tekrar aynı hatayı veriyor.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

mplayer'ın kendisi çalışıyorsa acaba sorun Smplayer'ın kendisinde mi? Smplayer'ın gizli bir dizini var mı ev dizininde. Örneğin .smplayer gibi? Onu yedekleyerek bir kez deneme şansın var mı? Olmadı smplayer'ı purge edip tekrar kurmayı denetebiliriz.

xwes

@chilekesh, oncelikle heartmagic'in de belirttigi gibi smplayer ayarlarini sifirlayalarak deneyebilirsiniz.
Bende şu ana kadar hata vermedi, acaba derlemeniz başaril bir şekilde gerçekleşmemiz olabilir mi? Bunu kontrol etmek için smplayer'dan mplayer surumunu kontrol edebilirsiniz. Bende "SVN r29218" olarak gorunuyor.
Olmazsa smplayer ayarlarindan video çikiş formatini degiştirebilirsiniz, bende bu ayar x11(slow).
Yine olmazsa otomatik altyazi seçme ozelligini devre dişi birakin. Aklima gelenler şimdilik bu kadar.