Linuxta BIOS nasil yazilir.

Başlatan localhost, 18 Nisan 2009 - 21:52:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Arkadaslar burada anlattiklarim denenmis bir uygulama degildir. Proje sahiplerinin anlattigi sekilde aynen buraya aktariyorum ve hic bir sorumluluk almiyorum.

Ubuntu da asagidaki komutu verirsek bios versiyonunu ögrenebiliyoruz.
sudo dmidecode -s bios-version

Uygulamalari yapmadan önce LÜTFEN LINKTEKI ADRESI KONTROL EDIN. DESTEKLEDIGI ANAKARTLAR YAZILI
Kullanacagimiz Program Flashrom: http://www.coreboot.org/Flashrom#Supported_devices

Ubuntu da sudo aptitude install flashrom
ile Program kuruluyor.

sudo flashrom Komutu ile flash bilgilerini okuyor.

sudo flashrom -r yedek.bin
komutu ile eski bios`u yedek aliyoruz

sudo flashrom -E
komutu ile bios siliniyor.

flashrom -wv yenibios.bin
Komutu ile bios güncellemesi yapiliyor.
Eger bir aksilik olmadan yüklenirse kontrol etmek icin

sudo flashrom
Komutu ile uygulamaya baslamadan önce verdigimiz flashrom komutunun ciktilari arasinda fark varmi bakin. Sonra allaha emanet sistemi yeniden baslatin :)

Daha degisik Programlar icin asagidaki linke bakin.
http://wiki.ubuntuusers.de/BIOS_aktualisieren
Linux LPIC1 - MCSA

zeitgeist

Tam da bu sıralar bios güncellemelerine bakıyordum. Eski bir makine geçti elime, usb 2.0 desteği ve acpi meselesi için bios güncellemesi gerekiyormuş. Daha önce hiç Linux altında denememiştim. Hataya tahammülü olmayan bios meselesini denemek için bu eski makineden daha iyi bir fırsat bulamam herhalde. Teşekkürler @Kirmizi.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

command

sistemi tehlikeye atmamak amacı ile bu işlemleri freedos ile denemenizde fayda var veya bootdisk.com adresinden boot disk imaj dosyası indirip yapmanız daha makûl olabilir zirâ biosa zarar vermenin sonucu çok kötü olabilir.

FıratikUS

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Nisan 2009 - 22:02:02
Eski bir makine geçti elime... Daha önce hiç Linux altında denememiştim. Hataya tahammülü olmayan bios meselesini denemek için bu eski makineden daha iyi bir fırsat bulamam herhalde. Teşekkürler @Kirmizi.
Benimde bios ile alakalı bir sorunum var ,şayet yöntemi denediyseniz sonucu paylaşırsanız sevinirim..
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

sudocu

yeni anakartlarin cogunda (ozellikle asus) bios rom'u usb bellege atip pc'yi buradan boot edince bios update yapilabiliyor. bu islemleri yapmadan  once anakartinizin usb bellek uzerinden bios update destegi verip vermedigini ogrenirseniz daha guvenli olur.
her seyin basi sudo!

garafatma

Ayrıca yeni anakartların 2 adet BIOS'u bulunmakta, biri ana BIOS biriside Yedek BIOS. Ana BIOS'a birşey olduğundan yedek BIOS'tan diğerine yükleme yapılabiliniyor. ancak modelden modele bu değişir sanırım. hiç yapmadım henüz, olurda denk gelirse sizlerle de paylaşırım.

@Kırmızı, bu belge için teşekkür ederiz, eline sağlık
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

FıratikUS

Asus bazı anakartları için linux sürücüleride yayınlıyor.Rom uzantılı bir dosya.
Bu bios güncellemesini herhangi bir usb bellek ,mp4 kullanarak yaptım ben bu güncellemeyi.
Bios altından asus ez flash menüsü kullanarak yapılabiliniyor.Windows veya linux üzerinden yapmak şart değil.
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

garafatma

@firaticus, en son BIOS update win 98 üzerinden yapmıştım ve başlangıç disketiyle yapmadan olmuyordu o zamanlar. Daha sonra hiç toplama bilgisayarla uğraşmadığım için, herhangi bir update yapmadım, şu anda durum nedir bilemiyorum, anakartlar üzerinde kendi programları olduğunu duymuşi ama hiç kullanmamıştım. Bilgi için saol.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

serkanburda

Gigabyte marka anakartımın biosunu bios içerisinde yer alan q-flash isimli bir yazılımla güncelledim. Açıkçası bugüne kadar windows'a muhtaç olduğumu sanıyordum bios update için. Oysa yeni anakartlarda bu tür kolaylıklar varmış. Üreticinin sitesinden indirdiğim uygun bios'u flash belleğin içine atıp bios içerisinden birkaç adımda güncelledim :)

DoGuKaN

Alıntı yapılan: sersang - 26 Ocak 2011 - 10:28:03
Gigabyte marka anakartımın biosunu bios içerisinde yer alan q-flash isimli bir yazılımla güncelledim. Açıkçası bugüne kadar windows'a muhtaç olduğumu sanıyordum bios update için. Oysa yeni anakartlarda bu tür kolaylıklar varmış. Üreticinin sitesinden indirdiğim uygun bios'u flash belleğin içine atıp bios içerisinden birkaç adımda güncelledim :)

Evet yeni anakartlarda var öyle güzellikler :) Benim MSI anakartımda da M-Flash diye geçiyor o özellik.

ulusoyab

sersang ın dediği şekilde  biosu güncelledim. teşekkürler sersang.
Bios güncellemesinden sonra ubuntuda yapmam gereken bir şey  var mı?

empax

Sanirim bilgisayarimdaki anakart desteklenmiyor ya da ben bulamadim(?)

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express PCI Express Root Port (rev 03)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

confickerbelasi

garezin msi vr601-049 a bios guncelleme yapcakti ama biosun guncel surumu yok aynisi 775i945gz asrock anakartin guncellemesi yok.

Camercan

LInk ölu sudo aptitude install flashrom

matrax_41

@Camercan, komuttaki aptitude uygulaması artık öntanımlı olarak Ubuntu'da yer almıyor. sudo apt-get install flashrom komutuyla kurabilirsin.